پست اینستاگرامی شهردار مشهد درباره روند اجرایی پروژه های غیرهمسطح مشهد ۶۰ تُن مرغ تنظیم بازار روزانه در مشهد توزیع می‌شود بستر کشف رود فضای سبز می‌شود احیای ۲ گذر تاریخی مشهد در دستورکار شهرداری احتمال کاهش فعالیت ناوگان قطارشهری و سرویس‌دهی شبانه اتوبوس‌رانی مشهد نگاه شورای پنجم به توسعه شهر مشهد متوازن و عدالت‌محور است حجت‌الاسلام مروی: آستان قدس رضوی باید الگویی در پاسخگویی و تعامل با مردم باشد قطع ۱۴ ساعته گاز در مناطقی از مشهد از ساعت ۸ صبح فردا کاهش ۱۰ درصدی استفاده از قطارشهری مشهد در ۳ روز آماده‌باش ۲۰۰۰ تاکسی در مشهد ممنوعیت‌های مربوط به ساخت‌وساز در پهنه گسل‌های مشهد مشخص شد مدیریت شهری مشهد در کنار سایر دستگاه‌ها آماده حمایت از کارگران است تصاویر هوایی از بوستان‌های ملت و وکیل‌آباد مشهد در اولین برف پاییزی اهتمام جدی مدیریت شهر برای سامان‌دهی کارتن‌خواب‌ها بازار سرشور مشهد تا آخر سال احیا می‌شود خیابان‌های خلوت مشهد به وقت ساعت ۲۱ | کاهش چشمگیر تردد پست اینستاگرامی شهردار مشهد درباره اقدامات انجام شده برای کاهش بار ترافیکی مسیرهای منتهی به طرقبه و شاندیز احتمال تغییر در ساعات فعالیت ناوگان حمل و نقل مشهد | تاکسی تلفنی‌ها مجوز بگیرند تاکسی‌های سطح شهر مشهد هوشمند می‌شوند  ۷۵ واحد صنفی متخلف در مشهد پلمب شدند
خبر ویژه
وام ۴ درصدی بنیاد مسکن و کمک بلاعوض دولت برای ساماندهی بافت ناکارآمد مشهد
نایب‌رئیس اول کمیسیون عمران مجلس گفت: در راستای حل مشکلات حاشیه شهر مشهد، بنیاد مسکن وام ۴ درصد و دولت تا سقف ۲۵ میلیون تومان وام بلاعوض می‌دهد که به‌وسیله آن می‌توان گام‌به‌گام بافت ناکارآمد شهری مشهد را سامان‌دهی کرد.
به گزارش شهرآرانیوز؛ جواد کریمی قدوسی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در بازدید از حاشیه شهر گفت: تا دوهفته آینده، نشستی با حضور استاندار جدید برای شناسایی و بررسی مشکلات مناطق حاشیه شهر مشهد برگزار می‌شود. او این خبر را در حاشیه بازدیدی اعلام کرد که در آن، معاونان وزیر راه و شهرسازی، شماری از نمایندگان مجلس و نیز چند تن از مدیران شهری حضور داشتند.

به‌گزارش خبرنگار ما به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، معاون وزیر راه‌وشهرسازی در این بازدید با تأکید بر اینکه خوشبختانه در حاشیه شهر مشهد اتفاقات خوبی در حال رخ‌دادن است، اظهار کرد: شهرداری با اختصاص زمین و منابع در حال ایجاد زیرساخت‌هایی است تا دغدغه‌های موجود در زمینه نیاز به فضای سبز و موارد دیگر رفع شود و در این راستا در چند هفته آینده، جلسه‌ای در وزارتخانه و کمسیون عمران مجلس برگزار خواهد شد تا سند چشم‌انداز منطقه آماده و به سراسر کشور تعمیم داده شود.

علی نبیان همچنین درباره برنامه‌های مجلس برای رفع مشکل مالکیت سندی و دریافت تسهیلات در بافت پیرامونی شهر مشهد، گفت: ما از دیروز به‌همراه رئیس و نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس و معاون وزیر راه‌وشهرسازی و مدیرعامل سازمان بازآفرینی شهری از مناطق حاشیه شهر بازدید و مشکلات آنان را که دغدغه مقام معظم رهبری و دولت نیز هست، بررسی کردیم.

