اختتامیه اجلاس ملی معاونان فرهنگی دانشگاه‌های کشور در مشهد برگزار شد موزه جواهرات ملی بازگشایی شد| جزئیات زمان بازدید از موزه جواهرات ملی چگونه از قیمت و اطلاعات داروها آگاه شویم؟ + لینک سامانه اطلاعات دارویی کشور برنامه هفتم بر مدار حمایت از خانواده خودکشی دختر ۲۱ ساله در یکی از مراکز بهزیستی آیت‌الله علم‌الهدی: محیط دانشگاه، محیط زور و تحمیل نیست | فرهنگسازی در دانشگاه بر فرآیند آموزش اولویت دارد + فیلم دایر شدن مراکز خدمات روانشناختی و بهداشتی برای افراد ترنس در مشهد تلف شدن یک قلاده پلنگ توسط یک روستایی در قوچان بارش باران و برف در خراسان رضوی در هفته آینده (۶بهمن ماه ١۴٠١) گزارشی از آسیب های تعطیلی مدارس | ۴۵ روز تعطیلی در ۴ ماه مدرسه! «میرزا ملااحمد اُف» ایران‌شناس برجسته تاجیکستانی درگذشت نشانه مهم زوال عقل در سالمندان چیست؟ راهکار‌هایی برای کاهش خطر سرطان قطار مسافربری تبریز- مشهد جان مرد عجب شیری را گرفت علائم ورم معده یا گاستریت را بیشتر بشناسید علت واژگونی کشتی تانزانیایی در بندر پارس جنوبی چه بود؟ ابلاغ قیمت بلیت هواپیما پس از تصویب ستاد تنظیم بازار موافقت دولت با تثبیت نرخ ارز سفر عتبات (۵ بهمن ماه ۱۴۰۱) لغو افزایش ۳۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما (۵ بهمن ۱۴۰۱)
خبر فوری
افزایش نرخ بلیت مسیر‌های هوایی منتهی به مشهد | بلیت هواپیما در چاله هوایی
نرخ بلیت مسیر‌های هوایی منتهی به مشهد، در چند روز گذشته ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

محسن موسوی زاده | شهرآرانیوز؛ درحالی محمد محمدی بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، می‌گوید هنوز مجوزی برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های هواپیمایی اقدام به افزایش نرخ بلیت در همه مسیر‌ها کرده اند؛ به عنوان مثال قیمت مصوب بلیتمشهد -تهران، یک میلیون و ۱۹۱ هزار تومان است، اما درحال حاضر بلیت این مسیر به نرخ یک میلیون و ۳۴۰هزار و۲۰۰تومان به فروش می‌رسد.

برپایه بررسی نرم افزار‌های فروش بلیت هواپیما، بیشتر مسیر‌های منتهی به مشهد در این روز‌ها ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته اند. روز گذشته سازمان هواپیمایی اظهار کرد افزایش قیمت بلیت هواپیما توسط برخی شرکت‌های هواپیمایی، تخلف است و با آن‌ها برخورد خواهد شد. همچنین دادستان تهران هم گفت: به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شده است که در اسرع وقت قیمت‌های تعیین‌شده بلیت هواپیما به حالت پیش از دی‌ماه امسال برگردد. علی صالحی در ادامه بیان کرد: دستورات لازم برای رسیدگی تخلفات به تعزیرات داده شده است و دادستانی تهران این موضوع را تا پایان نتیجه پیگیری خواهد کرد. سازمان تعزیرات حکومتی نیز از جریمه ۱۱۹میلیاردتومانی هشت شرکت متخلف هواپیمایی (چهار ایرلاین و چهار شرکت ارائه‌دهنده خدمات بلیت) خبر داده است.

با این حال مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، در یک نشست خبری گفت که افزایش حداکثر ۳۰درصدی قیمت بلیت هواپیما طبق قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، غیرقانونی نیست و این افزایش نرخ در جلسه شورای عالی هواپیمایی تصویب شده بود. به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، طبق ماده ۵۳ قانون برنامه پنجم و ششم، نرخ بلیت هواپیما آزادسازی شده است و تابع عرضه و تقاضاست و تخفیفات تکلیفی برای آن‌ها اعمال نمی‌شود. طبق همین قانون هم شرکت‌های هواپیمایی این اقدام را انجام دادند. این دومین باری است که ایرلاین‌ها در طول امسال برای گرانی بلیت هواپیما خیز برداشته اند. پیش از این، در اوایل تیرماه اعلام شد که بلیت هواپیما در مسیر‌های داخلی برای مسافران غیرایرانی به نرخ دلار محاسبه می‌شود، اما در عمل این مسئله بهانه‌ای برای گران فروشی بلیت هواپیما شده بود. در آن زمان با دخالت مسئولان تنظیم بازار این مسئله لغو شد.

۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی خراسان رضوی در گفتگو با شهرآرا، با بیان اینکه در روز‌های اخیر برخی ایرلاین‌ها نرخ‌های خود را بین ۱۵ تا ۳۰ درصد افزایش داده اند، می‌گوید: اکنون درحال پیگیری هستیم که این افزایش قیمت بر چه مبنایی صورت گرفته است. اگر این کار بدون مصوبه رخ داده باشد، ایرلاین‌ها درحال تخلف هستند و باید قیمت‌ها را به نرخ مصوب برگردانند. سعید، ولی زاده می‌افزاید: بدیهی است که اگر گران فروشی درحال رخ دادن است، باید با ایرلاین‌هایی که این کار را می‌کنند، برخورد شود.

گرانی در ایرلاین‌های خصوصی

مجید فرقانی، فعال حوزه گردشگری مشهد، نیز در گفتگو با شهرآرا، با بیان اینکه بیشتر ایرلاین‌های خصوصی قیمت‌های خود را افزایش داده اند و ایرلاین‌های دولتی هنوز تغییر قیمت نداشته اند، می‌گوید: در چند روز اخیر قیمت بلیت مشهد-تهران به بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. وی می‌افزاید: هرچند گفته می‌شود بخشنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده، در عمل بر قیمت‌ها افزوده شده است.

برخورد با دفاتر متخلف

سرپرست معاونت نظارت و بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در گفتگو با شهرآرا، با بیان اینکه در روز‌های اخیر نظارت بر دفاتر خدمات گردشگری افزایش یافته است، می‌گوید: باتوجه به اینکه بخشنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده است، بازرسان صمت با مراجعه به دفاتر فروش هواپیما درحال رصد بازار هستند و درصورت مشاهده تخلف، با واحد مربوط برخورد می‌کنند. بخشعلی بیاتی می‌افزاید: بازرسی از دفاتر خدمات مسافرت هوایی، همچنان ادامه خواهد داشت و شهروندان مشهدی می‌توانند درصورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه، مراتب را از طریق تلفن ۱۲۴ به واحد شکایات مردمی سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند تا رسیدگی شود.

تأثیر بر هزینه زائران

بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از عوامل مؤثر بر آسان شدن ورود زائران به مشهد، هزینه‌های حمل و نقل است. براساس آخرین داده‌های مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه حمل ونقل به ۹/۴۶ درصد رسیده است؛ مسئله‌ای که نشان می‌دهد سهم حمل ونقل در سبد هزینه زائران درحال افزایش است. همچنین باتوجه به اینکه قیمت هر بلیت تهران-مشهد حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است، این مسئله سبب می‌شود هزینه خرید بلیت هواپیما برای یک خانواده چهارنفره در رفت وبرگشت، حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش یابد.

بلیت هواپیما در چاله هوایی

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}