۳۵ کشته آخرین آمار زلزله در ترکیه سهمیه بندی باعث کاهش طلاق نیست ویروس کرونا در خراسان رضوی مشاهده نشده است آسمان‌خراش‌هایی با خراش محیط‌زیست نجات دختر ۲ ساله ترکی از زیر آوار زلزله ترکیه+فیلم پرونده محمدعلی نجفی به قاضی رازینی رسید داروی کرونا ساخته شد میلیون‌ها نفر در چین قرنطینه شدند+فیلم نجات جان مادر باردار رشتخواری با امداد رسانی هوایی انعقاد تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه محک قشم از یونسکو اخراج می‌شود رنج‌هایی که در تار و پود زندگی قالی‌بافان گره می‌خورد قرص شب امتحان، اعتیادآور است ویروس کرونا، تاکنون جان ۵۶ نفر را در چین گرفته است ۴۶۶ گازگرفتگی در ۱۲۴ روز ۳۷۰ زندانی زن جرایم غیر عمد در زندان غربالگری سه سرطان شایع در مراکز جامع سلامت زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اطلاعیه وزارت بهداشت در خصوص انتشار کروناویروس جدید/ایرانی‌ها نگران نباشند معاینه مسافران پرواز‌های چین به ایران در فرودگاه امام خمینی (ره)
خبر ویژه

۲ هزار عنوان مجرمانه داریم/ تکان بخوریم، جرم است

  • کد خبر: ۱۱۶۲۳
  • ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
یک حقوقدان گفت: ما در کشور ایران حدود ۲۰۰۰ عنوان مجرمانه داریم این بدان معناست که تکان بخوریم جرم است.
به گزارش شهرآرانیوز؛ عباس شیخ الاسلامی، در سومین پیش‌همایش علوم اجتماعی و صلح که در سالن همایش‌های شهر کتاب برگزار شد، در خصوص حقوق و ارتباط آن با صلح گفت: روحیه گذشت در مردم در قانون جزایی کم است و قانون نیز خود به خشونت دامن زده است. ما در کشور ایران حدود ۲ هزار عنوان مجرمانه داریم این بدان معناست که تکان بخوریم جرم است و حدود ۱۵ میلیون پرونده نشان از عدم صلح می‌دهد. اگر کشور بخواهد به ثبات برسد باید صلح و مصالحه جای خودش را به این زندگی پر از خشم و خشونت بدهد.

وی با بیان اینکه مبنای حقوق در روابط اجتماعی بر صلح است، عنوان کرد: ما اگر بخواهیم برای حقوق، جهان‌بینی تعریف کنیم، مهم‌تر از جهان بینیِ صلح نیست؛ یعنی باید مبانی حقوق را بر پایه صلح بگذاریم. در سطح روابط اجتماعی مردم، حقوق مدنی به وجود آمده است که روابط افراد را در حیطه زندگی اقتصادی و اجتماعی به یکدیگر پیوند می‌دهد و، چون بر پایه صلح نیست باید در آن یک بازنگری صورت گیرد که مشکلات به وجود آمده را مرتفع سازد.

این استاد حقوق جزا و جرم شناسی با بیان اینکه در مشهد به عنوان شهر ترمیمی اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: رشته جرم شناسی در تلاش است تا یک جرم‌شناسی صلح‌جویانه را ارائه دهد. همچنین ابزاری در خدمت این جرم‌شناسی صلح‌جویانه است که به تحول رشته‌های حقوقی کمک می‌کند. بحث عدالت ترمیمی در جرم‌شناسی جویانه مطرح است که عدالتی اجتماعی‌ست و به جای اینکه دادگاه‌هایی بر پایه جدال و دفاع باشد، دادگاه‌هایی مردمی برپایه گفتگو باشد، به جای صحنه محاکمات باید صحنه‌های میانجگری و حلقه‌های سازش داشته باشیم. همچنین به جای محرومت مردم باید توانمندسازی داشته باشیم و به جای زندان در جامعه آن فرد را اصلاح نماییم.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}