خبر ویژه
هشدار خاموشی در کشور | مشهد در منطقه قرمز مصرف برق
سخنگوی صنعت برق کشور گفت: با گرم شدن هوا شاهد شکسته شدن رکورد مصرف برق هستیم و اگر همکاری مشترکان وجود نداشته باشد احتمالا شاهد خاموشی خواهیم بود.در همین حال انتشار نقشه مصرف برق امروز ۲۹ تیر نشان می‌دهد که در حال حاضر ۹ استان و سه کلانشهر که یکی از آنها مشهد است، در منطقه قرمز و پنج استان و یک کلانشهر در منطقه زرد قرار دارند.
به گزارش شهرآرانیوز، مصطفی رجبی مشهدی با بیا اینکه روز گذشته رکورد مصرف برق شکست و بیش از یک نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی از مصرف سال گذشته فراتر رفت، اظهار کرد: مصرف برق از مرز ۵۸ هزار مگاوات عبور کرده و به ۵۸ هزار و ۱۶۸ مگاوات رسید که این موضوع نگرانی‌هایی را برا تامین برق به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه توان تولید برق کشور حدود ۵۹ هزار مگاوات است، گفت: این اعداد نشانه وضعیت شرایط موجود و لزوم همکاری مشترکان برای گذر از خاموشی‌های احتمالی است که نیازمند مشارکت بیشتر مشترکان عزیز است

سخنگوی صنعت برق کشور با تاکید بر اینکه طبق پیش بینی‌ها دمای هوا در هفته آتی گرمتر خواهد شد و از این رو مصرف نیز افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: اگر میزان مصرف ۱۰ درصد کاهش نیابد نگرانی برای تامین برق وجود خواهد داشت.

برق مشترکان پر مصرف قطع می‌شود

وی در خصوص رفتار با مشترکان پر مصرف نیز گفت: دستگاه‌های پرمصرف، نهادها، ادارات و سازمان‌هایی که میزان مصرف خود را ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش ندهند پس از تذکر نسبت به قطع برق‌شان اقدام خواهیم کرد.

رجبی مشهدی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف، گفت: در شرایط کنونی تنها راه گذر از خاموشی همکاری و مشارکت مشترکان است که برای این موضوع نیز مشوق‌های تشویقی در نظر گرفته شده است و اگر همه مشترکان در ساعت‌های بین ۱۳ تا ۱۷ مصرف برق خود را تنها ۱۰ درصد کاهش دهند شرایط تامین برق نیز نرمال می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱ استان در منطقه قرمز قرار دارند، اظهار کرد: بررسی‌ها نشانگر آن است هر یک درجه افزایش دما، ۱۵۰۰ مگاوات مصرف برق کشور بیشتر می‌شود که با در نظر گرفتن گرمتر شدن دمای کشور در این هفته، احتمالا باید شاهد افزایش مصرف برق باشیم.

سخنگوی صنعت برق کشور با بیان اینکه بهترین راهکار برای کاهش مصرف و جلوگیری از ایجاد محدودیت و خاموشی احتمالی، تنظیم درجه کولر‌های گازی روی ۲۴ درجه و استفاده از دور کند کولر‌های آبی است، گفت: لازم است تا مشترکان استفاده از وسایل پرمصرف برقی را به پیش از ظهر و یا آخر شب موکول کنند.
 
انتشار نقشه مصرف برق با ۹ استان و ۳ کلانشهر قرمز

در همین حال انتشار نقشه مصرف برق امروز ۲۹ تیر نشان داد که در حال حاضر ۹ استان و سه کلانشهر در منطقه قرمز و پنج استان و یک کلانشهر در منطقه زرد قرار دارند. هم اکنون استان‌های هرمزگان، بوشهر، خوزستان، لرستان، کرمانشاه، مازندران، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی و کلانشهر‌های مشهد، اهواز و تبریز در منطقه قرمز قرار دارند.

هموطنان ساکن در مناطق یاد شده می‌توانند با کاهش تنها ۱۰ درصدی مصرف برق خود، به وضعیت سبز مصرف بازگشته و امکان بهره مندی همه مردم به ویژه هموطنان ساکن در مناطق جنوبی از برق را که در حال حاضر با گرمای شدیدی روبه رو هستند و نیاز مداومی به استفاده از وسایل خنک کننده دارند، فراهم کنند.

این گزارش همچنین حاکی از آن است که در حال حاضر استان‌های سیستان و بلوچستان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و استان تهران و کلانشهر تهران در منطقه زرد قرار دارند. هموطنان ساکن در این مناطق نیز می‌توانند تنها با کاهش ۵ درصدی مصرف برق خود، در بازگشت به وضعیت سبز تاثیری فوری داشته باشند.

همه هموطنان می‌توانند با تنظیم درجه کولر‌های گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند در کولر‌های آبی، در کاهش مصرف برق و کمک به کاهش هزینه قبض خود تاثیر بسزایی داشته باشند.

همچنین عدم استفاده از وسایل پرمصرف مانند ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی در ساعات پیک شبکه از دیگر راهکار‌های کاهش مصرف برق به شمار می‌رود.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}