کدام مدارس مشهد شنبه و دوشنبه تعطیل هستند نظارت مستمر بازرسان بهداشت محیط از ایستگاه‌های زائران در دهه پایانی صفر انتقال بیمارستان صحرایی دانشگاه مشهد به مسیر پیاده روی زائران پیاده امام رضا (ع) تمهیدات ترافیکی پلیس راهور استان برای دهه پایانی صفر در مشهد بانوی تایلندی در حرم رضوی به دین اسلام مشرف شد پرواز زنجان - مشهد تا اطلاع ثانوی متوقف شد سفیر ایتالیا در ایران به مشهد سفر می‌کند آغاز به کار ایستگاه‌های خدمت‌رسان آستان قدس رضوی به زائران پیاده دهه پایانی صفر سفر به مشهد، هدیه مادر شهید به بازیکن پرسپولیس میدان‌های سپاد به  نام شاعران برخورد با چیدمان‌های مزاحم شهری رکورد ۱۶۸۰ میلیارد تومانی پاداش میلیونی برای افشاگران فساد در شهرداری مشهد کارخانه نوآوری مشهد، الگویی برای تمام کشور شهردار مشهد در ایستگاه مترو مشهد نمادی از گفتگو و آزاداندیشی باشد معضل غیبت ناشران برجسته در نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد بزرگراه‌های حادثه‌خیز گیشه با حضور مشهدی‌ها رونق می‌گیرد؟
خبر ویژه

حمایت دولتی‌ها از کلنگ‌زنی خط ۴ مترو

  • کد خبر: ۱۷۰۲
  • ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰
معاون وزیر کشور بر لزوم همکاری دولت برای تأمین مالی خطوط قطارشهری مشهد تاکید کرد

زهرا اسکندریان - به دنبال بازدیدهای متعدد مسئولان استانی و کشوری از خطوط قطارشهری، این‌بار معاون عمران و توسعه شهری وزیر کشور میهمان مشهدی‌ها بود تا در جریان روند احداث پروژه خط 2 و 3 قطارشهری قرار بگیرد. پیش از این عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشورمان، پروژه قطارشهری مشهد را پروژه‌ای ملی ذکر کرده بود، مهدی جمالی‌نژاد، معاون او نیز همین اعتقاد را دارد و گفته است که باید کلنگ خط 4 متروی این کلان‌شهر هم به‌زودی به زمین بخورد. به گفته او مجموع 4 خط قطارشهری مشهد قرار است به 80 میلیون ایرانی سرویس‌دهی کند و باید با این رویکرد به این پروژه بزرگ کمک کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، معاون عمران و توسعه شهری وزارت کشور در حاشیه این بازدید، با بیان اینکه خط 4 قطارشهری از نقاط اصلی شهر مشهد می‌گذرد و می‌تواند در حمل‌ونقل روان شهری مؤثر باشد، گفت: باید همانند سایر خطوط، کار احداث خط 4 نیز با سرعت پیگیری و دنبال شود؛ زیرا خط 4 قطارشهری می‌تواند پازل بسیار ارزشمند خطوط قطارشهری مشهد را تکمیل کند.
او که صبح گرم پنجشنبه را در عمق چهل‌متری زمین به بازدید پرداخته بود، اظهار کرد: شهرداری مشهد تاکنون بر روی پروژه قطارشهری قوی و مؤثر عمل کرده اما نیاز است که سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و معاونت عمرانی وزارت کشور درخصوص پروژه خطوط قطارشهری مشهد به‌ویژه خط 3 و 4 همکاری لازم را داشته باشد.
جمالی‌نژاد با بیان اینکه باید تمهیدات لازم را برای هزینه زیاد خطوط قطارشهری رصد کرد تا سرعت پروژه همچنان با قوت ادامه یابد، افزود: باید در این زمینه همکاری لازم از سوی دولت صورت گیرد تا شهرداری بتواند هزینه‌های سنگین احداث خطوط قطارشهری مشهد را تأمین کند.
معاون وزیر کشور با اشاره به افزایش هزینه احداث هر کیلومتر خط قطارشهری از 200 میلیارد تومان به 700 میلیارد تومان، یادآور شد: با توجه به هزینه‌های سنگین احداث قطارشهری، ضروری است تا منابع جدید درآمدی برای این موضوع تعریف شود؛ چراکه با روش‌های فعلی نمی‌توان خط 3 و 4 را تکمیل کرد.
او با تأکید بر اینکه مشهد نسبت به بسیاری از شهرهای کشور در حوزه احداث خطوط قطارشهری پیشگام است، گفت: در قانون بودجه سال 98 اعتبارات خوبی برای شهرداری‌ها در نظر گرفته شده که در این حوزه نیز کمک‌کننده است. برای نمونه به منظور بازسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوی، قرار است 1400 میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده شود. معاون عمران و توسعه شهری وزارت کشور با بیان اینکه در حوزه احداث خطوط قطارشهری نیز از محل اوراق مشارکت کمک‌های خوبی باید صورت گیرد، افزود: برای این منظور در مرحله اول مبلغ 600 میلیارد تومان به این حوزه کمک صورت می‌گیرد که با توجه به نیاز بالای احداث خطوط قطارشهری به دریافت اعتبارات، این موضوع باید به‌صورت جدی پیگیری شود.


