خبر ویژه

راه اندازی پرواز مستقیم مشهد- بیشکک

  • کد خبر: ۴۹۷۰
  • ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۶
در جریان سفر وزیر کشور و استاندار خراسان رضوی به قرقیزستان، تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و این کشور به امضا رسید

بنیامین یوسف زاده - عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، همراه با هیئتی بلندپایه از جمهوری اسلامی ایران به جمهوری قرقیزستان سفر کرده است تا در کنار دیدار با مسئولان ارشد این کشور و تبادل تفاهم‌نامه‌هایی دوجانبه، درباره استفاده از ظرفیت‌های 2کشور در زمینه‌های مختلف رایزنی کند. همچنین به دلیل نقش استان خراسان‌رضوی و ارتباط اقتصادی و تجاری آن با بیشکک، علیرضا رزم‌حسینی، استاندار این استان و غلامعلی ارباب‌خالص، مشاور وزیر و رئیس نمایندگی وزارت امورخارجه در شمال‌شرق کشور نیز رحمانی‌فضلی را در این سفر همراهی می‌کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، مقامات جمهوری اسلامی ایران در روز نخست حضورشان در بیشکک با قشگار جونوش علی‌اف وزیر کشور قرقیزستان دیدار و درباره مسائل دوجانبه به‌طور گسترده گفت‌وگو کردند.
در این دیدار که در وزارت کشور قرقیزستان در بیشکک انجام شد، موافقت‌نامه همکاری انتظامی و امنیتی بین جمهوری اسلامی ایران و این کشور به امضای مسئولان 2کشور رسید. در این دیدار، ضمن اعلام آمادگی کامل 2طرف برای تقویت تعاملات در زمینه تأمین امنیت، درباره تلاش‌های ۲کشور ایران و قرقیزستان برای حفظ ثبات منطقه‌ای، مبارزه با قاچاق موادمخدر، و دیگر موضوعات مورد نظر، تبادل نظر تفصیلی صورت پذیرفت.
گفت‌وگو درباره مبارزه با گروه‌های افراطی و مجرمان بین‌المللی و قاچاقچیان و تأمین امنیت در مرزها، از دیگر موضوعاتی بود که در دیدار وزیران کشور ایران و قرقیزستان مطرح شد.
هیئت ایرانی همچنین در ادامه سفر خود به قرقیزستان از سرویس ملی مبارزه با موادمخدر این کشور نیز بازدید کرد.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور، در دیدار با رئیس سرویس مبارزه با موادمخدر قرقیزستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با موادمخدر قرار دارد و اقدامات بسیار گسترده‌ای در این زمینه انجام داده است و باوجود دریافت نکردن کمک‌های بین‌المللی، همچنان به مبارزه با موادمخدر ادامه داده است.
وی ضمن اشاره به میزان کشت و تولید موادمخدر در افغانستان اظهارکرد: باوجود اینکه آمریکایی‌ها در افغانستان با تمام امکانات حضور دارند، هیچ‌گونه مبارزه‌ای با موادمخدر در افغانستان صورت نمی‌‌دهند.
همچنین علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان‌رضوی، در جریان سفر به بیشکک با اوزار بیک ژیلکیبایف، استاندار استان اوش جمهوری قرقیزستان، دیدار و با اشاره به ظرفیت‌های خراسان‌رضوی در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی، برای توسعه همکاری‌ها اعلام آمادگی کرد.
وی افزود: گردشگری سلامت، سرمایه‌گذاری تجار خراسانی در استان اوش، صدور خدمات فنی‌مهندسی، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی، کشت گلخانه‌ای و فراسرزمینی از موضوعاتی است که می‌تواند زمینه افزایش تعاملات را فراهم کند.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان‌رضوی، رزم‌حسینی همچنین ضمن دعوت از استاندار استان اوش برای سفر به خراسان‌رضوی، افزود: برقراری پرواز در مسیر مشهد به بیشکک در دستور کار قرار دارد. استاندار اوش قرقیزستان هم در این دیدار، ضمن تشریح ظرفیت‌های این استان در حوزه‌های مختلف کشاورزی، استخراج معادن و سنگ‌های قیمتی، برای انعقاد تفاهم‌نامه خواهر خواندگی دو استان اوش و خراسان‌رضوی اعلام آمادگی کرد. اوزار بیک ژیلکیبایف همچنین در این دیدار از رزم‌حسینی برای سفر به استان اوش قرقیزستان به صورت رسمی دعوت کرد.
استاندار خراسان‌رضوی در جریان سفر به جمهوری قرقیزستان، از منطقه آزاد صنعتی و تولیدی «سز» در بیشکک نیز بازدید کرد.
وزیر کشور و استاندار خراسان‌رضوی همچنین در دومین روز حضور در قرقیزستان، با محمدقالی عبدالقاضی‌اف، نخست‌وزیر قرقیزستان، ملاقات کردند.
رحمانی‌فضلی امروز نیز در مسیر بازگشت از جمهوری قرقیزستان، سری به مشهد می‌زند تا در کنار زیارت مضجع شریف رضوی دستاوردهای این سفر دیپلماتیک را به اطلاع خبرنگاران این شهر برساند. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}