دارو در ایران ارزان است هفت کانال متخلف انتخاباتی بسته شد انصراف ۳۳ نامزد انتخاباتی در مشهد توزیع کاغذ رأی به تعداد کافی در تمامی شعب/ رونمایی اپلیکیشن «شعبه یاب» موافقت با اعطای تسهیلات تکمیلی به طرح‌های روستایی افتتاح همزمان ٣٢٢ طرح بخش تعاون در ٣١ استان کشور رهبر معظم انقلاب: هدف دشمن جداکردن جوان ایرانی از نظام است/ هرچه حضور مردم در پای صندوق‌ها بیشتر باشد، مجلس قوی‌تر است پیام احمد جنتی خطاب به ناظران شورای نگهبان در سراسر کشور سخنگوی قوه قضاییه: به‌زودی، صدور کیفرخواست متهمان به همکاری با زم/ کیفرخواست دو شهروند فرانسوی صادر شد هزاران نفر از اقشار مختلف مردم آذربایجان شرقی با رهبر معظّم انقلاب دیدار می‌کنند ملت‌های منطقه برده آمریکا نیستند/ آمریکا باید رفتارش را عوض کند تفاهمنامه برقی ایران و عراق فعلا متوقف است حمایت ایران از ملت فلسطین و شکست معامله قرن شاهد کمترین تخلفات انتخاباتی در این دوره هستیم ارسال ماهواره به مدار بالای ۱۰۰۰ کیلومتری زمین افزایش ۵۰ درصدی واردات نفت کره جنوبی از آمریکا بیش از ۲ میلیون نفر در مشهد می‌توانند رای دهند موج اعتراض عربستان به خاطر گران شدن بنزین تنها ۱۰ درصد از نامزد‌های مجلس یازدهمین زن هستند ۷۰ هزار مدرسه کشور شعب اخذ رأی هستند
خبر ویژه

۱۴ درصد بودجه ۹۹ متعلق به بهداشت و درمان

  • کد خبر: ۱۳۵۵۶
  • ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹
معاون اول رئیس جمهور گفت: بیش از ۱۴ درصد سهم بودجه سال ۹۹ به بخش بهداشت و درمان اختصاص یافته است که تقریباً از سایر بخش‌ها بالاتر است.
به گزارش شهرآرانیوز؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت روز پرستار با اشاره به اینکه پرستاران همچون مرحمی بر زخم و درد بیماران هستند، تصریح کرد: پرستاران سنگ صبور و گوش شنوای بیماران و رنج دیدگان هستند و همه این تلاشگران زحمتکش از نظر آحاد ملت ایران، مسئولین کشور و مهم‌تر از همه نزد خداوند متعال جایگاه بسیار والایی دارند.
معاون اول رییس جمهور افزود: همه آحاد جامعه عملکرد پرستاران را از جنس فداکاری، عبادت و دیگرخواهی می‌دانند و فداکاری و از خودگذشتگی که در مجموعه پرستاران کشور وجود دارد از ویژگی‌های انسان‌های شایسته است.
جهانگیری با یادآوری ایثار و از خودگذشتگی جامعه بهداشت و درمان و به ویژه پرستاران کشور در حوادثی نظیر زلزله و سیل‌های اخیر کشور، گفت: آگاه هستیم که بار مسئولیتی که بر دوش پرستاران کشور قرار دارد بیش از وظایف و تکالیف مشخص شده بر اساس استاندارد‌های بین المللی و داخلی است.
وی با اشاره به دغدغه‌ها و مطالبات مطرح شده از سوی مسئولین جامعه پرستاری، خاطرنشان کرد: همه مطالبی که در این مراسم مطرح شد و همچنین دغدغه‌هایی که جامعه پرستاران روز گذشته در دیدار با مقام معظم رهبری مطرح کردند، همه این مطالبات مورد قبول دولت است و تلاش خواهیم کرد این دغدغه‌ها برطرف شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه برای هر نظام حاکمیتی و هر دولتی مهم است که ذینفعان اصلی هر حوزه مسئولیتی رضایت کامل داشته باشند، اظهار داشت: اگر رسیدگی به بیماران برای ما مهم است باید به کسانی که در بخش درمان فعالیت می‌کنند توجه کنیم، زیرا اگر به هر دلیلی رضایت آن‌ها تأمین نشود، تأمین رضایت آحاد مردم نیز میسر نخواهد شد.
