ویدئو | آغاز طرح آزمایشی هوشمندسازی یارانه نان در زنجان اختصاص سهام عدالت به جاماندگان تا پایان امسال وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد شاخص کل بورس امروز ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ | بعد از ۲۰ ماه شاخص بورس وارد کانال ۱.۶ میلیونی شد جزئیات عرضه ۱۰۰۰ دستگاه خودرو در بورس کالا اعلام شد هشدار دامپزشکی استان نسبت به شیوع تب خونریزی دهنده کریمه کنگو وام پیشنهادی ۷۰۰ میلیونی خرید مسکن  با اقساط ۱۱.۶ میلیون تومانی! قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز سه‌شنبه (۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) جزئیات فروش خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو | در هر دوره ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار خودرو فروخته می‌شود (۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱) آغاز ساخت ۱۰۰۰۰۰ واحد نهضت ملی مسکن با حضور رئیس‌جمهور ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه برای افراد جدید و جامانده آغاز شد + جزئیات جدید (۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) کشف انبار بزرگ کالا‌های احتکاری در مشهد درباره سامانه فروش یکپارچه خودرو | رانت‌زدایی و شفاف‌سازی بازار خودرو رئیس کل بانک مرکزی: بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی به شکل ارزی انجام شود جزئیات واریز یارانه کمک معیشتی به حساب جاماندگان (۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) حقوق اردیبهشت‌ماه کارمندان قراردادی شهرداری تهران با افزایش ۴۰ درصد پرداخت می‌شود دو محصول جدید ایران‌خودرو معرفی شدند (۲۷ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱)
خبر فوری

تنور داغ تقاضا در بازار نان مشهد

  • کد خبر: ۱۰۸۷۰۴
  • ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۲
تنور داغ تقاضا در بازار نان مشهد
فرماندار مشهد بر برخورد قانونی با نانوایی‌های متخلف تأکید کرد.

ملیحه فلاح | شهرآرانیوز؛ «یکی باید مردم را آرام کند.» شاطر یکی از نانوایی‌های خیابان توحید این جمله را با لحنی گلایه آمیز می‌گوید و ادامه می‌دهد: «در این چندروزه گاهی صف تا ۳۰ یا ۴۰ نفر هم رسیده است. مردم آن قدر نگران هستند که انگار می‌خواهد قحطی بیاید و گاهی باهم درگیر می‌شوند. با اینکه مقدار آردی که به نانوایی ما و حتی همکارانمان می‌دهند هیچ تغییری نکرده است، وقتی نیم ساعت قبل از ساعت پخت، جلوی در نانوایی صف می‌بندند و هرکدام بیشتر از ۲۰ نان می‌خواهند، معلوم است که به افراد کمتری نان می‌رسد.»
این گلایه نانوایی‌ها از مردم، یک روی سکه التهاب بازار نان است و روی دیگر این سکه، تخلف نانوایانی است که بر تنور این التهاب می‌دمند.

به گفته نانوایان، برخی افراد بیش از نیاز خود نان می‌خواهند و خرید بیش از اندازه آن‌ها باعث می‌شود به عده‌ای نان نرسد و التهاب همچنان در صف‌های نانوایی مشاهده شود؛ البته در این میان هستند نانوایی‌هایی که با کم فروشی، گران فروشی، انباشت آرد و فروش آن به قیمت بیشتر در دسته کم فروشان و متخلفان جای می‌گیرند که فرماندار با آغاز طرح برکت ۲ حسابی برای آن‌ها خط ونشان کشیده است.

جراحی‌های اقتصادی دولت از هدفمندسازی یارانه‌ها تا اصلاح قیمت‌ها از یک سو و خبر افزایش قیمت آرد صنف و صنعت و به دنبال آن گرانی ماکارونی و محصولات آردبر به غیر از نان ازسوی دیگر، مردم را نگران کرده و این نگرانی خودش را در مراجعه بیش از حد معمول به فروشگاه‌ها و افزایش تقاضا برای اقلام اساسی نشان داده است. حالا چندروزی می‌شود که این موضوع به صف‌های نانوایی رسیده است.

سهمیه آرد نانوایی‌ها تغییری نکرده است

«با اطمینان می‌گویم به هیچ عنوان، سهمیه آرد نانوایی‌ها تغییری نکرده است و هیچ افزایش قیمتی برای مصرف کننده در کار نیست و نخواهد بود.» رئیس اتحادیه نانوایان مشهد سه بار دیگر هم بر عبارت «به هیچ عنوان» تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد: نه تعداد نانوایی‌ها کم شده و نه جمعیت مردم مشهد افزایش یافته است، اما نگرانی مردم باعث ایجاد التهاب در صف نانوایی‌ها شده است.

