خبر فوری

آشنایی با قرآن، مسیر حفظ را آسان کرد

  • کد خبر: ۱۰۸۰۷۶
  • ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
آشنایی با قرآن، مسیر حفظ را آسان کرد
گفتگو با احمد گریوانی که تا کنون ۲۰ جزء کتاب خدا را حفظ کرده است.

نجمه موسوی‌زاده | شهرآرانیوز؛ دوران کودکی و نوجوانی خود را با تلاوت قرآن و آموختن صوت و لحن آن گذراند، اما در بیست‌وچهارسالگی بنا بر عهدی که با امام زمان (عج) بست، تصمیم گرفت حفظ آیات کلام‌ا... مجید را شروع کند. پایبندی به عهدش باعث شد تا فقط در ۷۵ روز، ۲۰ جزء قرآن کریم را حفظ کند. موضوعی که حیرت‌انگیز است و باعث شد تا با احمد گریوانی جوان بیست‌وپنج‌ساله متولد روستای گریوان نزدیک شهرستان بجنورد که چند ماهی است ساکن محله آبشار شده است، هم‌صحبت شویم.

کودکی‌ام با قرآن عجین شد

نه‌ساله بود که همراه پدرش به جلسه قرآن رفت. چند نفر از بزرگان روستا از او خواستند سوره‌ای را بخواند، اما احمد با وجودی که سوره‌های کوچک را حفظ بود به دلیل کم‌رویی از خواندن امتناع کرد. همان‌طور که خودش را به پدرش نزدیک‌تر می‌کرد افراد حاضر در جلسه متوجه خجالت او شدند بنابراین اصرار نکردند. ساعتی بعد وقتی در حیاط خانه نشسته بود از خودش دل‌خور بود که چرا سوره توحید را نخوانده یا می‌توانست سوره حمد را بخواند، آن‌قدر پشیمان شده بود که دلش می‌خواست زمان به عقب برگردد و سوره‌ای را بخواند.

دو هفته بعد تصمیم گرفت دوباره در جلسه قرآن شرکت کند. با وجودی که پدرش کار داشت و نمی‌توانست او را همراهی کند تنهایی به جلسه رفت، چون این‌بار در تصمیمش مصمم بود نوبت احمد که رسید صدایش را صاف کرد نگاهش را به رحل قرآن مقابلش دوخت و خجالت را کنار گذاشت و سوره توحید را از حفظ خواند. بعد از جلسه آن‌قدر خوشحال بود که از آن به بعد در جلسات قرآن روستا همیشه شرکت می‌کرد.

علاقه احمد به تلاوت قرآن به حدی رسید که در کلاس‌های عباس گریوانی، مربی قرآن روستا، شرکت کرد و تجوید را یاد گرفت. حالا بزرگ‌تر شده بود و باید برای مقطع راهنمایی به شهر می‌رفت، حضور در مدرسه شبانه‌روزی و سر زدن به روستا هر دو، سه هفته یک‌بار این مجال را از او گرفت تا در جلسات قرآن شرکت کند، اما این فاصله در مقطع دبیرستان کمتر شد. چون دو روز آخر هفته را به روستا برمی‌گشت.

آشنایی با قرآن، مسیر حفظ را آسان کرد

هیچ‌وقت به فکر شرکت در مسابقات قرآن نبودم

دوران نوجوانی او باز هم با حضور در جلسات قرآن روستا گذشت و این فکر را در او تقویت کرد که به دنبال یادگرفتن صوت و لحن برود. برای همین چند سی‌دی از قاری معروف عبدالباسط تهیه کرد و با گوش‌دادن به آن‌ها و شرکت در کلاس‌های مجازی و تمرین زیاد توانست به خواسته خود برسد.

احمد که هیچ وقت به فکر شرکت در مسابقات نبود و همیشه برای دلش قرآن می‌خواند به پیشنهاد اهالی روستا به عنوان مربی برای نوجوانان کلاس تلاوت قرآن برگزار کرد. او شهریور سال گذشته برای استخدامی در نیروی مرزبانی ناجا به مشهد آمد، اما تا رسیدن جواب آزمون، تصمیم گرفت حفظ قرآن را شروع کند.

