خبر فوری

اسکان ۹۶ هزار و ۵۸۰ زائر نوروزی در مدارس خراسان رضوی

  • کد خبر: ۱۵۶۵۳۰
  • ۰۸ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۳
اسکان ۹۶ هزار و ۵۸۰ زائر نوروزی در مدارس خراسان رضوی
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: تا ظهر امروز، ۸ فروردین، ۹۶ هزار و ۵۸۰ نفر در مدارس آموزش و پرورش استان اسکان داده شدند که در قالب ۲۱ هزار و ۸۹۶ خانواده بودند و ۲۲۷ هزار نفر شب اسکان بوده است.

به گزارش شهرآرانیوز، سید امیر شوشتری امروز، ۸ فروردین ماه، در نهمین نشست خبری قرارگاه مرکزی زائرین خراسان رضوی که در محل کانون فرهنگی تربیتی فارابی برگزار شد، اظهار کرد: تا ظهر امروز ۹۶ هزار و ۵۸۰ نفر در مدارس آموزش و پرورش استان اسکان داده شدند که در قالب ۲۱ هزار و ۸۹۶ خانواده بودند و ۲۲۷ هزار نفر شب اسکان بوده است. ۸۹۵ مدرسه را در استان برای اسکان معرفی و تجهیز کردیم که ۶۱۰ مدرسه در مشهد بود. ۶۳۴۰ کلاس در مشهد و ۹۱۱۷ کلاس در کل استان درگیر اسکان بودند. 

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت اسکان آموزش و پرورش در مشهد ۲۷ درصد و در استان ۲۳ درصد اشغال است. در شب عید ظرفیت مشهد به طور کامل پر بود. در شب عید ۴۰ هزار اسکان داشتیم که تنها در مشهد ۳۱ هزار و ۷۵۰ نفر بود. در بازدیدهای سرزده که داشتیم رضایتمندی زائران را مشاهده کردیم. تاکنون در زمینه اسکان سربلند بودیم. شکایت زیاد و قابل توجهی از مدارس نداشتیم. تنها مورد پیدا نکردن آدرس مدرسه بود. سال گذشته در زمینه کارتخوان‌هایی که به حساب مدرسه وصل نبود مشکل وجود داشت که امسال حل شد. زائران با همین امکانات ابتدایی راضی بودند. 

شوشتری ادامه داد: ما در شب عید حتی از اسکان‌های اضطراری هم استفاده کردیم، مدارسی که جز فرش چیز دیگری برای هدیه به زائران نداشتیم. تلاش می‌کنیم ظرفیت‌های اضطراری را نیز تجهیز کنیم. در شرایط بحرانی ۱۰ تا ۱۵ درصد امکان افزایش اسکان داریم که تلاش می‌کنیم تجهیز شوند. ما ۲۳ مرکز رفاهی رسمی در استان داریم که ۸ مرکز در مشهد است. ۳۰ مرکز رفاهی نیز استان‌های دیگر در مشهد دارند. در مراکز رفاهی ظرفیت ۶۹۰ نفر داشتیم که استفاده شد. در ۳۶ پایگاه حدود ۳۰۰۰ نفر از عوامل اجرایی و همکاران ما کمک کردند. 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه ۳۱ درصد اسکان امسال ما غیر فرهنگی بودند، عنوان کرد: اولویت انتخاب استان‌ها به ترتیب آذربایجان غربی و شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، همدان و کرمان بودند. اسکان فرهنگیان و غیر فرهنگیان به صورت کلاسی انجام می‌شود که از یک تا ۵ نفر است. هزینه اسکان از ۶۵ تا ۱۵۰ هزار تومان بوده که به طور متوسط شبی ۱۰۰ هزار تومان است. حتی هزینه ۲۰ هزار تومان برای مجردان نیز در نظر گرفتیم. هزینه برای کارکنان دولت غیر از فرهنگیان ۶۰ درصد افزایش خواهد داشت که متوسط ۱۶۰ هزار تومان است و برای مشاغل آزاد نیز هزینه ۹۰ درصد افزایش دارد. 

وی با اشاره به اینکه متوسط ماندگاری زائران در مشهد ۴ و نیم روز بوده است، تصریح کرد: ما برای اسکان در مدارس سقف ماندگاری نداریم. زائران به دو طریق حضوری و اینترنتی اسکان پیدا می‌کردند. در روش حضوری در ورودی‌های شهر یک نماینده از آموزش و پرورش حضور دارد که راهنمایی می‌کند. یک‌سوم اسکان آموزش و پرورش به صورت رزرو اینترنتی بود. 

شوشتری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در زمینه اعتیاد در مدارس گفت: در خصوص اعتیاد مدارس اخباری است که در اختیار ما هم نیست، بلکه در اختیار نیروهای امنیتی و محرمانه است که هر زمان لازم بدانند می‌توانند ارائه دهند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
تست آنلاین کرونا
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}