آیت‌الله علم‌الهدی: کوچک‌ترین اشتباه در عرصه رسانه زمینه‌ساز بزرگ‌ترین انحرافات است ایجاد زیرساخت‌های لازم برای دوچرخه سواری بانوان در بوستان‌های شهر مشهد وضعیت عفاف و حجاب در ادارات مشهد توسط ارزیابان بررسی می‌شود | گزارش محرمانه به مدیر نگرانی ساکنان محلات منطقه ۶ از افزایش حضور اتباع بی‌هویت مشهد روی خط سانحه‌های پروازی زمین‌های بزرگ مقیاس مشهد، کلید حل مشکل حاشیه شهر لزوم توجه به پیوست فرهنگی در پروژه‌های اقتصادی مشهد ایجاد تحول در مدیریت‌شهری مشهد با ارزیابی دستاورد‌ها رکوردزنی مصرف برق در مشهد ۴ هزار سند قول‌نامه‌ای در حاشیه‌شهر رسمی شد آیت‌الله علم‌الهدی: محتکران، سودجویان و گران‌فروشان براندازی شوند| مذاکره‌کنندگان ایرانی مقتدرانه مقابل آمریکا ایستادند تصاویر ۳۲ شهید ترور در مشهد اکران شد پیشرفت ۴۵درصدی پروژه احداث ۴۵متری بولوار مصلی‌شرقی تا بولوار حر رتبه چهارم خراسان‌رضوی در مهاجرپذیری بین استانی کشور تولیت آستان قدس رضوی: وجود جانبازان شیمیایی رسوا کننده تمدن غربی است افزایش دو برابری روز‌های ناسالم مشهد در بهار ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل کاهش فوتی‌های عابرپیاده در مشهد با اجرای کلان‌پروژه «خط عابر _خط زندگی» قطعی برق دوباره در مشهد از سرگرفته شده است؟ + فیلم ششمین رویداد پیشگام در خراسان رضوی برگزار می‌شود
خبر فوری
در مراسم اربعین شهیدان اصلانی و دارایی بیان شد

مراسم چهلمین روز شهادت شهیدان اصلانی و دارایی در حرم مطهر رضوی برگزار شد

  • کد خبر: ۱۰۸۸۰۹
  • ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۰
مراسم چهلمین روز شهادت شهیدان اصلانی و دارایی در حرم مطهر رضوی برگزار شد
مراسم اربعین شهدای رمضان حرم مطهر رضوی که نیمه فروردین امسال در حرم امام‌رضا (ع) به دست یکی از عناصر افراطی مورد هجوم قرار گرفته و به شهادت رسیدند در مسجد جامع گوهرشاد برگزار شد.

امیررضا وثوقی | شهرآرانیوز؛ مراسم اربعین شهدای رمضان حرم مطهر رضوی که نیمه فروردین امسال در حرم امام‌رضا (ع) به دست یکی از عناصر افراطی مورد هجوم قرار گرفته و به شهادت رسیدند، با حضور نماینده، ولی فقیه در خراسان‌رضوی و امام جمعه مشهد، تولیت آستان قدس رضوی، استاندار خراسان رضوی و جمعی از عالمان دینی و مردم متدین مشهد در مسجد جامع گوهرشاد برگزار شد و حجت الاسلام علیرضا پناهیان، خطیب حوزه و دانشگاه، در این مراسم حادثه شهادت این دو طلبه را از یک طرف «حماسه» و از طرفی «جنایت هولناک» دانست که واقعیت‌های زیادی را برای جامعه روشن ساخت و گفت: یکی از حقایق آشکارشده این حادثه ارزش خدمت به مردم به ویژه ساکنان حاشیه شهر به همت عالمان دین است؛ موضوعی که گویا برای درس آموزی به جامعه و مردم راهی جز قربانی دادن نداشت.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در تشریح وظایف عالمان دینی، علاوه بر تبلیغ دین و رهبری سیاسی جامعه، بر مأموریت رهبری اجتماعی تأکید کردند، افزود: رهبری اجتماعی اقدامی است که بر رسیدگی به آسیب دیدگان و ورود عملی برای حل مشکلات آن‌ها تمرکز دارد و این سفارش باعث تغییر اساسی در رویکرد مدارس علمیه بود و پس از آن طلبه‌ها در موضوع کرونا و دیگر حوزه‌ها ازخودگذشتگی‌های فراوانی را به نمایش گذاشتند.

پناهیان بیان کرد: شهادت این دو طلبه ارزش خدمت به مردم در کنار فعالیت برای تبلیغ دین را نشان داد. زیرا این حادثه پس از جلسه رسیدگی به محرومان حاشیه شهر و برای هماهنگی اقدامات ماه مبارک رمضان در این مناطق رخ داد و باعث برجسته شدن این حادثه شد.

