گزارش جدید بانک جهانی: «غزه بیش از ۱۸میلیارد دلار خسارت دیده است»

  • کد خبر: ۲۱۹۷۵۹
  • ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۰:۴۹
گزارش جدید بانک جهانی: «غزه بیش از ۱۸میلیارد دلار خسارت دیده است»
گزارش جدید بانک جهانی حاکی از آسیب حداکثری زیرساخت‌های غزه است که جبران خسارت و ترمیم آن سال‌ها زمان می‌برد.

به گزارش شهرآرانیوز، تلفات غیرنظامیان در غزه، طی نزدیک به ۶ ماه جنگ، به ۳۲هزار و ۹۱۶ کشته و ۷۵هزار و ۴۹۴ زخمی رسیده است. با این حال، رژیم صهیونیستی، با هدف نابودی زیرساخت‌های غزه برای جلوگیری از زندگی غیرنظامیان، خسارات مالی گسترده‌ای نیز به این باریکه وارد کرده است. 

براساس گزارش جدید بانک جهانی و سازمان ملل، خسارات واردشده به زیرساخت‌های غزه معادل ۱۸میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار برآورد شده است. 

این گزارش می‌افزاید: این حجم بالای خسارات به غزه معادل ۹۷درصد مجموع تولید ناخالص داخلی غزه و کرانه باختری در سال ۲۰۲۲ است. خسارات در غزه تمامی بخش‌های اقتصادی را در بر می‌گیرد. 

در ادامه این گزارش آمده است: بخش مسکونی در غزه اکنون، با ۷۲درصد، بیشترین حجم مربوط به خسارات از جنگ را شامل می‌شود. زیرساخت‌های عمومی، از جمله آب و بهداشت و آموزش، با ۱۹درصد، و ساختمان‌های تجاری و صنعتی، با ۹درصد، دیگر بخش‌های آسیب‌دیده هستند. 

این گزارش تأکید دارد: برآورد می‌شود به‌دلیل نابودی زیرساخت‌ها اکنون ۲۶میلیون تن آوار در غزه روی هم انباشته شده باشند که زدودن آن‌ها از سطح شهر سال‌ها زمان خواهد برد. 

بانک جهانی می‌افزاید: اکنون بیش از یک‌میلیون نفر در غزه فاقد خانه هستند و ۷۵درصد از جمعیت این باریکه آواره شده‌اند. ۸۴درصد از زیرساخت‌های بهداشت و درمان غزه نابود شده‌اند یا آسیب دیده‌اند. سیستم آب و فاضلاب تقریبا به‌طور کامل نابود شده است و تنها ۵درصد از آب شرب موردنیاز مردم را تأمین می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

گزارش خطا
ارسال نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} <-- End Google Analytics Code -->