نشست مشترک مدیران شهری با معاون وزیر کشور
معاون وزیر کشور همچنین در ادامه برنامه‌های کاری خود در مشهد، با شهردار، رئیس و برخی از اعضای شورای شهر مشهد دیدار کرد. محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده در 2 سال گذشته ارائه داد و همچنین موضوعاتی را درخصوص تأمین منابع طرح بافت پیرامون حرم مطهر و قطارشهری از طریق اوراق مشارکت بیان کرد و به مشکلات موجود در چارت جدید شهرداری‌ها نیز پرداخت. جمالی‌نژاد، معاون وزیر کشور هم با تأکید بر اینکه مشهد با جمعیت ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری و پذیرش سالانه بیش از ۳۰ میلیون زائر داخلی و خارجی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: نگاه وزیر کشور، که از نزدیک اقدامات انجام‌شده را در مشهد دیده و همچنین نگاه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها به مشهد نسبت به سایر کلان‌شهرها ویژه است.او این را هم گفت که موضوعات مطرح‌شده از سوی شهردار مشهد را پیگیری
خواهد کرد.


یک قرن بیماری نظام شهری و روستایی ایران
به گزارش ایرنا، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور همچنین پنجشنبه گذشته در همایش دهیاران بخش مرکزی مشهد، یکی از مشکلات مهم کشور را نظام شهری و روستایی بیمار دانست و گفت: سندروم کلان‌شهری و موج مهاجرت‌ها به شهر از عواقب این بیماری طی دهه‌های گذشته بوده است.
مهدی جمالی‌نژاد دغدغه اصلی متولیان خدمت‌رسانی را توزیع عادلانه خدمات دانست و اظهار کرد: با توجه به راهبرد کشور مبنی بر افزایش جمعیت باید به موضوع توسعه و توازن جمعیت توجه شود؛ در غیر این صورت به اهداف افزایش جمعیت دست نخواهیم یافت.
وی به روستاهای ۱۰ و ۱۲ هزار نفری در حاشیه برخی شهر‌ها از جمله مشهد اشاره کرد و گفت: روستاهای ۱۲ هزار نفری شرایط خاصی دارند؛ لذا نیازمند نگاه ویژه هستند و لازم است در جلسه‌ای مجزا با حضور مسئولان و دهیاران مسائل این روستاهای اطراف مشهد بررسی شود. جمالی‌نژاد بودجه امسال حوزه دهیاری‌ها را خوب ارزیابی کرد و افزود: هزار میلیارد تومان برای مدیریت پسماند «مپ» در شهرهای بزرگی مثل مشهد و تأمین تجهیزات مپ در روستاهای بزرگ اطراف این‌گونه شهرها در نیمه دوم سال تخصیص خواهد یافت. وی گفت: ۸۰ درصد روستاهای کشور دارای دهیاری زیر نظر طرح‌های مدیریت پسماند قرار دارند که این خدمات در مشهد حدود ۱۰۰ درصد است. جمالی‌‌نژاد به راه‌اندازی «ده سراها» به‌جای فرهنگ‌سراهای شهری در برخی روستاها طی سال جاری اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های فرهنگی و جشنواره‌های گردشگری و برخی طرح‌های دیگر نیز در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی در روستاهای کشور اجرا می‌شود.