متوجه گذشت زمان نمی‌شوم

او که بسیار آرام و شمرده صحبت می‌کند و رفتارش متین و موقر است می‌گوید: همان اولی که می‌خواستم حفظ قرآن را شروع کنم با امام زمان (عج) عهد بستم تا من را شهید راه خودش قبول کند. از نوجوانی که مفهوم شهادت را فهمیدم دلم می‌خواست با مرگ طبیعی از دنیا نروم بلکه در راه دین، مذهب و خاک کشورم جان بدهم.

احمد ادامه می‌دهد: با جزء ۳۰ حفظ را شروع کردم و، چون سوره‌ها برایم آشنا بود در مدت بسیار کوتاهی تمام آن‌ها را حفظ شدم بعد از آن سوره بقره را شروع کردم به خاطر دارم روز اول پنج صفحه را حفظ کردم و در مدت ۹ روز سوره را کامل حفظ شده بودم. کم‌کم تعداد صفحات بیشتر و بیشتر شد و به روزی ۱۳ صفحه هم رسید. ضمن اینکه هر روز باید علاوه بر حفظ سوره‌های جدید آیه‌های قبلی را نیز مرور می‌کردم تا فراموشم نشود.

او با اشاره به اینکه روزی یک ساعت و نیم برای حفظ قرآن وقت گذاشته است اضافه می‌کند: اول برایم سخت‌تر بود، اما بعد از مدتی خیلی آسان شد به طوری که حالا در ۲۰ دقیقه، یک جزء را مرور می‌کنم و آن‌قدر این زمان برایم دلنشین است که گاهی اوقات متوجه گذشت زمان نمی‌شوم.

احمد از زمانی که در استخدامی قبول می‌شود و به پادگان آموزشی ثامن‌الائمه ناجا می‌آید باز هم در وقت آزادش حفظ قرآن را ادامه می‌دهد. او می‌گوید: زمانی که کار‌های روزمره را انجام می‌دهم در ذهنم بسیار سریع آیاتی را که حفظ کرده‌ام مرور می‌کنم و زمان استراحت هم حفظ را ادامه می‌دهم تا جزء‌های باقی‌مانده را تمام کنم.

آشنایی با قرآن، مسیر حفظ را آسان کرد

آرامشی که از قرآن گرفتم

احمد از زمانی که حفظ قرآن را شروع کرده آرامش ذهنی‌اش بیشتر شده است، در کارهایش عجله نمی‌کند و آرام و صبورانه تصمیم می‌گیرد؛ به طوری که برای اطرافیانش جای تعجب دارد و از او سؤال می‌کنند که چطور این‌قدر آرام است؟ او می‌گوید: با حفظ قرآن وارد دنیای جدیدی شدم که زندگی مرا بهتر و زیباتر کرد همان‌طور که در قرآن کریم آمده است «الا بذکرا... تطمئن القلوب» تأثیر این آیه را در زندگی خود دیده‌ام و هر زمان که نیاز به تصمیم‌گیری داشته‌ام با خواندن چند آیه توانسته‌ام با آرامش بهترین تصمیم را بگیرم. او ادامه می‌دهد: هیچ وقت به‌طور مستقیم کسی را تشویق به حفظ یا تلاوت قرآن نکرده‌ام. به‌جایش سعی کرده‌ام دیگران از رفتارم علاقه‌مند به این‌کار شوند.

استعدادش را هدایت کنیم

رئیس عقیدتی‌سیاسی فرماندهی مرزبانی خراسان رضوی درباره این حافظ قرآن می‌گوید: هر سال که نیروی جدید جذب می‌کنیم، نخبه‌هایی در میان آنان وجود دارند که پس از شناسایی، تلاش داریم به آن‌ها کمک و استعدادهایشان را در مسیر درست هدایت کنیم. درست مانند آقای گریوانی که توانسته حافظ ۲۰ جزء قرآن شود.

حجت‌ا‌لاسلام حسین فیروزی‌نیا با اشاره به راستی‌آزمایی این موضوع توضیح می‌دهد: او که تاکنون به‌تن‌هایی قرآن را حفظ کرده است نیاز به آموزش‌های اصولی دارد تا به عنوان یک حافظ و قاری قرآن بتواند بیشتر فعالیت کند. سعی می‌کنیم در مرکز به او این فرصت را بدهیم تا در کنار دیگر فعالیت‌هایش حفظ قرآن را ادامه دهد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}