بهزیستی‌های سراسر کشور ۶۰ درصد اعتبار تجهیزات توانبخشی دریافت کردند حقوق مردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی چگونه پرداخت می‌شود؟ | هنوز خبری از مصوبه جدید دولت نیست (۹ مردادماه ۱۴۰۱) نجات ۶۰ نفر از آتش‌سوزی ساختمان ۴۰ واحدی در تهران + عکس ۶۹ فوتی درپی سیلاب‌های اخیر | ۴۵ نفر هنوز مفقود هستند سال‌های سکوت؛ روایتی از ممنوعیت عزاداری در دوران رضاشاه پهلوی زمان اعلام نتایج اولیه کنکور مشخص شد لیست ۱۵۹ درمانگاه تخصصی برای ارائه خدمات به بیماران کرونایی در مشهد تداوم بارش‌ها در نیمه شمالی خراسان رضوی (۹ مردادماه ۱۴۰۱) پیگیری تردد اتوبوس‌های مناسب‌سازی‌شده در حاشیه شهر مشهد هشدار هواشناسی به ۶ استان | امروز منتظر سیل باشید (۹ مردادماه ۱۴۰۱) جسد جوانی که در یک مسافرخانه جان باخته بود در خرابه یک روستا پیدا شد از «رتبه‌بندی معلمان» چه خبر؟ (۹ مردادماه ۱۴۰۱) موجودی واکسن کرونا در مشهد + آدرس مراکز واکسیناسیون (شنبه ۸ مرداد ۱۴۰۱) گذری بر تاریخ جشن امرداد در ایران باستان
خبر فوری
بهزیستی‌های سراسر کشور ۶۰ درصد اعتبار تجهیزات توانبخشی دریافت کردند
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از تخصیص ۶۰ درصد اعتبار تهیه تجهیزات توانبخشی بهزیستی‌های سراسر کشور خبر داد.

به گزارش شهرآرانیوز، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه طی سال جاری ردیف بودجه‌ تجهیزات توانبخشی با روند افزایشی همراه بوده و ماه گذشته حدود ۶۰ درصد اعتبارات در این زمینه به استان‌ها ابلاغ شده است تا زودتر خریدهای موردنیاز خود را انجام دهند، گفت: تامین «سمعک» از مهم‌ترین نیازهای سازمان محسوب می‌شود، چراکه در زمینه تولید سمعک تولیدکننده داخلی نداریم و سازمان بهزیستی در این زمینه دچار مشکل است.

اصغر کاظمی با اشاره به اقدامات بهزیستی برای سهولت دسترسی مددجویان به تجهیزات توانبخشی، بیان کرد: طی سال جاری ردیف بودجه‌ تجهیزات توانبخشی با روند افزایشی همراه بوده است و ماه گذشته حدود ۶۰ درصد اعتبارات در این زمینه به استان‌ها ابلاغ شده است تا زودتر خریدهای موردنیاز خود را انجام دهند، چراکه ممکن است قیمت‌ها افزایش یابد، حداقل خریدهایمان را از قبل انجام داده باشیم.

وی گفت: لذا در حال حاضر انبارهای مراکز استان مملو از ویلچر است و کمبودی در این زمینه وجود ندارد، هرچند که در لحظه نیاز پیش می‌آید.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ویلچرهای برقی در چه شرایطی به مددجویان تخصیص می یابد، اینگونه توضیح داد: ویلچر برقی موردنیاز بسیار محدود است و شاید سالانه حدود ۱۰۰۰ ویلچر برقی کافی باشد. این نوع از ویلچرها میان افراد دارای معلولیتی توزیع می‌شود که امکان تحرک نداشته باشند. زمانی که فردی بتواند با قدرت دست ویلچر را به حرکت درآورد، ویلچر برقی به وی ارائه نمی‌شود، زیرا از نظر علمی و توانبخشی فرد پس‌رفت می‌کند.

کاظمی تاکید کرد: فردی که از نظر توانی امکان تحرک اندام فوقانی را داشته باشد اما از ویلچر برقی استفاده کند، عضلات او تحلیل می‌رود، لذا ویلچر برقی به افرادی ارائه می‌شود که علاوه بر اینکه توان تحرک کلی را ندارند، نتوانند اندام فوقانی خود را حرکت دهند. بسیاری از افراد دارای معلولیتی که توان حرکت دارند نیز از ما تقاضای ویلچر برقی دارند و این درحالیست که از نظر علمی این موضوع اشتباه است.  

وی یادآور شد: البته به دلیل اینکه قیمت ویلچر برقی بالاست، سازمان بهزیستی در تهیه آن دچار مشکل است، اما اغلب استان‌ها با کمک خیرین از پس نیاز سالانه‌شان برمی‌آیند و چندان پشت نوبتی در این زمینه وجود ندارد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: سازمان بهزیستی به طور کلی برای تجهیزات توانبخشی تا سقف ۳۳ میلیون تومان برای ۵ وسیله، کمک هزینه پرداخت می‌کند.

کاظمی با اشاره به اینکه تهیه ویلچر برقی یکی از نیازمندی‌های مهم سازمان بهزیستی است اما در عین حال سمعک از مهم‌ترین نیازهای سازمان محسوب می‌شود، گفت: در زمینه تولید سمعک تولیدکننده داخلی نداریم و عمدتا سمعک‌ها وارداتی است و با تغییر نرخ ارز قیمت آن دچار نوسان است لذا سازمان بهزیستی در تامین سمعک دچار مشکل است چراکه در این زمینه رانت‌هایی وجود دارد که گاهی اوقات بازار از سمعک خالی می‌شود؛ در این راستا سازمان بهزیستی از تولیدکننده‌های داخلی به شدت حمایت می‌کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}