وی افزود: دغدغه اهالی حاشیه شهر به‌حق است و پیگیری‌های مستمری نیز ازسوی دولت و مجلس دراین‌باره انجام می‌شود.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن بیان کرد: نکته مهم این است که باید با کمک مجلس و دولت، سند و چشم‌اندازی برای این موضوع ایجاد شود و زمین‌های دولتی در اختیار سازمان بازآفرینی قرار بگیرد.


اقدامات شهرداری مشهد در حاشیه شهر بسیارخوب است

همچنین نایب‌رئیس اول کمیسیون عمران مجلس پس از این بازدید، اقدامات شهرداری مشهد در مناطق حاشیه شهر را مثبت و خوب ارزیابی کرد و گفت: در راستای حل مشکلات حاشیه شهر مشهد، بنیاد مسکن وام ۴ درصد و دولت تا سقف ۲۵ میلیون تومان وام بلاعوض می‌دهد که به‌وسیله آن می‌توان گام‌به‌گام بافت ناکارآمد شهری مشهد را سامان‌دهی کرد.

کمال علی‌پور ادامه داد: همچنین تاکنون ۱۵ تا ۲۰ جلسه در کمیسون عمران مجلس با همین موضوع برگزار شده است و در طرح جامع سامان‌دهی که به‌صورت دوفوریت به‌تصویب رسیده، مقرر شده است زمین‌های متعلق به دولت، نهاد‌ها و سازمان‌ها و روستا‌های متصل به طرح هادی را الحاق و با تحویل زمین ارزان، قیمت مسکن را تعدیل کنیم که در این راستا به روستا‌ها ۵۰ میلیون و به شهر‌ها ۱۰۰ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد.

وی بیان کرد: متأسفانه حاشینه‌نشینی شهر مشهد دارای مشکلات زیادی است که در این راستا مقام معظم رهبری تأکید داشتند که به چند استان توجه ویژه‌ای شود و استان خراسان‌رضوی و در صدر آن شهر مشهد در زمره همین مناطق هست.

نایب‌رئیس اول کمیسیون عمران مجلس درباره برنامه‌های مجلس برای رفع مشکل مالکیت سندی و دریافت تسهیلات در بافت پیرامونی شهر مشهد گفت: برای زمین‌های قولنامه‌ای قانون مشخصی وجود دارد؛ اگر زمین‌های ساخته‌شده دارای معارضان شخصی و حقوقی نباشد و شهرداری نیز آن را تأیید کرده باشد، باید سند آن ایجاد شود و درباره زمین‌های دارای معارض نیز امکان مذاکره وجود دارد.


نقش‌آفرینی ساکنان حاشیه شهر مشهد در طرح تفصیلی

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه اکنون مشاوران در حال تهیه طرح تفصیلی هستند تا بتوانند آن را در فرایند زمانی مشخصی ارائه دهند، اظهار کرد: این طرح با نقش محوری خود اهالی محله ایجاد شده و وظیفه دستگاه خدماتی، پشتیبانی از این طرح است.
جواد کریمی‌قدوسی درباره فعالیت دفتر‌های تسهیلگری نیز افزود: یکی از مشکلات سکونتگاه‌های مشهد، مناطقی هستند که امکانات لازم را ندارند و شهر در این مناطق براساس طرح مصوب مشاور پیش نرفته و به‌همین علت مشکلات زیادی ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه جمعیتی بیش از یک‌میلیون نفر در مناطق حاشیه شهر مشهد سکونت دارند و راه‌های مختلفی برای بازآفرینی این سکونتگاه‌ها وجود دارد، ادامه داد: در این راستا شهرداری مشهد دفتر‌های تسهیلگری را ایجاد کرده است؛ در این دفتر‌ها افراد باانگیزه و همیشه‌درصحنه به مطالعات عمیق علمی، اجتماعی و فرهنگی مشغول هستند و تاکنون اطلاعات خوبی از این محله‌ها کسب کرده‌اند.

وی با اشاره به بازدید معاونان وزیر راه و نمایندگان مجلس از مناطق حاشیه شهر مشهد گفت: با توجه به این بازدید و بر مبنای اطلاعاتی که به‌دست آمده، مقرر شده است تا دو هفته آینده نیز همین گروه دوباره با حضور شهردار مشهد و استاندار جدید در محله‌های مد نظر مستقر شوند و مشکلات موجود در منطقه را شناسایی کنند.
نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: وزارتخانه‌ها در چارچوب بودجه سالانه، ردیف‌های مختلفی دارند که برخی از آن‌ها باید تقویت شود و همچنین سهم درآمدی استان خراسان‌رضوی نیز باید برجسته شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}