جهانگیری افزود: ذینفعان هر حوزه مسئولیتی باید از رضایت کافی هم به جهت مادی و هم به جهت معنوی برخوردار باشند که اگر این اتفاق مهم محقق شود، شاهد رضایت تک تک آحاد جامعه خواهیم بود.
وی ادامه داد: البته این موضوع به بخش بهداشت و درمان محدود نمی‌شود و این نگاه باید در همه بخش‌های خدمات عمومی که دولت ارائه می‌دهد نیز تسری پیدا کند و توجه ویژه‌ای به کسب رضایت ذینفعان و مردم داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهور با تبریک میلاد حضرت زینب (س)، این بانوی بزرگوار را سرمشقی هم در مسئولیت‌های اجتماعی و هم در مسائل انسانی و عاطفی توصیف کرد و افزود: حضرت زینب کبری توانست قدرت و ظرفیت انسانی را در سختی ها، فشار‌ها و مصیبت‌ها به نمایش بگذارد و پیام یک نهضت عدالتخواهی و آزادی طلبی را علاوه بر عصر خود به عصر‌های آینده نیز منتقل کنند.
جهانگیری ابراز داشت: این افتخار بزرگی برای ملت ایران و جامعه پرستاری است که میلاد این بانوی بزرگوار به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است.
وی با اشاره به اینکه همه دولت‌ها با مسائل پیش بینی شده و پیش بینی نشده روبرو هستند، تصریح کرد: وقتی دولت بودجه سالانه و برنامه پنج ساله برای کشور تصویب می‌کند یعنی مجموعه‌ای از برنامه‌ها و مسائل را پیش بینی کرده تا در طول مدت برنامه اقداماتی متناسب با این پیش بینی‌ها انجام شود.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: هیچکس فکر نمی‌کرد که زلزله بزرگی در کرمانشاه رخ دهد و کسی تصور نمی‌کرد در پی دوران طولانی خشکسالی، سیل بزرگی در چند استان کشور جاری شود و شاید کسی انتظار نداشت که در کشور‌های اطراف ما نظیر افغانستان، پاکستان، عراق، سوریه، لبنان و در کل خاورمیانه مسائل متعددی روی دهد که همه این مسائل بر کشور‌های دیگر تأثیر بگذارد.
جهانگیری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید از ابتدای کار در سال ۹۲ مسائل اصلی کشور را شناسایی و بر آن‌ها تمرکز کرد، بیان داشت: اصلی‌ترین مشکلات را تعامل با دنیا، حل مسئله هسته ای، کنترل تورم و توجه به بخش سلامت و درمان تشخیص داد و با تمرکز بر هر یک از این بخش‌ها توانست به سرعت به نتایج مطلوبی دست پیدا کند.
وی اظهار کرد: وقتی جمهوری اسلامی ایران با شش کشور دنیا توافق جامعی منعقد کرد مطابق قاعده و عرف‌های بین المللی نباید یک کشور از موضع قدرت توافق را بر هم می‌زد که با این اتفاق همه پیش بینی‌ها برهم خورد.
معاون اول رییس جمهور افزود: آمریکایی‌ها خودخواهانه از برجام خارج شدند، بر ملت ایران فشار وارد کردند و منابع کشور را تحت تأثیر قرار دادند. مهمترین منبع درآمدی ایران که نفت بود تحت تحریم قرار گرفت و طبیعی است که بودجه کشور نیز از این اتفاق تأثیر پذیرفت.
جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد ایران جزو بیست اقتصاد بزرگ دنیاست، خاطرنشان کرد: با وجود شرایط تحریم در ۹ ماهه سال جاری حجم مبادلات ما با دنیا بیش از ۷۰ میلیارد دلار بوده که این رقم تا پایان سال به بالای ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.
