معاون وزیر کشاورزی: قیمت گوشت تا ۱۵۰هزارتومان کاهش می‌یابد فروش گوشت گرم وارداتی در تهران از فردا یکشنبه (۹ بهمن ۱۴۰۱) + فیلم ایران خودرو ۲ آپشن دنا پلاس را حذف کرد (۸ بهمن ماه ۱۴۰۱) عرضه دنا، شاهین و پژو ۲۰۷ در بورس متوقف شد؟ حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ چقدر خواهد بود؟ ربع سکه در بورس، امروز (شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱) چند معامله شد؟ تحویل زودتر از موعد دنا پلاس‌های فروخته شده در بورس کالا صحت دارد؟ (۸ بهمن ماه ۱۴۰۱) افزایش ۴۲ درصدی اعتبارات خراسان رضوی | ایجاد ردیف بودجه‌ای مستقل برای زیارت  استاندار خراسان رضوی خبر داد: افزایش ۳۲ درصدی درآمد‌های استان در سال جاری  نحوه افتتاح حساب وکالتی برای ثبت‌نام «ایران خودرو» و «سایپا» + لیست بانک‌ها خودرو جدید سایپا در دهه فجر رونمایی خواهد شد نامه رئیس سازمان بورس به رئیس مرکز ملی رقابت درباره زیان ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی سهامداران (۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۱) سه شاخص جدید به فرابورس اضافه می‌شود فرماندار تایباد از اجرای طرح جامع پایانه مرزی دوغارون خبرداد آغاز فروش دلار در شعب منتخب بانک‌ها؛ از امروز + لیست بانک‌ها (بهمن ماه ۱۴۰۱) اطلاعیه سایپا برای افراد واجد شرایط بازمانده از ثبت نام طرح فروش فوری  پیش بینی قیمت طلا و سکه فردا شنبه (۸ بهمن ۱۴۰۱)
خبر فوری
رئیس اتاق ایران: کالاهایی تولید می‌کنیم که به‌زودی از بازار جهانی و داخلی حذف می‌شود!| ارزبری صنعت بیشتر از ارز‌آوری آن است
رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: مسائل و‌مشکلاتی که امروز مطرح می‌شود ۱۰سال پیش هم همین مشکلات بوده است و این نشان دهنده اینکه تغییرات بنیادی در بخش صنعت و تولید رخ نداده است.

به گزارش شهرآرانیوز، امروز ۱۵ آذرماه، نشست تخصصی بخش خصوصی با رییس و اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس در اتاق بازرگانی مشهد برگزارشد. در این جلسه بخش خصوصی و رئسای کمیسیون اتاق استان به بیان مشکلات خود پرداختند. کمبود تقدینگی و عدم وجود سرمایه گردش، عدم پرداخت به موقع مطالبات از سوی سازمان دولتی به پیمانکاران، بحران تامین مواد اولیه در بورس کالا، هزینه بالای ورود مواد اولیه و مشتقات، نوسانات ارزی از جمله دغدغه‌هایی که بخش خصوصی در کنار توجه به پتانسیل‌های شرق کشور مطرح شد.

شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران در این نشست گفت: مسائل و‌مشکلاتی که امروز مطرح می‌شود ۱۰سال پیش هم همین مشکلات بوده است و این نشان دهنده اینکه تغییرات بنیادی در بخش صنعت و تولید دیده نشده است. ما در وضعیتی هستیم  که نرخ استهلاک از نرخ سرمایه گذاری در ماشین الات بالاتر رفته و این یعنی فاجعه، وقتی سیاست‌های کلی را می‌بینید در بخش صنعت میزان ارز بری بیشتر از ارز آوری است و سیاست در این حوزه  نتوانسته موفق باشد.

این فعال بخش خصوصی گفت: شکاف تکنولوژی در بخش صنعت با رقبای  ما هروز بیشتر می‌شود. ما اکنون در حال تولید کالا‌هایی هستیم که بزودی بازار جهانی و حتی بازار داخلی حذف می‌شود، اما باز هم به این‌واحد‌ها کمک می‌کنیم و این یعنی اتلاف منابع. در صنعت تکثر گرایی نشانه توسعه  شده که این مقبولیت ندارد. اینکه فرض شود در سال گذشته پروانهبهره برداری نسبت به ماه قبل بیشتر شده  نشانه توسعه نیست. اگر مقایسه با کشور‌های توسعه یافته داشته باشیم با تعداد محدود پروانه صحنه رقابت را در دست گرفته اند.

رییس اتاق ایران به ابن موضوع اشاره کرد که مشکلات اصلی در صنعت، عدم سرمایه گذاری‌های بزرگ و  عدم ورود تکنولوژی‌های جدید به صنایع و بخش تولبد است. روشن نبودن سیاست‌های دولت و مجلس در حوزه اقتصاد باعث شده ورود سرمایه گذار به بخش اقتصادی با ریسک باشد. متاسفانه سیطره دولت در حوزه صنعت روز به روز بیشتر می‌شود  و سهم بخش خصوصی کمتر. سیاست‌ها در بخش صنعت با مزیت‌های نسبی ما سازگار نبوده و الگوبرداری از  مراحل پایانی تولید در صنایع کشور‌های پیشرفته نتیجه‌ای در بر ندارد. اگر قرار است  کار بنیادی در بخش صنعت شود، استفاده از نظرات بخش خصوصی در تدوین استراتژی‌ها باید سهیم باشد.

