حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی سازمان بهزیستی واریز شد (۵ مهر ۱۴۰۲) مستمری کمک هزینه بهداشتی مددجویان بهزیستی چه زمانی واریز خواهد شد؟ مستمری شهریور ماه مددجویان بهزیستی کشور واریز شد (۲ مهر ۱۴۰۲) آیا سرویس مدارس استثنائی در مشهد رایگان خواهد شد؟ مستمری شهریورماه مددجویان بهزیستی واریز نشد+علت فاطمه حمامی، هنرمند معلول که با رونالدو دیدار کرد، کیست؟ + بیوگرافی دادگستری خراسان رضوی: متهمان پرونده آزار معلول ذهنی در مشهد بازداشت شدند بیش از ۱۷ هزار ناشنوا در خراسان رضوی زندگی می‌کنند همه خانوار‌های دارای ۲ عضو معلول صاحب خانه خواهند شد آیا کریستیانو رونالدو در تهران با دختر هنرمند معلول دیدار می‌کند؟ خدمت رسانی مواکب به معلولان در ایام پایانی صفر افزایش مستمری معلولان بهزیستی؛ آیا معوقات سال جاری هم پرداخت خواهد شد؟ واکنش بهزیستی خراسان رضوی به انتشار ویدیوی آزار و اذیت معلولان در مرکز "نیکان" مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی افزایش می‌یابد (۲۰ شهریور ۱۴۰۲) واردات خودروی خارجی توسط معلولان شایعه است صدور قرار جلب به دادرسی مقصران حادثه مرکز نگهداری از معلولان نیلوفران آبی (۲۰ شهریور ۱۴۰۲) ارجاع پرونده یک مرکز متخلف نگهداری معلولان ذهنی در مشهد به دستگاه قضائی داستان آن تصادف لعنتی «دیستروفی عضلانی» چیست؟ | آشنایی با یکی از مهیب ترین معلولیت های پیشرفته جسمی حرکتی در جهان فعالیت ۲۲۴ مرکز خیریه رسمی در خراسان رضوی
خبر فوری

برگزاری طرح ارتقا توانمندی انواع معلولیت‌های رایج خراسان رضوی

  • کد خبر: ۱۶۶۲۷۴
  • ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۸
برگزاری طرح ارتقا توانمندی انواع معلولیت‌های رایج خراسان رضوی
معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی گفت: طرح ارتقاء توانمندی افراد دارای معلولیت بینایی، شنوایی، آسیب نخاعی و سالمندان با اعتباری بالغ بر ۵۷۲ میلیون تومان در شهرستان‌های مشهد، کاشمر، خلیل‌آباد، بردسکن و گلبهار اجرا شد.

حمیدرضا علیزاده رضایی در گفتگو با خبرنگار شهرآرانیوز گفت: ۲۶۰ نفر از توانخواهان در مناطق دورافتاده و کم‌برخوردار در شهرستان‌های مذکور از خدمات آموزشی این طرح بهره‌مند شدند. باتوجه به‌شرایط خاص توانخواهان مخصوصا افراد دارای معلولیت آسیبِ نخاعی، اکثر آموزش‌ها توسط تسهیلگران و پرستاران در منازل به این افراد، خانواده‌ها و مراقبین آن‌ها ارائه گردید.  

وی افزود: باتوجه به‌اینکه یکی از وظایف تسهیلگران، ارجاع مددجو برای دریافت خدمات و تجهیزات توانپزشکی است. به‌همین‌منظور در هنگام اجرای این طرح در راستای توانمندسازی و بهبودِ وضعیت توانخواهان، وسایلی از قبیل لوازم پانسمان نوین به ارزش ۳۵۰ میلیون تومان، تشک مواج به ارزش ۴۵ میلیون تومان، تخت سه‌شکن برای توانخواهان ضایعه نخاعی گردنی به ارزش ۳۶ میلیون تومان و... در اختیار مددجویان قرار گرفت.  

