محمود صادقی به ۸ ماه حبس محکوم شد متولدین ۱۴۰۰ سهامدار بورس می‌شوند اعلام نحوه دورکاری کارکنان در شرایط کرونای انگلیسی | افزایش نظارت بر مجتمع‌های تجاری در مشهد کدخدایی: آمریکایی‌ها گورشان را از منطقه گم کنند توضیح رئیس دفتر سیدمحمد خاتمی درباره خبرنامه رئیس دولت اصلاحات ‌به مقام معظم رهبری وزیر خارجه عراق از تسریع در روند پرداخت بدهی عراق به ایران خبرداد تأکید نوبخت بر پرداخت بموقع یارانه‌های نقدی رئیس‌جمهور: عید ۱۴۰۰ چیزی شبیه به ۹۹ است حقوق کمتر از ۴ میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شد واحدهای آموزشی دولتی از پرداخت هزینه‌های آب، برق و گاز معاف می‌شوند مجلس آستان قدس و ستاد اجرایی فرمان امام را موظف به پرداخت مالیات کرد مجلس افزایش ۵ درصدی جرائم رانندگی از سال آینده را تصویب کرد تهران میزبان وزیر خارجه عراق | دومین سفر فواد حسین به ایران در کمتر از یک ماه کاخ سفید: قصد کاهش تحریم‌های ایران را نداریم | آماده گفت‌وگوی دیپلماتیک با ایران هستم پلیس آمریکا: هوداران ترامپ قصد منفجر‌کردن کنگره را دارند
خبر ویژه
شورای نگهبان با هر طیف و جناحی که از قانون تخطی کند برخورد می‌کند
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی در مورد نظارت‌های شورای نگهبان در خصوص مدارک تحصیلی اعضای شورای شهر در انتخابات پیش‌رو، گفت: شورای نگهبان فقط بر سلامت انتخابات نظارت دارد و در تأیید و یا رد صلاحیت‌ها هیچ نقشی ندارد، زیرا این وظیفه بر عهده مجلس شورای اسلامی است.

 به گزارش شهرآرانیوز، محمدکمال سروی‌ها پیش از ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت تأسیس شورای نگهبان که در دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی برگزار شد، ضمن تشکر از اصحاب رسانه به‌دلیل نقش تأثیرگذاری که در برهه اخیر داشته‌اند، اظهار کرد: انقلاب اسلامی که امام راحل پایه‌گذاری کرده‌اند، تفاوت چشم‌گیری با سایر انقلاب‌ها داشته، زیرا برداشت‌ها و باور‌های ایشان برخواسته از اسلام نابی بوده که در احادیث و روایات شیعه تبلور داشته است.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی با اشاره به اینکه قرن‌ها شاهد دینداری خیلی از کشور‌های دنیا بوده‌ایم، بیان کرد: امام راحل مطالب اسلامی عمیق را با بیانی قابل فهم برای مردم عنوان می‌کردند و اعتقاد داشتند که انقلاب اسلامی تنها برای ایران نیست.

 

وی با بیان اینکه ۱۴۸ نفر از شاگرد‌های امام مطالب ایشان را به اطلاع مردم می‌رساندند، عنوان کرد: انقلاب اسلامی ریشه عمیقی را در دیانت مردم به‌وجود آورده که با اعتقادات مردم آمیخته شده است.

 

وظیفه شورای نگهبان حفاظت و صیانت از قانون اساسی است

 

سروی‌ها خاطرنشان کرد: شاکله وجودی شورای نگهبان به‌منظور دفاع از شرع مقدس اسلام، حراست و صیانت از قوانین منطبق با اسلام به‌وجود آمده است.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی تصریح کرد: شورای نگهبان در طول این ۴۰ سال لوایح و طرح‌های متعددی را بررسی کرده که برخی از آن‌ها ماده واحده بود است.

 

وی با تأکید بر اینکه مجلس باید برای همه کشور و تمام مسائل برنامه داشته باشد، متذکر شد: به همین منظور شبکه اجتهادی در قم تشکیل شده که تمامی لوایح را با اسلام منطبق می‌کنند، همچنین حقوق‌دانان جوانی در تهران لوایح را با قانون اساسی بررسی می‌کنند تا نهایت در صحن علنی شورای نگهبان مطرح می‌شود.

 

سروی‌ها افزود: گاهی بی‌مهری‌های آگاهانه یا ناآگاهانه از سوی افراد مختلفی نسبت به عملکرد شورای نگهبان مطرح می‌شود که اگر شفافیت‌های موجود به‌درستی تبیین شود، اثرات تخریب‌ها کم می‌شود.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی با اشاره به اینکه شورای نگهبان با هر طیف و جناحی که از قانون تخطی کند برخورد می‌کند، تشریح کرد: این نهاد هیچگاه از طیف و جریان سیاسی خاصی حمایت نمی‌کند.

 

وی ادامه داد: تنها نهادی که همواره مورد حمایت و تأیید رهبری بوده، شورای نگهبان است.

