آغاز اجتماع بانوان فاطمی در حرم مطهر رضوی اضافه شدن دو خدمت جدید به نرم افزار شهرمن  یکهزار رای قلع برای تخلفات بام فروشی و ساخت طبقه مازاد در مشهد صادر شده است شهروند خبرنگار | درخواست بهسازی آسفالت در معابر فرعی بولوار ۲۲بهمن مشهد+ پاسخ ۱۷ دستگاه اتوبوس جدید وارد ناوگان اتوبوسرانی شهرداری مشهد می‌شود مدیرعامل سازمان تاکسی‌رانی: قفل‌شدن نوسازی تاکسی‌ها به ضرر مردم و محیط زیست است حال و هوای پرشور نمایشگاه بین المللی مشهد در هفته پژوهش | روایت غرفه هایی که میخکوبتان می کند آتش‌سوزی در یکی از هتل‌های مشهد (۱۵ آذر ۱۴۰۱) پاسخ به دردسر‌های شارژ من کارت فرماندار مشهد: تا ۳ سال آینده، مشکل حل نشدنی ویژه‌ای در حاشیه شهر مشهد نخواهیم داشت شهرداری چه دستاورد‌هایی در نمایشگاه پژوهش خراسان رضوی دارد؟ حسابداری؛ زبانِ تجارت، زبانِ زندگی شهروند خبرنگار | خدمت رسانی نیروهای خدمات شهری در پی بارش برف مشهد شهروند خبرنگار | نمایی از اولین برف پاییزی مشهد در آذرماه ۱۴۰۱ بهبود مدیریت ترافیک شهر با نصب دوربین‌های جدید نظارتی ارائه ۲۰ عنوان فعالیت نوآورانه خدمات شهری در نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش و فناوری شهردار مشهد مقدس: شعبه دوم کارخانه نوآوری در حاشیه شهر افتتاح می‌شود
خبر فوری

شناسنامه جدید برای درختان قدیمی مشهد

  • کد خبر: ۱۲۷۸۳۲
  • ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۱
شناسنامه جدید برای درختان قدیمی مشهد
رئیس اداره جنگل‌داری شهری از سامان‌دهی و شناسایی ۵۰۰ اصله درخت کهن‌سال در مشهد خبر داد.

ذوالفقاری | شهرآرانیوز؛ درختان کهن‌سال در هر نقطه‌ای از کره زمین ذخایر ارزشمند ژنتیکی، گیاه‌شناسی، فرهنگی و حتی تاریخی محسوب می‌شوند و برای ماندگاری و حفاظت از آن‌ها کوشش‌های بی‌شماری می‌شود؛ درختانی که تعداد و تنوع آن‌ها در شهر مشهد بسیار چشمگیر و حیرت‌انگیز است. دراین‌راستا یکی از اهم فعالیت‌های شهرداری مشهد در حفظ و حراست از فضای سبز شهری شناسایی و محافظت از درختان کهن‌سال در حوزه جنگل‌داری شهری است. شناسایی این نمونه‌های باارزش ژنتیکی نتیجه درخشانی در زمینه حفاظت درختان کهن‌سال شهر دارد.

طرح پلاک‌گذاری درختان کهن‌سال در مشهد

با توجه به اهمیت حفظ درختان کهن‌سال، رئیس اداره جنگل‌داری شهری مشهد در گفتگو با شهرآرا به اقدامات ویژه این اداره به‌منظور شناسایی، پلاک‌گذاری و مراقبت از این درختان اشاره کرد و گفت: در طی سال اقدامات زیادی به هدف بهبود فضای سبز شهری انجام می‌شود و اداره جنگل‌داری شهری نیز به‌عنوان حلقه میانی مناطق و اداره‌کل بهبود محیط زیست شهری شهرداری برنامه‌ریزی‌هایی را انجام می‌دهد که توسط شهرداری‌های مناطق اجرایی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که اخیرا در حال اجراست، شناسایی و پلاک‌گذاری درختان کهن‌سال در شهر است که به‌منظور حفظ و اعمال مراقبت‌های ویژه از این سرمایه‌های ملی صورت می‌گیرد. جدی افزود: تاکنون در راستای این طرح شناسایی و پلاک‌گذاری درختان کهن‌سال به تعداد۵۰۰ اصله در معابر اصلی و فرعی شهر مشهد انجام شده است.

استفاده از تجهیزات به‌روز

وی با تأکید بر اینکه درختان کهن‌سال شهر در حقیقت میراث سبز شهر هستند اضافه کرد: اقدامات اجرایی مختلفی در طول سال به‌منظور اعمال بیشینه سطح نگهداری برای این درختان انجام می‌شود که شامل چال کود، هرس، ایجاد باغچه، آبیاری و کوددهی درختان است. همچنین ابزار و تجهیزات به‌تدریج به‌روز می‌شود. دراین‌راستا هم‌اکنون برای کود‌دهی از دستگاهی مخصوص استفاده می‌شود که با مته‌های خاص خود می‌تواند هوا و کود را تا عمق شصت‌سانتی‌متری به خاک اطراف ریشه درختان تزریق کند.

مشارکت شهروندان در فرایند پلاک‌گذاری

جدی با اشاره به اینکه تاکنون ۵۰۰ اصله درخت کهن‌سال و ارزشمند در شهر شناسایی شده است اظهار کرد: از این تعداد درختان شناسایی شده تاکنون نیمی از آن‌ها پلاک‌گذاری شده است و بقیه نیز تا پایان سال پلاک‌گذاری خواهند شد. البته در فرایند شناسایی این درختان شهروندان نیز می‌توانند یاریگر باشند و در صورت شناسایی یکی از این درختان با مراجعه به سامانه www.gsms.mashhad.ir به معرفی و پلاک‌گذاری این درختان کمک کنند.

رئیس اداره جنگل‌داری شهری مشهد در زمینه ایده پلاک‌گذاری درختان ادامه داد: پیش از این خدمات متعددی همچون کاشت نهال، کوددهی، ایجاد باغچه و به‌طور‌کلی اقدامات امدادی برای درختان شهر انجام می‌شد، اما پلاک‌کوبی و شناسایی درختان کهن‌سال تاکنون مورد توجه قرار نگرفته بود، در‌حالی‌که از این طریق می‌توان مجموعه‌ای از اطلاعات را جمع‌آوری و با توجه به حجم خدمات مورد نیاز برنامه‌ریزی کرد.

 
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}