درآمدزایی و پرورش استعدادهای هنری افراد دارای معلولیت اعتبار مناسب سازی منازل به علت گرانی‌ها محقق نشد طرح درس «مناسب‌سازی» در سر‌فصل‌های آموزشی کتب درسی تأمین و بهره‌برداری از ۱۳۳۶ واحد مسکونی مددجویان بهزیستی خراسان رضوی کم­ توانان ذهنی هم حق زندگی دارند خراسان رضوی، رتبه نخست غربالگری شنوایی کودکان در ایران کمک‌هزینه خرید عینک کودکان ۳ تا ۶ سال به یک میلیون تومان افزایش یافت مناسب‌سازی و رفع موانع محیط، از عمده نیازهای سالمندان ۵ هزار معلول عضو بهزیستی در کارگاه‌های تولیدی فعالیت می‌کنند آسیب یا سلامت اجتماعی در گرو تصمیم سازمان برنامه و بودجه | بودجه معلولان تغییر خواهد کرد؟ ایجاد فرصت‌های شغلی برای مددجویان بهزیستی خراسان رضوی | ۱۴ هزار شغل طی ۲ سال روایت‌هایی از ساکنان و خادمان بزرگ‌ترین آسایشگاه معلولان کشور | راه‌هایی که ما را به هم رساند رشد ۶۶ درصدی غربالگری بینایی و شنوایی کودکان طی ۲ سال اختصاص بخشی از ساعات پرورشی مدارس به بهزیستی بهزیستی شهریه دانشگاه مددجویان را با تهاتر اموال خود بدهد حضور شهروندان دارای معلولیت مشهدی در راهپیمائی بزرگ ۲۲ بهمن برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی با حضور شهروندان دارای معلولیت + فیلم در آستانه جشن انقلاب؛ اقلام توانبخشی به مددجویان بهزیستی اعطا شد اجرای طرح ارتقای دهان و دندان برای کودکان معلول در ۶ استان کشور فعالیت ۱۵۰ مرکز روزانه سالمندی در کشور
خبر فوری

۱۰ استان در مسیر شناسایی انواع معلولیت‌ها

  • کد خبر: ۱۴۴۲۱۰
  • ۱۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۹
۱۰ استان در مسیر شناسایی انواع معلولیت‌ها
معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور از شناسایی و رصد معلولیت‌ها در ۱۰ استان کشور خبر داد و افزود: این طرح از سال گذشته آغاز شده است و هم‌اکنون در حال بررسی و تحلیل و تأیید آسیب‌های منجر به معلولیت از سوی پزشکان طرح هستیم.

به گزارش شهرآرانیوز، ‌شبنم جهانشاد در نشست تخصصی طرح «بررسی شیوع و علل آسیب‌ها و اختلالات دائمی منجر به کم‌توانی (معلولیت‌ها)» با بیان اینکه آمار درست و دقیقی از تعداد معلولان کشور در دست نیست، گفت: طبق آخرین آمار اعلامی از سوی ایران به سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ که بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ به‌دست آمده است، حدود ۱.۳درصد جمعیت کشور با معلولیت مواجه هستند.

وی افزود: این آمار کسانی را دربرمی‌گیرد که دچار آسیب شده‌اند وه شامل قطع عضو، نابینایی، ناشنوایی و... است و واژه گسترده معلولیت را که به‌معنای محدودیت عملکردی است، شامل نمی‌شود.

جهانشاد با بیان اینکه تعداد افراد دارای محدودیت‌های عملکردی در کشور بیش از این‌هاست، گفت: در همین راستا نیاز است آمارهای دقیقی در این زمینه داشته باشیم تا بتوانیم بر اساس آن برنامه‌های پیشگیری را جلو ببریم.

وی افزود: زمانی که آمار درستی از تعداد معلولان، علت آسیب‌های آن‌ها و... نداشته باشیم، قطعا نمی‌توان برنامه درست و دقیقی هم در حوزه پیشگیری تدوین کرد.

جهانشاد از اجرای طرح رصد معلولیت‌ها با همین هدف خبر داد و افزود: این طرح که از سال گذشته آغاز شده به‌صورت پیمایشی است و برای اجرای آن ۱۰ استان که از قابلیت‌های خوبی برای اجرای این طرح برخوردار بودند، انتخاب شدند.

معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور افزود: در این ۱۰ استان، بیش از ۱۳۶ هزار پرسشنامه توسط پرسشگرانی که از قبل آموزش‌های لازم را دیده‌اند، به‌صورت خوشه‌ای در نقاط مختلف این ۱۰ استان تکمیل شده است.

جهانشاد گفت: در این پرسشنامه‌ها افرادی که دارای محدودیت‌های عملکردی به هر نحو هستند، مشخص می‌شوند.

وی افزود: این آمار هم‌اکنون جمع‌آوری شده است و افرادی که در این بین دچار محدودیت‌های عملکردی هستند، شناسایی شده‌اند. این افراد به پزشکان همکار در طرح ارجاع داده می‌شوند تا آسیب و ضایعه آن‌ها تأیید و مشخص کنند که علت آسیب آن‌ها ژنتیکی بوده یا اکتسابی است.

وی تصریح کرد: نام همه این افراد با اسامی و کدملی در سامانه رصد پیشگیری از معلولیت‌ها ثبت شده‌ است و پس از تأیید پزشکان می‌توانیم درباره نتیجه طرح اظهار نظر کنیم.

معاون دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور افزود: با مشخص‌شدن نتایج طرح، بهتر خواهیم توانست برنامه‌های پیشگیری از معلولیت‌ها را تدوین کنیم و بدانیم در چه حوزه‌ای باید بیشتر وارد شویم.

وی درباره اینکه چرا این برنامه‌ریزی‌ها بر اساس آمار معلولان تحت حمایت سازمان بهزیستی صورت نمی‌گیرد، گفت: تاکنون برنامه‌های ما بر اساس همین آمار صورت گرفته است، اما آمار بهزیستی آمار معلولانی است که به این سازمان و زیرمجموعه‌های آن مراجعه می‌کنند. بسیاری از افراد در جامعه هستند که محدودیت عملکردی دارند، اما تمایل ندارند به ارگان‌های حمایتی مانند بهزیستی مراجعه کنند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}