مصطفی کشتگر می‌افزاید: ما تخلفات نانوایی‌ها را به طور جدی رسیدگی و با آن برخورد می‌کنیم، اما از مردم خواهش می‌کنیم که تقاضا‌های بیش از نیاز خود را کاهش دهند. این موضوع هم باعث درگیری در نانوایی‌ها شده است و هم همکاران من نمی‌توانند جوابگوی این میزان تقاضا باشند.
او می‌گوید: نانوایی‌ها مجبورند به دلیل تقاضای زیاد و گاهی کاذب، بیشتر از سهمیه روزانه خود پخت کنند که این موضوع به کمبود در روز‌های آخر ماه منجر می‌شود.
به گفته رئیس اتحادیه نانوایان مشهد، امروز سامانه آرد نانوایی‌ها شارژ می‌شود و مردم و نانوایان نگران نباشند.

پوریا کوچک زاده، صاحب یک نانوایی در خیابان قرنی، حرف همکارانش را تایید می‌کند و به شهرآرا می‌گوید: سهمیه ما ۱۰ کیسه آرد در روز است که در این مدت نه در تهیه آن مشکلی داشته ایم و نه مقدار آن کاهش یافته است. حتی از امروز (شنبه) قرار است ساعت کاری ما از ۶ صبح تا ۱۲ شب باشد و ۲۰ کیسه آرد اضافه دریافت کنیم تا در پنج روز آینده با پخت بیشتر نان، کمی از التهاب و نگرانی مردم کاسته شود.

التهاب ادامه دار بازار نان

هرچند مسئولان می‌گویند که سیلو‌های گندم پر است، همچنین در قیمت آرد نانوایی‌ها تغییری رخ نداده است و اصلا قرار نیست نان گران شود، بازهم تا لحظه تهیه این گزارش، از التهاب صف‌های نانوایی کاسته نشده است.

شاهد این ادعا، وضعیت نانوایی‌ها در نقاط مختلف شهر است. به گفته یکی از شهروندان منطقه قاسم آباد، چندروزی است که نانوایی‌های محله امامیه و شریعتی یا آن قدر شلوغ است که خیلی‌ها از ایستادن در صف منصرف می‌شوند یا نان ندارند و به ظهرنرسیده، پشت شیشه کاغذی می‌زنند که نان تمام شده است.

یکی از مخاطبان روزنامه شهرآرا نیز با ارسال چند فیلم از منطقه الهیه می‌گوید: «ساعت ۱۰ صبح به سه نانوایی رفتم؛ یکی دولتی و دوتای دیگر آزادپز، همه می‌گفتند نان نداریم. فقط یک نانوایی باز بود که آن هم نان سبوسدار جو با اندازه‌ای کوچک را ۱۰ هزار تومان می‌فروخت. در الهیه فقط همین نان را پیدا کردیم.»
مشاهده شهروندان دیگر از خیابان‌های دانشجو، معلم و صارمی تا ابوطالب، خواجه ربیع، راه آهن، کاشانی، توحید و... نیز همین است؛ نانوایی‌ها یا شلوغ است یا تعطیل.

خط ونشان فرماندار برای نانوایان متخلف

مهروموم، لغو پروانه خبازی، همچنین جایگزینی یک واحد نانوایی سیار در همان محل با استفاده از گاز و آب نانوایی متخلف، گوشه‌ای از جرایمی است که فرماندار مشهد دیروز در نشست آغازبه کار طرح نظارتی برکت۲ در برخورد با نانوایی‌های متخلف به آن‌ها اشاره کرد و گفت: با تخلفاتی مانند بستن خودسرانه نانوایی، کاهش ساعت کار شاطر‌ها و به دنبال آن کاهش پخت ذخیره آرد، گران فروشی و... برخورد خواهد شد. همچنین استفاده از کنجد به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و بازرسان درصورت مشاهده این موضوع، باید تا فروش همه نان‌ها با قیمت نان معمولی در محل بمانند.

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان مشهد نیز در این مراسم گفت: باتوجه به موفقیت طرح برکت یک به منظور پایش نانوایی‌های مشهد، مرحله دوم طرح از ۲۱اردیبهشت اجرا شد.
به گفته محمد میری دیسفانی، در این طرح ۴۵بازرس در قالب ۱۵گروه سه نفره متشکل از بازرسان صمت، اتاق اصناف، بازرسان اداره نظارت و بازرسی جهادکشاورزی و بسیج، روزانه نانوایی‌ها را بازرسی و ارزیابی می‌کنند.
همچنین با آغاز این طرح، فرماندار مشهد در برنامه‌ای جداگانه با ۱۰۰تیم بازرسی روزانه نانوایی‌ها دیدار کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}