در انفجار امروز سمنگان ۲۳ تن جان باختند تاکید رئیس‌جمهور بر توجه به مطالبات حقوقی و معیشتی پرستاران| مسئولان اجازه ندهند در مجموعه‌شان فسادی صورت گیرد اتحادیه اروپا از احتمال تحریم طالبان خبرداد دادگاه قاتلان شهید عجمیان بسیجی کرجی| افساد فی‌الارض برای ۱۵ متهم| تقاضای نماینده دادستان برای اشد مجازات متهمان+ جزئیات ویدئو| تصاویر بازداشت، اعترافات و صحنه جنایت قاتلان بسیجی شهید سیدروح‌الله عجمیان نماینده تربت‌حیدریه: وزیر کشاورزی جلوی تضییع حقوق زعفران‌کاران را بگیرد| مافیای زعفران دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است نماینده مریوان: وزارت بهداشت استخدام و پرداخت معوقات پرستاران را پیگیری کند دستور ویژه قضایی برای دستگیری عاملان شهادت یک بسیجی سپاه صاحب‌الزمان (عج) استان اصفهان ورود سازمان بازرسی به واردات غیرقانونی ۱۸۰۰ یونیت دندانپزشکی+ جزئیات وزیر ارشاد: رشد قیمت کاغذ منطقی خواهد بود| توزیع ماهانه ۱۰۰۰ تن کاغذ تولید داخل بین ناشران+ فیلم رئیس سازمان محیط‌زیست: تقریبا ۱۰ درصد از دستگاه‌ها قانون هوای پاک را اجرا می‌کنند+ فیلم وزیر گردشگری: گفتگو بهترین راه برای حل مشکلات کشور است سخنگوی دولت: سومین جلسه مشترک دولت و مجلس برگزار می‌شود| بررسی پیشرفت برنامه‌های دولت در حوزه کنترل تورم+ فیلم وعده رئیس‌جمهور برای رسیدگی به جذب پرستاران موقت دوران کرونا| رئیسی: موظف به رسیدگی به مطالبات پرستاران هستیم+ فیلم نماینده مشهد: مصوبه اسقاط خودرو دل قشر ضعیف جامعه را شاد کرد سازوکار اسقاط خودرو تعیین شد+ جزئیات وزیر کشور: شهر‌های غربی آرام است| کسانی که در اغتشاشات خسارت دیدند شکایت کنند+ فیلم وزیر کار: استفاده از کالابرگ اختیاری است؛ کسانی که نمی‌خواهند یارانه نقدی می‌گیرند+ فیلم جزئیات ساخت و تحویل مسکن ایثارگران| رئیس بنیاد شهید: آورده اولیه اجرای پروژه‌ها را پیمانکاران تامین می‌کنند+ فیلم حمله انتحاری به پلیس پاکستان | ۲ کشته و ۲۴ زخمی
خبر فوری
آخرین اخبار از دور جدید مذاکرات ایران و عبرستان| نخست‌وزیر عراق: خواهان روابط مستحکم با ایران هستیم
نخست وزیر عراق در گفتگو با نشریه فرانسوی «فیگارو» از آماده شدن بغداد برای دور جدید مذاکرات بین ایران و عربستان خبر داد و تصریح کرد که وی برای برگزاری دیدار «سطح بالا» میان مقامات دو کشور تلاش می‌کند.

به گزارش شهرآرانیوز، مصطفی الکاظمی در این مصاحبه که در پایگاه خبری میدل ایست‌نیوز بازنشر یافت، درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت که برای برگزاری دیدار «سطح بالا» میان مقامات دو کشور تلاش می‌کند و همه طرف‌ها آماده وارد شدن به مرحله تازه‌ای از مذاکرات هستند.

نخست وزیر عراق تصریح کرد «بغداد در حال فراهم کردن شرایط برای میزبانی دور تازه است.»

وی با اشاره به دور‌های گذشته نشست‌ها بین ایران و عربستان در بغداد، بر این نکته تاکید کرد که «در نشست‌های قبلی، گفتگو‌ها موجب اعتمادسازی میان دو کشور شده و طرفین نقاط اشتراک بسیاری میان یکدیگر پیدا کرده‌اند... امیدواریم که در آینده نزدیک به توافق نهایی برسیم.»

مصطفی الکاظمی درباره تأثیر ناکامی در احیای توافق هسته‌ای با ایران (برجام) بر عراق نیز گفت که شکست این مذاکرات بر کل منطقه تأثیر خواهد گذاشت، چون کشور‌های منطقه در حال اجرای پروژه‌های بزرگ توسعه‌ای هستند که تحقق آن‌ها نیاز به همکاری همه کشور‌های منطقه دارد.

وی افزود: همه باید در روند گفتگو برای همه اختلافات راه حل پیدا کنند و مواضع طرف مقابل را درک کنند.

