صورت‌حساب سهام عدالت ۸ آذر ۹۹ | ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ خبرهای جدید از بازگشایی صندوق پالایشی یکم + فیلم وزیر کشاورزی: بازار مرغ را از دست دلالان خارج کردیم ایجاد ۱۱ پایگاه در طرح تشدید نظارت بر کالا‌های اساسی در مشهد از امروز ۸ آذر کاهش ۱۰ هزار تومانی قیمت مرغ زنده در بازار مشمولان سهام عدالت در روش غیرمستقیم، در سامانه سجام ثبت‌نام کنند برندگان طرح فروش مشارکت در تولید ایران‌خودرو مشخص شدند + لیست اسامی خراسان رضوی درگیر آنفلوانزای پرندگان نیست شاخص کل بورس امروز ۸ آذر ۹۹ | بورس در آستانه ورود به کانال ۱.۴ میلیون واحد قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۸ آذر ۹۹ مشکل ارسال پیامک ثبت‌نام وام یک میلیونی کرونا + راه حل آغاز مرحله نهم فروش فوق العاده ۵ محصول ایران خودرو از فردا ۹ آذر ۹۹ + جزئیات قیمت هر کیلو پای مرغ ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان!  ۲۴۸ هزار سهامدار عدالت سفارش فروش را لغو کردند قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۸ آذر ۹۹ + جدول حراجمعه یا جمعه سیاه، مصرف‌گرایی یا فرصت اقتصادی؟ جزئیات فعالیت شعب و کارکنان بانک‌ها اعلام شد پرونده احتکارکنندگان مرغ در مشهد روی میز تعزیرات حکومتی شتاب رشد قیمت مسکن در مشهد کُند شد | کاهش شدید میزان معاملات مسکن در مشهد
خبر ویژه

چرا ‌بازار دلار آشفته شده است؟

  • کد خبر: ۴۷۶۴۸
  • ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
چرا ‌بازار دلار آشفته شده است؟
اتفاق جالب در بازار معاملات دیروز فاصله زیاد نرخ خریدوفروش دلار در صرافی ملی بود. درحالی‌که صرافی ملی نرخ خرید هر دلار را ۲۵ هزارو ۴۷۰ تومان اعلام کرده بود، هر دلار را به قیمت ۲۷ هزارو ۵۰۰ تومان عرضه می‌کرد، اما در بازار معاملات غیررسمی نرخ خریدوفروش به‌هم نزدیک‌تر بود.
مسعود سلطانی | شهرآرانیوز؛ کوچه ثبت در خیابان امام‌خمینى (ره) مشهد و اطراف آن، مملو از جمعیت است. شبیه روزهایى که قیمت دلار بادبادک‌وار درحال صعود بود، اما برخلاف ظواهر، این جمعیت نه برای خرید بلکه برای فروش دلار به این خیابان آمده‌اند، از همین‌رو تعداد عرضه‌کنندگان بیش از خریداران است.

همین مسئله سبب شده است امکان چانه‌زنی برای خریداران ارز فراهم شود. از زمان افزایش قیمت بنزین، بازار دلال‌های ارز در کوچه ثبت مشهد که چندماه کم‌رونق را سپری کرده بودند، دوباره سکه شده و بر تعداد مشتریان آن‌ها افزوده شده بود.
بازار ارز در مشهد نیز روز گذشته کار خود را با هیجان آغاز کرد. درحالی‌که هر دلار در معاملات شبانه سه‌شنبه در بازار مشهد به ۲۷ هزار تومان رسیده بود، بازگشت هیجان خرید باعث شد نرخ این ارز، طی معاملات دیروز به ۲۸ هزارو ۴۰۰ تومان هم برسد.

هر دلار ابتدای صبح در بازار معاملات غیررسمی حدود ۲۷ هزارو ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسید و این نرخ تا پایان روز تا سقف ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان افزایش یافت.

«نرخ مشهد ۵۰ تومان از تهران کمتر است.». این جمله را یکی از دلالان این بازار به خبرنگار ما می‌گوید و بعد توضیح می‌دهد: «اینجا همه، نرخ دلار سبزه‌میدان تهران را به‌صورت لحظه‌ای کنترل می‌کنند. اکنون در تهران، فروش ۲۸ هزارو ۱۵۰ تومان است، پس اگر در بازار بگردی، به همین نرخ یا با نرخی کمتر می‌توانی برای خرید، دلار پیدا کنی.».

دلال‌های ارز در مشهد به‌طور معمول در خیابان امام‌خمینی (ره) حضور دارند. البته محل کسبشان با حرکت خورشید در آسمان تغییر می‌کند. صبح‌ها در سایه ابتدای کوچه ثبت تجمع می‌کنند و ظهر می‌روند آن‌سوی خیابان و در پناه سایه ساختمان‌های بلندقامت می‌ایستند.