وی از جامعه پزشکی و پرستاری کشور که اجازه ندادند تحریم‌ها باعث شود مهمترین نیاز مردم یعنی بهداشت و درمان تحت تاثیر قرار گیرد، قدردانی کرد و افزود: آمریکایی‌ها دروغ می‌گویند که بخش دارو و درمان تحریم نیست. وقتی نفت و درآمد‌های آن تحت تحریم قرار می‌گیرند چگونه می‌توان دارو و تجهیزات درمانی تهیه کرد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: حتی اگر منابع مالی نیز داشته باشیم با تحریم سیستم بانکی مسیر تهیه و واردات دارو و تجهیزات پزشکی را مسدود می‌کنند.
جهانگیری اضافه کرد:، اما با وجود همه این مشکلات با تلاش‌های جامعه پزشکی کشور و مدیران بخش بهداشت و درمان، تا این لحظه تنگنای جدی نداشته ایم؛ البته محدودیت‌های کوتاه مدت ایجاد شده که نسبت به برطرف کردن آن‌ها اقدام شده است.
وی طرح تحول سلامت را یکی از مهمترین برنامه‌های دولت تدبیر و امید برشمرد و گفت: مهمترین پیام این طرح استقرار عدالت در بخش بهداشت و درمان است تا کسی برای سلامت و درمان خود دغدغه نداشته باشد.
معاون اول رییس جمهور افزود: یکی از اصلی‌ترین آرمان‌های انقلاب اسلامی، امام راحل و مقام معظم رهبری نیز استقرار عدالت بوده است و به همین دلیل پوشش عمومی خدمات بهداشتی و درمانی در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر در صدر اولویت دولت قرار گرفت و گام‌های خوبی برداشته شد و این طرح با همین جهت گیری ادامه خواهد داد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: در بودجه سال ۹۹ کل کشور با وجود تنگنا‌ها و محدودیت ها، بیش از ۱۴ درصد سهم بودجه به بخش بهداشت و درمان اختصاص یافته که تقریباً از سایر بخش‌ها بالاتر است.
وی با اشاره به طرح پوشش همگانی بیمه از سوی دولت، اظهار داشت: تلاش دولت این است که هیچکس دغدغه بیمه نداشته باشد و در این زمینه تنگنا‌ها و محدودیت‌ها را برطرف خواهیم کرد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در هر جای منطقه حضور یافتند ناامنی و خشونت ایجاد کردند گفت: آمریکایی‌ها سال‌ها در افغانستان و عراق حضور داشتند، اما مردم این کشور‌ها هنوز یک روز خوش ندیدند چرا که آمریکایی‌ها خود عامل ناامنی هستند و نمی‌توانند برای استقرار امنیت و آرامش کمک کنند.
جهانگیری با اشاره به بمباران اخیر عراق از سوی آمریکا و کشته شدن تعدادی از عراقی‌ها افزود: حالا آمریکایی‌ها می‌گویند کسانی که به این بمباران اعتراض کرده اند عوامل ایران هستند و رئیس جمهور آمریکا نیز با تهمت و نسبت‌های نادرست ایران را تهدید می‌کند.
معاون اول رییس جمهور ابراز کرد: در نخستین روز‌های سال ۲۰۲۰ اعلام می‌کنم که در تاریخ ایران و دنیا ملتی صلح طلب‌تر از ملت ایران وجود ندارد و ایرانی‌ها در هیچ نقطه‌ای از دنیا هیچ جنگی علیه ملتی آغاز نکرده اند و همواره به دنبال صلح و آرامش بوده اند.
وی افزود: البته هر متجاوزی که به ایران حمله کرده است با مشت آهنین ملت ایران روبرو شده و امیدوارم سال ۲۰۲۰ سالی سرشار از صلح و امنیت برای همه جهانیان باشد و ملت ایران نیز قطعاً همانند گذشته به استقرار صلح و آرامش در جهان کمک خواهند کرد.
جهانگیری با اشاره به توانمندی و ظرفیت‌های گسترده زنان و دختران کشور، گفت: زنان نیمی از جامعه هستند و در ایفای مسئولیت‌ها همواره خوش درخشیده اند و باید تلاش کنیم تا زنان جامعه ایران به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنند.
 
منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}