 

سروی‌ها با بیان اینکه در انتخابات گذشته داوطلبان گفتند، گروهی پیدا شده‌اند که در ازای پول افراد را تأیید صلاحیت می‌کنند، ابراز کرد: در نهایت بعد از بررسی تهران بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ پرونده تشکیل شد که متخلفین محکوم به زندان و جریمه نقدی شدند.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی اذعان کرد: خوشبختانه افراد مختلف کوچک‌ترین ارتباطی با شبکه‌های نظارتی شورای نگهبان نداشتند، زیرا افراد با دقت گزینش می‌شوند.

 

وی با اشاره به اینکه بی‌طرفی شورای نگهبان همواره در دستور کار ماست، یادآور شد: برای تأیید صلاحیت‌ها ملاک ما استعلام از مراجع چهارگانه، گزارش‌های مردمی و تحقیق‌های محلی است.

 

سروی‌ها اضافه کرد: پژوهشکده‌ای در تهران داریم که حاضر هستند با کسانی که نقدی به عملکرد شورای نگهبان دارند، در حضور مردم و اصحاب رسانه مناظره کنند.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی با اشاره به اینکه فرمانداری‌ها سازوکار اجرایی در خصوص انتخابات ندارند، توضیح داد: هیأت اجرایی در انتخابات گذشته ۹۳ درصد از داوطلبان را تأیید صلاحیت کرد، ۵۰ درصد از داوطلبانی که توسط ما رد صلاحیت شدند، اعتراضی نداشته‌اند، عده‌ای معدود نیز پرونده‌شان به تهران منتقل شد و تأیید صلاحیت شدند.

 

وی افزود: استعلام گرفتن از افرادی که هیچ تجربه‌ای نداشته‌اند امری مشکل است، افراد صرفاً با داشتن یک مدرک تحصیلی نباید در جایگاه مدیریتی قرار بگیرند، زیرا نمی‌توانند از حقوق مردم در مجلس شورای اسلامی دفاع کنند.

 

سروی‌ها در خصوص لایحه اصلاح قوانین انتخاباتی، گفت: طبق این قانون افراد قبل از ثبت‌نام باید از فیلتر‌های مشخص شده عبور کنند، در زمان انتخابات هم باید بودجه‌ای که کاندیدا‌ها برای تبلیغات هزینه می‌کنند، مشخص شود تا جلوی سفره‌اندازی‌ها گرفته شود.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: لایحه اصلاح قوانین انتخابات دو سال پیش تدوین شده است، اما در مجلس گذشته از دستور کار خارج شده، امیدواریم در مجلس جدید این قانون تصویب شود.

 

وی اضافه کرد: در زمان انتخابات نیز باید بر عملکرد نمایندگان نظارت شود تا از حدود مشخص شده، خارج نشوند.

 

سروی‌ها با تأکید بر اینکه شورای نگهبان برای تأیید صلاحیت افراد سخت‌گیری نمی‌کند، بیان کرد:، اما برخی گزارش‌ها در استعلامات وجود دارد که قابل چشم‌پوشی نیست.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان رضوی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که شورای نگهبان چه نظارت‌هایی را در خصوص مدارک تحصیلی اعضای شورای شهر در انتخابات پیش‌رو اعمال می‌کند، گفت: شورای نگهبان فقط بر سلامت انتخابات نظارت دارد و در تأیید و یا رد صلاحیت‌ها هیچ نقشی ندارد، زیرا این وظیفه برعهده مجلس شورای اسلامی است.

 

وی تصریح کرد: یکی از موضوعات مهمی که مردم و نخبگان از شورای نگهبان انتظار دارند، تأیید و انتخاب افراد سالم و اصلح است، اما با وجود قانون فعلی چنین امری امکان‌پذیر نیست.

 

سروی‌ها یکی‌دیگر از مشکلات را زمان کم در خصوص صلاحیت افراد در زمان انتخابات برشمرد و اظهار کرد: اگر آزمونی برای کاندید‌ها برگزار شود سطح علمی آن‌ها مشخص می‌شود، وقتی این اتفاق رخ بدهد به‌عنوان مثال دیگر شاهد نخواهیم بود که تنها یک سوم بودجه کشور بررسی می‌شود.

 

مشارکت ۴۷.۵۸ درصدی خراسان رضوی در انتخابات مجلس شورای اسلامی

مسؤول نظارت و آموزش شورای نگهبان خراسان رضوی نیز در بخشی از این نشست، گفت: تجربه چهل ساله شورای نگهبان در محور‌های مختلف باعث شده تا این نهاد تصمیمات و عملکرد بهترین نسبت به ادوار گذشته داشته باشد.

محمود رزاقی با اشاره به میزان مشارکت ۷۰ درصدی برخی از شهرستان‌های خراسان رضوی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، افزود: مشارکت استان در انتخابات ۴۷.۵۸ درصد و مشارکت حوزه انتخابیه مشهد و کلات ۳۶ درصد بوده است.

منبع: فارس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}