دلار صرافی ملی؛ ۲۷ هزارو ۵۰۰ تومان

«۲ هزار دلار خریدارم، ۱۰۰ تومن.». می‌روم جلو که نرخ را بپرسم. دوباره می‌گوید: «۱۰۰ تومن.». با تردید می‌پرسم: «۲۷ هزارو ۱۰۰ تومن؟». جواب می‌گیرم: «نه، ۲۸ و ۱۰۰». رقم دلار آن‌قدر درشت شده است که دلال‌ها دیگر به خود زحمت نمی‌دهند نرخ را کامل بگویند و به گفتن ۳ رقم خرد آن اکتفا می‌کنند.

بازار ارز در مشهد روز گذشته تحت‌تأثیر اخبار و شایعات بود. نرخ دلار تحت‌تأثیر هیجانات بازار معاملات شبانه سه‌شنبه تا ۲۷ هزارتومان هم سقوط کرده بود، اما هم‌زمان با دمیدن خورشید در معاملات صبح دیروز، نرخ دلار رشد کرد.

اتفاق جالب در بازار معاملات دیروز فاصله زیاد نرخ خریدوفروش دلار در صرافی ملی بود. درحالی‌که صرافی ملی نرخ خرید هر دلار را ۲۵ هزارو ۴۷۰ تومان اعلام کرده بود، هر دلار را به قیمت ۲۷ هزارو ۵۰۰ تومان عرضه می‌کرد، اما در بازار معاملات غیررسمی نرخ خریدوفروش به‌هم نزدیک‌تر بود. مشاهدات خبرنگار ما نشان می‌دهد در بازار غیررسمی معاملات دلار مشهد، دیروز نرخ خرید هر دلار ۲۸ هزارو ۱۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان بوده است.


ضرر خریداران دلار ۳۰ تومانی

بازار ارز در ۲ روز گذشته همه را غافلگیر کرد. درحالی‌که بسیاری از نوسان‌گیران دلار منتظر تداوم صعود قیمت دلار پس از شکست مقاومت ۳۰ هزارتومانی آن بودند، بازار روی دیگرش را به آن‌ها نشان داد. حال تمام خریداران بالای ۳۰ هزارتومان، متضرر هستند و ۲ انتخاب بیشتر ندارند؛ یا اینکه در قیمت‌های فعلی با ضرر کمتر پنجره معامله را ببندند، یا اینکه صبر کنند تا قیمت دلار بار دیگر به بیشتر از ۳۰ هزارتومان برسد. اما این صبر، می‌تواند طولانی باشد. ریزش دیروز بسیاری را یاد مهر ۹۷ انداخت، جایی که دلار تا مرز ۲۰ هزارتومان پیش رفت، اما طی ۶ ماه به نصف ارزش خود رسید. خریداران دلار ۲۰ هزارتومانی در مهر ۹۷، ۲ سال صبر کردند تا از ضرر خارج شوند. حال سوال این است که آیا این رویه برای خریداران دلار ۳۰ هزار تومانی نیز تکرار می‌شود؟


نوسان‌گیران پشیمان

احتمالا نوسانات کاهشی و افزایشی طی روز‌های آینده ادامه خواهد داشت. با این حال، تحولاتی در بازار متشکل رخ داده است. نخست اینکه در بازار متشکل، بازارساز محدوده نوسان قیمت را در روز گذشته گسترده‌تر کرده است تا صرافان با آزادی عمل بیشتری به کشف قیمت اقدام کنند. اما یک نکته منفی هم وجود دارد؛ صرافانی که در روز‌های ابتدایی هفته خرید کرده بودند، اکنون باید با ضرر اقدام به فروش کنند. عاملی که احتمالا انگیزه آن‌ها برای مشارکت در بازار متشکل و تزریق ارز را کم می‌کند، زیرا آن‌ها ناچارند تا ۳ روز پس از خرید، به فروش دلار‌های خریداری‌شده حداکثر یک‌درصد بیشتر از قیمت خرید، اقدام کنند.
 
یک موج فروش دیگر نیز می‌تواند به بازار سرایت کند. در ایامی که صف‌های مقابل صرافی‌ها برای خرید ۲ هزارو ۲۰۰ دلار امتداد یافته بود، بسیاری در کانال ۲۲ هزارتومانی صاحب دلار شدند. اکنون فضای ترس و دلهره به این گروه از خریداران نیز سرایت کرده است، علاوه‌بر اینکه صرافی ملی نرخ خرید را در مرز ۲۵ هزار تومان قرار داده است. این مسئله می‌تواند بر تهییج آن‌ها برای فروش دلار بیفزاید.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}