مصطفی طاهری، رییس کمیسیون معادن مجلس با حضور در این جلسه گفت: توجه به نظرات و انتقادات بخش صنایع و بخش خصوصی روشنگر راه مااست. اما نباید داشته هایمان را هم کم ببینیم.  مسلما ضعف‌هایی دربرنامه ریزی‌ها وجود دارد که برگزاری این جلسه‌ها با بخش خصوصی کمک درجهت رفع موانع تولید‌ می‌کند. در بحث تولید هفت قانونی داریم که یکی رفع موانع تولید است از جمله در بحث انرژی که باید صنعت درالویت باشد،  اما متاسفانه  قانون  در برخی جا‌ها به درستی انجام نشده است وما در صدد هستیم در بخش‌هایی از  صنعت  از خام فروشی خارج شویم و این را در الویت برنامه‌ها قرار دادیم.

عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس با حضور در این جلسه با اشاره به پتانسیل‌ها در شرق کشور گفت: اگر از زاویه شرق کشور نگاه کنیم  در این نقطه ظرفیت‌های زیادی وجود دارد که  بالقوه ه مانده است و بر خلاف شعار‌ها توجه زیادی به آن  نشده است.  مابه ظرفیت‌های معدنی و خطوط مرزی در شرق کشور سالهاست توجه نکردیم. آمار‌های توسعه زیر ساختی در نیمه غربی و‌شرقی به درستی تقسیم نشده است. ما سال‌ها است ریل زاهدان به چابهار که رهبری  هم تاکید داشتند بلاتکلیف قرار دادیم و هیچ اعتباریت خصیص پیدا نکرده است.

احمد رضا صفار طبسی، رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت بخش معدن بخش مظلومی است. نوع تعریف ونگاه به این بخش باید فرق کند، هیچکس ریسک بخش خصوص در این حوزه را نمی‌بیند. در بخش معدن سه نوع معدن کوچک مقیاس، متوسط مقیاس و بزرگ مقیاس داریم. در استان تمرکز بروی معادن کوچک مقیاس به دلیل تاثیر در اشتغالزایی در مناطق بیشتر توجه می‌شود. متاسفانه در بخش تصمیم گیری‌ها هیچ توجهی به سرمایه گذاری دربخش معدن در استان نشده است و هیچکس به دنبال بزرگ کردن معدن نیست، چون میداند آن را از دست می‌دهد.

علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد تاکید کرد: آب دغدغه ما است؛ باید در حوزه تصمیم گیری‌ها توسعه صنایع اب در مناطق خشک استان که پتانسیل‌های بالایی در ولید دارد توجه شود. استان خراسان با توجه به پتانسیل‌هایی که دارد موانع تولید باعث شده جایگاه واقعی در بخش تولید را از دست بدهد. مشکلات صادرات از سال۹۷ در بحث تعهدات ارزی به وجود آورده شرایط را تا به این لحظه سخت کرده است. تقاضای حذف تعهد ارزی ومشوق‌های صادراتی در بخش خصوصی هستیم به خصوص در بخش کشاورزی و زعفران که محصول استراتژیک این منطقه است. عوارض آب مجازی ازگیاهی که کمترین مصرف آب دارد گرفته می‌شود که منصفانه نیست.

غلامعلی رخصت، رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی مشهد گفت: با توجه به تحریم‌ها که چند سالی شدت گرفته، سخت گیری دوایر دولتی هم به همان نسبت بیشتر می‌شود درحالیکه این باید برعکس باشد و شرایط برای صنعت گر راحت‌تر شود. واردات مواد اولیه در اختیارصنعتگران نیست و درگیر پروسه‌های صرافی و بانک مرکزی می‌شود و برای صنعتگر کار سخت است. گمرک هم که مشکلات خاص خودش را برای وارد کننده دارد. هزینه‌های اضافه صرافی کمر تولید را شکسته است. 
به گفته وی، در صنعت نساجی کشور‌های چین وهند سرامد تولید هستند. واحد‌های تولیدی در حوزه نساجی ۱۰۰برابر ما بود در نتیجه قیمت تمام شده برای آن‌ها پایین است و همین امر بازار رقابتی ما را گرفتند و همین زمینه برای صادرات را کمرنگ می‌کند. در گفتمان، در پیمان‌های منطقه‌ای حضور داریم، اما عملا به دلیل تحریم‌ها حضورمان بی تاثیر است. برگشت ارز از سوی بخش خصوصی که بسیار محدود است. ما نیاز به بازسازی ونوسازی ماشین الات داریم که در تولید با کیفیت تاثیر گذار باشد. در استان خراسان زمین کم داریم و تغییرکاربری منجر به محدودیت توسعه صنایع شده است.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}