جایگاه ویژه طلبه‌ها

مسئول اتاق فکر نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه ها، از شهیداصلانی به عنوان یکی از چهره‌های برجسته و فعال در زمینه رسیدگی به مستمندان حاشیه شهر یاد کرد و افزود: خداوند با شهادت او می‌خواست جایگاه افرادی را به ما نشان بدهد که به محرومان رسیدگی می‌کنند. می‌توان گفت که طلبگی یعنی خدمت به مردم و این موضوع را هیچ چیز به اندازه قربانی دادن ثابت نمی‌کرد و خداوند با نعمت شهادت خواست ارزش این کار را تثبیت کند.

وی تصریح کرد: شهادت این دو طلبه به دست ایادی استکبار نشان داد که طلبه‌ها در خط مقدم جبهه مقابله با دشمنان هستند و آن‌ها وقتی بخواهند امنیت را از بین ببرند، طلبه را شهید می‌کنند. پناهیان گفت: استکبار جهانی برای به بردگی کشیدن ابتدا عالمان دینی را از میان برمی دارد؛ چون آن‌ها کلام خدا را اجرا می‌کنند. انگیزه آزادی بشر بیشتر از هر کسی در عالمان دینی وجود دارد و آن‌ها همواره در مقابل دشمنان آزادی ملت ایستاده اند.

این خطیب حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دشمنان گاهی با ترور و قتل عالمان دینی و گاهی با ترور شخصیت آن ها، اقدامات خود را پیش می‌برند، ادامه داد: در ابتدای اسلام نیز تبلیغات سوء دشمنان بر ضد حضرت علی (ع) در کوفه انجام می‌شد و هم اکنون نیز برخی از این رسانه‌ها مشکلات را به گردن طلبه‌های مظلوم می‌اندازند، درحالی که آن‌ها با کمترین امکانات زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه شهادت در لباس طلبگی مایه افتخار حوزه علمیه است، اظهار کرد: طلبه‌های زیادی مشابه این شهیدان در حال خدمت به مردم هستند و این شهیدان راه آمدن افراد مخلص و حماسه ساز به حوزه علمیه را باز کردند؛ افرادی که عاشق شهادت باشند و بتوانند سختی این راه را تحمل کنند.

طلبگی، لباس کار و جهاد

حجت الاسلام محسن پاکدامن که تنها بازمانده این حادثه خونین در حرم مطهر رضوی است نیز در این مراسم با قرائت میثاق نامه‌ای با شهدا، گفت: لباس روحانیت، لباس خدمت به دین و بندگان خداست. این لباس بر قامت افرادی زیباست که هستی خود را در این راه فدا کردند. وی با بیان اینکه لباس روحانیت لباس کار و جهاد است، افزود: لباس طلبگی لباس هزاران شهیدی است که پابه پای مردان مجاهد به میدان شتافتند. پاکدامن ادامه داد: لباس روحانیت لباس شهیدان اصلانی و دارایی است که دلی سرشار از خدمت به مردم داشتند و به دیدار حضرت دوست شتافتند.

وی اظهار کرد: ما خادم مردمی هستیم که همیشه از انقلاب اسلامی و دین استوار دفاع کردند و پیمان می‌بندیم که راه آن‌ها را با کمربندی محکم‌تر و عزمی استوارتر ادامه دهیم. وی ادامه داد: عهد می‌بندیم که هراسی در دل راه ندهیم و لباس سربازی امام زمان (عج) را عاشقانه‌تر بپوشیم و با عنایت خداوند همواره بر پیمان خود بمانیم و از حریم ولایت حراست و از انقلاب عزیزمان پاسداری کنیم.

مسجد، محور تحولات جامعه

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: مسجد محور تحولات جامعه و خدمت رسانی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه اسلامی است. حجت الاسلام هادی صاحبقرانی افزود: امام جماعت علاوه بر اقامه نماز، وظیفه شناسایی ظرفیت‌ها و مشکلات محله و تدبیراندیشی برای حل این معضل‌ها را دارد تا مدل حکمرانی محلی برای رفع مشکلات ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه الگوی مسجدمحوری در حاشیه شهر مشهد در حال اجراست و محصول آن کنترل بسیاری از آسیب‌ها در این مناطق است، اظهار کرد: این دو شهید جزو افتخارات این الگو هستند. زیرا سال‌ها در زمینه رصد و شناسایی ظرفیت ها، فعال کردن جوانان، ایجاد هسته‌های رفع مشکل و دیگر اقدامات در حاشیه شهر خدمت کردند و رسیدگی به مستضعفان را در دستور کار خود داشتند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}