اختصاص ۳ بیمارستان ارتش برای مقابله کرونا ثبت نام قطعی کاروان‌های نوروزی عتبات از فردا ظرفیت ۶۷ درصد کاروان‌های حج تمتع ۹۹ تکمیل شد کشف یک میلیون دستکش یک بار مصرف در تهران افراد مشکوک از قم ممنوع الخروج شدند عدم تست کرونا از بیماران سرپایی بهبود ۱۲۳ و ابتلای ۲۰۵ مورد جدید به ویروس کرونا فراخوان وزارت بهداشت برای حضور پرستاران داوطلب در بیمارستان‌ها مهار آتش‌سوزی انبار ناایمن نگهداری کفش در خیابان امام‌رضا (ع) مشهد ابتلای ۵۹۳ نفر به کرونا در ایران/ بهبودی ۱۲۳ نفر تا امروز ۱۰ اسفند درگیری مسلحانه مأموران مرزبانی و قاچاقچیان در سراوان ممنوعیت ورود حیوانات همراه مسافر از پروازهای خارجی به فرودگاه‌های استان خراسان رضوی دستگیری ۷۱ محتکر و کشف بیش از ۱۶ میلیون تجهیزات بهداشتی بخشنامه اعطای مرخصی نوروزی ۹۹ به زندانیان ابلاغ شد برخورد قطار با اتوبوس در پاکستان ۳۰ کشته بر جا گذاشت+فیلم سودجویی فرصت‌طلبان از کرونا مدارس خراسان رضوی تعطیل شد پایان سرگردانی ایرانیان در امارات
خبر ویژه

بهترین مردان در گفتار فاطمه زهراء(ع)

  • کد خبر: ۱۷۷۷۸
  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
حجت الاسلام محمدرضا جواهری، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی
گفتار دختر پیامبر خدا (ص) برای جهانیان درس‌ها و پیام‌های ابدی دارد. باید این رهنمود‌ها را آموخت و به کار بست. حضرت فاطمه (ع) در توصیف بهترین مردان فرموده‌اند: «خیارکم ألینکم مناکبه و اکرمهم لنسائهم (عوالم العلوم و المعارف و الاحوال من الآیات و اخبار و الأقوال، مستدرک سیدة النساء علیهاالسلام الی الامام الجواد علیه‌السلام، عبدالله بن نورالله بحرانی اصفهانی، ج ۱۱، قسم ۲، ص ۹۰۹ * دلائل الامامة، محمد بن جریر طبری، ص ۷۶) بهترین‌تان، نرم‌ترین‌تان و خوش برخوردترین‌تان، و گرامی‌ترین و بزرگوارترین آنان و مهربان‌ترین آنان نسبت به زنان‌شان هستند».
در این حدیث فاطمی علیهاالسلام دو ویژگی مثبت بهترین مردان بیان شده است.
الف: نرمش و مدارا
بهترین مردان نرم‌ترین آنان هستند. حضرت فاطمه (ع) مردان خوش‌اخلاق و نرم‌خو و اهل مدارا و ملاطفت را ستوده‌اند. «لین» به معنای نرمی و خوش‌برخوردی و دوری از خشونت و آزار و تندی است. در این‌جا در جمله «ألینکم مناکبه» واژه ألین که صیغه تفضیل است وجود دارد؛ بنابراین درجات برتری مردان براساس میزان نرمش و تحمل و صبر و بردباری و رفتار و گفتار زیبا و پسندیده آنان و فروتنی و محبت آنان است.
ب: زن‌داری و تکریم همسر
صفت زیبای دوم بهترین مردان در تبیین فاطمی، بزرگواری آنان، احترام و تکریم زنان است. در این‌جا نیز در جمله «اکرمهم لنسائهم» صیغه افعل تفضیل کرم وجود دارد.
هر مردی بیش‌تر به همسرش احترام بگذارد و او را گرامی بدارد و به او خدمت کند و مهربان‌تر باشد، بیش‌تر در نزد بانوی بزرگ جهان اسلام ارج پیدا خواهد کرد.
سزاوار است مرد خانواده با تکریم اهل‌بیت زمینه تحکیم و پایداری خانواده را فراهم سازد. برخورد کریمانه مرد با همسر موجب آرامش و عامل رحمت و مودت در خانواده است. در خانواده‌ای که پدر خانواده به مادر آن خانواده احترام می‌گذارد فرزندان با ادب و بزرگوار تربیت می‌شوند. مرد مایه قوام و پایداری خانواده است باید با احترام و ارزش‌گذاری به مقام زن و همسر خویش موجبات گرمی و وفاداری کانون خانواده را فراهم سازد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}