ویروس کرونا در روسیه تکذیب بروز سرمای قطبی در ایران وزیر راه به سوال خبرنگاران در مورد جعبه سیاه هواپیما پاسخ نداد قطار بندرعباس - تهران خارج از ریل افزایش زیست‌پذیری شهر‌ها با بازآفرینی نجات حاشیه شهر با مشارکت مردم مهمترین چالش محیط زیستی کشور، وسایل نقلیه فرسوده است توضیح دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای افزایش سهمیه‌ها درخواست شرکت گاز ار مردم برای مصرف بهینه انرژی کشف ۳.۵ تن مواد مخدر از ابتدای سال ۹۸ در شرق کشور ویروس کرونای چینی به ایران رسیده است؟ ویروس کرونای چینی چیست؟ اعزام حدود ۸۰ پزشک متخصص به شهرستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ترانه علیدوستی به دادسرا احضار شد کارت ملی هوشمند برای شرکت در انتخابات ضروری نیست بخشش ۲ قاتل در گلستان به احترام ایام فاطمیه خانه تاریخی شهرداران تهران به فروش می‌رسد حفاظت و مرمت سردر ورودی قدیمی‌ترین بیمارستان سبزوار سند ازدواج شکل گذرنامه می‌شود امکان ادامه تحصیل سربازان در حین خدمت سربازی
خبر ویژه

۳ سناریوی دولت برای بازار موبایل

  • کد خبر: ۱۱۳۷۹
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۳
در چنددهه گذشته، بازار موبایل کشورمان شرایط نابسامانی داشت و بیشتر گوشی‌های موجود در بازار به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شدند. دولت در سال گذشته با اجرای طرح رجیستری تلاش کرد به این وضعیت پایان دهد. حالا به نظر می‌رسد باز هم دولت، برنامه‌های تازه‌ای برای بازار موبایل و تولیدکنندگان داخلی آن دارد.
در‌همین‌زمینه به‌تازگی رضا قربانی، مشاور کمیته رجیستری تلفن همراه، از طرح ۳ سناریوی جدید برای حمایت از تولید گوشی موبایل در داخل کشور خبر داده است.

یکی از گزینه‌ها این است که حدود ۲۰۰‌میلیارد‌تومان بودجه در‌اختیار اپراتور‌های موبایل قرار گیرد تا اپراتور‌ها با تولیدکنندگان داخلی، طرح باندلینگ را اجرایی کنند؛ به این‌معنی که اپراتور همراه‌با فروش سیم‌کارت، گوشی ایرانی را به‌صورت اقساطی به خریدار بفروشد و کمک‌هزینه خرید گوشی روی قبض مشترک محاسبه شود.
گزینه دیگری که از‌سوی دولت مطرح شده این است که در تعرفه واردات گوشی موبایل در‌راستای حمایت از تولید، بازنگری صورت گیرد و به‌معنای دیگر با‌توجه‌به قیمت و ارزش گوشی، برای آن، تعرفه پلکانی درنظر گرفته شود.

سناریوی سومی که از‌سوی دولت مطرح شده، این است که جلو ثبت سفارش گوشی‌های غیر‌هوشمند که حدود ۲۰‌درصد سهم بازار را در‌اختیار دارند، گرفته شود؛ به این معنی که با توقف ورود این گوشی‌ها به بازار یا فاصله زیاد تعرفه آن‌ها، تولید داخلی گوشی‌های غیر‌هوشمند رونق بگیرد.

بی‌شک حمایت از تولیدکنندگان داخلی موبایل اقدام مثبتی است، اما اجرای هرکدام از این ۳ طرح اگر بدون در‌نظر‌گرفتن تأثیر واقعی آن روی بازار موبایل کشور باشد، می‌تواند باعث ایجاد شوک قیمتی و بی‌ثباتی در این بازار شود و در‌نهایت نارضایتی مصرف‌کنندگان را به‌همراه داشته باشد.
برچسب ها: بازار موبایل
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
جامعه 13981103211501
علم و فناوری 13981103200001
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}