وی اظهار کرد: اصلاح آیین‌نامه اجرایی شغل دهیاران و ارتقای شغلی و بیمه آنان در دست تصویب است و همچنین سازوکارهایی را به‌کار خواهیم بست تا از عزل دهیاران بر اساس سلیقه جلوگیری شود.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: باید برای روستاهای بزرگ از جمله روستاهای حاشیه مشهد به دلیل جمعیت زیاد آن‌ها نگاه متفاوت و ضوابط خاص اعمال شود.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده با بیان اینکه شهرداری‌ها نیز به‌واسطه درآمدها در خدماتی که از حریم شهر دارند، باید خدمات دهند، افزود: بر این اساس شهرداری مشهد نیز قول‌هایی داده است که باید در مسائلی از جمله پسماند و اتوبوس پیگیری شود؛ چرا که شهرداری این کلان‌شهر درآمدهایی از این بخش کسب کرده است که باید خدمات مربوطه را ارائه دهد.
معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری مشهد نیز در این همایش گفت: بخش مرکزی این شهرستان، ۶ دهستان با ۱۹۶ روستای بیشتر از ۲۰ خانوار دارد که حدود ۳۰۰ هزار نفر را در خود جای داده‌اند.
حیدر خوش‌نیت افزود: روستای دهرود بر اساس ضوابط تقسیمات کشوری باید شهر باشد اما با ساختار دهیاری اداره می‌شود که همین ناهماهنگی‌ها مشکلات ساخت‌وسازها را در این روستاها به‌وجود آورده است.
خوش‌نیت افزود: مشکل دیگر حاشیه مشهد بخش‌های منفصل شهری مانند شهرک مهرگان در منطقه ۳ شهرداری این شهر است و قرار گرفتن این‌گونه مناطق میان چندین روستا مشکلاتی به‌وجود می‌آورد.
معاون وزیر کشور همچنین در همایش گرامیداشت روز شهرداری که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، گفت: در بودجه پیشنهادی سال 98 کشور، احکام بودجه مربوط به شهرداری‌ها حذف شده بود اما با برگزاری جلسات مستمر با نمایندگان مجلس، این اعتبارات دوباره احیا شد.
به گزارش اداره کل روابط‌عمومی استانداری خراسان‌رضوی، جمالی‌نژاد اظهار کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در کشور خانواده بسیار بزرگی را تشکیل می‌دهند و باوجود داشتن انتظارات متنوع، به دلیل محدودیت‌های منابع مالی، پاسخ‌گویی به همه آن‌ها امکان‌پذیر نیست.
جمالی‌نژاد با بیان اینکه وزارت کشور در حد توان پشتیبان شهرداری‌ها خواهد بود، ادامه داد: همان‌طور که در قوانین بالادستی تأکید شده، هدف از تشکیل شهرداری‌ها، ایجاد نهادهای عمومی مستقل غیردولتی بوده است؛ بنابراین مدیران شهری نباید درخواست‌هایی را مطرح کنند که رنگ و بوی دولتی بودن داشته باشد.
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: شهرداری مشهد در سال‌های اخیر در کنار تلاش برای جذب اعتبارات دولتی، در راستای تأمین هزینه‌های اداره شهر، در حوزه سرمایه‌گذاری اقدامات ویژه‌ای انجام داده است.
جمالی‌نژاد افزود: شورای عالی استان‌ها یک ظرفیت بسیار خوب قانونی برای ارائه لوایح پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی و اصلاح قوانین مزاحم در مسیر فعالیت مدیریت‌های شهری به شمار می‌رود و باید از این ظرفیت بیش از پیش استفاده شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}