نخست وزیر عراق تصریح کرد که منطقه نیازمند پذیرش منطق سیاسی تازه‌ای است، چون جهان تغییر کرده و فناوری‌های نوین ارزش‌های تازه‌ای را در جوامع ایجاد کرده‌اند و باید پابه‌پای متغیر‌ها پیش رفت.

الکاظمی ادامه داد: ایران کشور مهمی برای منطقه است و عراق می‌خواهد که روابطی دوستانه و مستحکم با ایران بر اساس اصول حسن هم‌جواری و منافع مشترک و عدم دخالت در امور داخلی داشته باشد.

نگاه الکاظمی به حوادث اخیر عراق و ورود معترضان به منطقه سبز

نخست‌وزیر عراق، با اشاره به حوادث منطقه سبز بغداد در ماه گذشته گفت که در آن روز، عراق در آستانه جنگ داخلی بود و دولتش (دولت الکاظمی) با خردمندی و تدبیر مانع از کشیده‌شدن اوضاع به جنگ داخلی شد.

نخست وزیر عراق افزود که از همه امکانات خود استفاده کرده و با همه تماس گرفته و دستورات قاطعی به نیرو‌های امنیتی داده تا مانع از جنگ داخلی شود و در این باره موفق بوده است.

او گفت که همه طرف‌ها در آن روز بر اساس اطلاعات غلط و بدون خواسته‌ای مشخص در پی نشان دادن زور بازو بودند و در نحوه بیان خشم خود اشتباه کردند و افزود که جریان صدر در پی کودتا یا برکناری مقامات ارشد کشور نبود بلکه آنان خشمگین بودند و خشم خود را به روش غیر مسالمت‌آمیز نشان دادند و به صورت غیر قابل قبول از سلاح استفاده کردند.

الکاظمی گفت که بعد از انتخابات عراق، نیرو‌های سیاسی عراق متأسفانه عاقلانه عمل نکردند و قانون اجرا نشد و علت هم این بود که نیرو‌های سیاسی به ارزش‌های واقعی دموکراسی ایمان ندارند و این ارزش‌ها چیز تازه‌ای است که طبقه سیاسی کشور هنوز به آن‌ها عادت نکرده‌اند.

نخست‌وزیر عراق تأکید کرد که از آغاز که گفت‌وگوی نیرو‌های سیاسی را مطرح کرده امیدوار بوده که مقتدی صدر هم به آن بپیوندد و این اتفاق خواهد افتاد، چون راه حل نهایی جز از راه گفتگو به دست نمی‌آید و همه در برابر دور نگه داشتن جنگ و نزاع‌های ویرانگر مسئول‌اند.

وی افزود که اختلافات شخصی به یک موتور محرک در عرصه سیاسی کشور تبدیل شده و بخش بزرگی از اختلافات سیاسی ناشی از نزاع‌های شخصی است.

الکاظمی در پاسخ به این اتهام که اجازه داده هواداران صدر وارد منطقه خضراء شوند، گفت که چنین چیزی نیست و به نیرو‌های امنیتی دستور داده که مانع از ورود آنان به منطقه سبز شوند و بسیاری از نیرو‌های عراقی در این درگیری‌ها زخمی شدند، اما تعداد معترضان زیاد بود و نیرو‌های امنیتی نتوانستند مانع ورود آنان شود.

الکاظمی مدعی شد که برخی نیرو‌های سیاسی عراقی انتظار دارند که او از روش‌های دیکتاتوری و خشونت‌آمیز وارد عمل شود.

وی افزود که اکنون همه طرف‌های سیاسی از جمله مقتدی صدر متوجه اشتباه خود شده‌اند و دانسته‌اند که درگیری اشتباه بزرگی بوده و دیگر این اشتباه را تکرار نمی‌کنند و اگر درگیری دوباره‌ای در منطقه سبز رخ دهد، همه بازنده خوانده بود.

نخست وزیر عراق تأکید کرد که همه نیرو‌های سیاسی بر اجرای مجدد انتخابات اتفاق نظر دارند و افزود که انتخابات اخیر انتخاباتی سالم بود که نهاد‌های بین‌المللی آن را تأیید کردند، اما ناتوانی نیرو‌های سیاسی مانع از آن شد که این انتخابات به تشکیل دولت بینجامد.

او در پاسخ به این پرسش که مقتدی صدر تا چه حد از حق تشکیل دولت برخوردار است، گفت که او اکثریت کرسی‌ها را به دست آورد و می‌بایست فرصت تشکیل دولت به او داده می‌شد، اما او برای تحقق این هدف باید برای خود شرکای سیاسی پیدا می‌کرد و خروجش از پارلمان اشتباهی بزرگ بود که به رقبایش فرصت داد که جایش را پر کنند و افزود که نیرو‌های سیاسی عراق هنوز با قواعد دموکراسی آشنا نیستند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}