بازی طالبان با سرنوشت هزاران دختر افغانستانی دبیرستانی «روایت فرهت» مستندی درباره پزشک افغانستانی + تیزر طرح آمایش ۱۷ مهاجران خارجی تمدید شد + فیلم کدام دسته از اتباع خارجی می‌توانند پروانه کار دریافت کنند؟ درخواست آموزش و پرورش از سرمایه‌گذاران افغانستانی برای سرمایه‌گذاری در مدارس اتباع درباره «تیتسو ناکامورا»؛ ژاپنی محبوب در میان مردم افغانستان یادبود «اسدالله حبیب» در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد مراسم یادبود اسدالله حبیب، شاعر و بیدل شناس برجسته افغانستانی در مشهد + فیلم سازمان ملل: تقریبا ۳/۵ میلیون افغانستانی  آواره شده‌اند وزارت کشور از تمدید طرح آمایش ۱۷ خبرداد نماینده ایران در ژنو: هزینه افزایش مهاجران را کشورهای میزبان می‌پردازند ثبت جهانی تولید سنتی ابریشم به نام افغانستان و شش کشور نگاهی به چهره‌های شاخص جامعه معلولان مهاجر افغانستانی در مشهد پاییز در بامیان + عکس نگاهی به آیین مردم افغانستان در شب یلدا به بهانه ثبت این شب در یونسکو ایران میزبان نشست چهارجانبه بررسی مشکلات مهاجرین اتباع خارجی در صورت بسته شدن حساب بانکی‌شان به بانک مرکزی گزارش دهند مهاجرین حامی تیم ملی فوتبال ایران + فیلم خواب عمیق بازار فروش کتاب در افغانستان هلال احمر از افزایش تقاضا برای جست‌وجوی مفقودشدگان افغانستانی خبرداد
خبر فوری
سازمان ملل از طالبان خواست درباره ادامه تعطیلی مدارس دخترانه تجدید نظر کند
نمایندگی سازمان ملل در افغانستان با ابراز نگرانی از ادامه تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان از طالبان خواست تا در این خصوص تجدیدنظر کند.

به گزارش شهرآرانیوز؛ نمایندگی سازمان ملل در افغانستان یا یوناما در گزارش جدید خود اعلام کرد که طی یکسال گذشته دختران در مقطع راهنمایی و دبیرستان از تحصیل محروم ماندند.

یوناما در گزارش خود ضمن ابراز نگرانی از ادامه تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان از طالبان درخواست تا اقدامات لازم را در این خصوص اتخاذ کند.

مارکوس پوتزل، سرپرست نمایندگی سازمان ملل در افغانستان در این خصوص گفت: «یکسال غم انگیز از محرومیت دختران افغانستان از تحصیل گذشته است و این اقدام از سوی طالبان هیچ توجیهی وجود ندارد.»

وی افزود: محرومیت از تحصیل دختران به این قشر جامعه و همچنین آینده افغانستان ضربه جبران ناپذیر وارد خواهد کرد.

یوناما همچنین ضمن تاکید بر اینکه محرومیت از تحصیل دختران نمونه آشکار نقض و تبعیض علیه زنان در افغانستان طی یکسال گذشته بوده است، از طالبان درخواست کرد تا اجازه آموزش دختران در افغانستان را فراهم کند.

نمایندگی سازمان ملل در گزارش خود همچنین گفته است که بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان باعث تقویت روحیه دختران و امیدواری مردم این کشور به آینده خواهد بود.

سازمان ملل همچنین هشدار داده است که ادامه تعطیلی مدارس باعث عمیق شدن بحران‌ها در افغانستان و گسترش فقر، ناامنی و انزوای این کشور را در پی خواهد داشت.

این نهاد بین‌المللی همچنین گفته است که در صورت تغییر سیاست طالبان درباره بازگشایی مدارس دخترانه، جامعه جهانی از این کشور و هیات حاکمه حمایت خواهد کرد.

طالبان بیش از یکسال می‌شود که دختران را از رفتن به مدارس بازداشته و با آنکه این تصمیم واکنش‌های تندی جهانی را به همراه داشته است و اما تصمیم طالبان مبنی بر مسدود ماندن مدارس به روی دختران همچنان پا برجاست.

ناظران بین‌المللی با اشاره به دوره قبلی حکومت طالبان مبنی بر وعده‌هایی درباره وضعیت زنان و دختران در این کشور عمیقا ابراز نگرانی کرده‌اند.

از طرف دیگر ادامه تعطیلی مدارس دخترانه با واکنش داخلی و جهانی گسترده مواجه بوده و جامعه جهانی بارها خواستار بازگشایی مدارس دخترانه شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان نیز از جمله سیاستمداران این کشور است که بارها خواستار بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان شده و این اقدام را به نفع آینده افغانستان عنوان کرده است.

در آخرین اظهار نظر کرزی در پیامی به مناسبت روز جهانی سوادآموزی بار دیگر از طالبان خواست مدارس دخترانه را در افغانستان بازگشایی و زمینه تحصیل را برای تمام مردم این کشور فراهم کند.

کرزی در رشته توئیتی نوشت: دسترسی به تعلیم و آموزش از جمله اساسی‌ترین حقوق انسان هاست که ملت‌ها را به تعالی و رفاه می‌رساند.

کرزی گفته است: «آرزو دارم علمای کرام، بزرگان و متنفذین کشور، تعلیم و تحصیل جوانان عزیز ما، اعم از دختران و پسران، را تشویق کنند.»

رئیس جمهور سابق افغانستان همچنین از طالبان درخواست کرده است تا مدارس راهنمایی و متوسطه دخترانه را در سراسر افغانستان بازگشایی کند و زمینهٔ تعلیم و آموزش را برای تمام کودکان افغان فراهم کند.

پیش از این مقامات گروه طالبان به جامعه جهانی تعهد داده بود، که با آغاز سال جدید تعلیمی در افغانستان ( اول فروردین) مدارس دخترانه را باز خواهند کرد.

حکومت سرپرست در افغانستان پس از روی کار آمدن اعلام کرد که مدارس دخترانه با مکانیسم و شیوه جدیدی بازگشایی می‌شوند اما علی‌رغم گذشت بیش از یکسال همچنان دختران از رفتن به مدارس در این کشور محروم هستند.

منبع: فارس

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}