علیزاده ادامه داد: آموزش‌های ارائه شده به افراد دارای معلولیت در این طرح، در دو دسته آموزش‌های عمومی و اختصاصی دسته‌بندی می‌شود. خدمات ارتقای توانمندی عمومی شامل مواردی نظیرمهارت‌های زندگی و روش‌های زندگی سالم، تغییر نگرش، نحوه مطالبه‌گری و چگونگی حضور در فعالیت‌های اجتماعی و... می‌گردد که برای تمامی گروه‌ها تقریبا یکسان است.  

معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به‌اینکه اهداف اختصاصی این طرح برای هرگروه از معلولیت‌ها با یکدیگر فرق دارد، گفت: براساس فرم‌های اطلاعاتی ارزیابی اولیه صورت گرفته، مصاحبه انجام می‌شود و باتوجه به نیاز مددجو خدمات ارائه می‌گردد. سال‌گذشته در این طرح توجه ویژه‌ای به افراد دارای معلولیت آسیب نخاعی شد. این طرح چند بعدی است و هدف از ارائه آموزش‌های عمومی و اختصاصی این است که فرد دارای معلولیت به خودباوری و استقلال برسد. یکی از اهداف اختصاصی و اصلی این طرح، آموزشِ روش‌های پیشگیری از زخم بستر به خانواده‌های توانخواهانِ ضایعه نخاعی در منازل آن‌ها بوده است. به‌همین منظور لوازم و تجهیزات پانسمان به‌صورت کامل در اختیار پرستاران و تسهیلگران قرار گرفت و ضمن تعویض و انجام پانسمان برای این عزیزان، آموزش‌های لازم درخصوص چگونگی انجام این کار به خانواده‌ها و مراقبین آن‌ها ارائه شد.

وی افزود: آموزش استفاده از وسایل کمک توانبخشی متناسب با سطح ضایعه، آموزش حرکات ورزشی، چگونگی استفاده از لوازم بهداشتی، مصرفی به فرد و مراقبِ فرد دارای معلولیت در خانواده، آموزش مراقبت‌های پرستاری به فرد، مراقب او در خانواده، آموزش مهارت‌های مربوط به دوره‌های خاص رشدی و تکاملی در زندگی و... بخشی از موضوعاتی است که به افراد دارای معلولیت ضایعه نخاعی و خانواده‌های آن‌ها توسط تسهیلگران و پرستاران آموزش داده شده است.

علیزاده رضایی با اشاره به‌اینکه وظیفه تسهیلگران با آموزش به‌پایان نمی‌رسد، گفت: هر تسهیلگر وظیفه رسیدگی به حداکثر ۱۵ توانخواه را برعهده دارد و بعد از مدتی، ملزم است که مجددا به منازل توانخواهان مراجعه کرده و نتایج آموزش‌ها را پیگیری نماید و میزانِ تاثیرگذاری آن را در روند بهبودی وضعیتِ فرد دارای معلولیت به‌صورت کامل گزارش داده و درصورت نیاز، توضیحات تکمیلی آموزشی را به خانواده‌ها ارائه دهد و پرسش‌های آنان را پاسخگو باشد.

وی خاطرنشان کرد: بعد از بررسی میزان ارتقاء سطح توانمندی، مددجویان روستایی تحت پوشش برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه cbr نیز قرار می‌گیرند و زمینه برای اشتغال آن‌ها نیز مهیا می‌شود. توانمندسازی فرآیندی هدفمند است که ضمن تاکید بر کرامت انسانی افراد داری معلولیت در دستیابی به خودآگاهی و شناخت نسبت به محدودیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه این افراد کمک می‌کند تا با استفاده بهتر از ظرفیت‌های جسمی، روانی، اجتماعی به منابع و فرصت‌های جدید دست یابند و ظرفیت بالقوه خود را بالفعل نمایند و به خود باوری، استقلال و احیای حقوق خود دست یافته و فعالانه بر محیط زندگی خود کنترل نسبی داشته باشند.

ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}