وزیر خارجه ایرلند: آمریکا و اروپا خواهان حفظ و احیای برجام هستند پایان سفر پاپ به عراق | آیت‌الله سیستانی گفت ۱۰ سال است با افراد سیاسی دیدار نمی‌کند سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: ما خواهان در پیش گرفتن دیپلماسی با ایران هستیم شهادت سرباز وظیفه در هنگ مرزی آذربایجان توضیح مرزبانی ناجا درباره انتشار فیلم ضرب‌وشتم سرباز مرزبانی واکنش بایدن به سفر پاپ به عراق و دیدار با آیت‌الله سیستانی قاضی زاده هاشمی: سال آینده اینترنت گران نمی‌شود از پرونده «درگیری نماینده مجلس با سرباز» چه خبر؟ طرح صلح جدید آمریکا تلاشی برای نجات از باتلاق افغانستان آمریکا: تمامی گزینه‌ها روی میز است | هنوز تصمیمی برای نیروهای آمریکایی در افغانستان گرفته نشده است روحانی: سال آینده سال غلبه بر ویروس کرونا است بهره برداری از ۲۷۲۱ طرح ملی با حضور رئیس جمهور جهانگیری: گلوگاه‌های فساد باید شناسایی شود خطیب زاده: هیچ تماسی با آمریکا نداشته و نداریم | مذاکرات بین ایران و عراق درباره پول‌های بلوکه شده ادامه دارد وقتی شعر یاد وزیر ارتباطات نمی‌آید + فیلم رئیس سازمان بازرسی از پیگیری مطالبات رهبر انقلاب درباره گرانی در بازار خبرداد چشمان بسته قدرت‌های جهانی به روی مردم میانمار
خبر ویژه
همه حاشیه‌های امروز مجلس | نمایندگانی که از خجالت دولت درآمدند + تصاویر
جلسه امروز مجلس حاشیه‌های زیادی به همراه داشت، این جلسه تحت تاثیر حضور رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران بود. نمایندگان مجلس تاکید کردند که دولت اجازه ندارد چوب حراج به منافع ملت بزند و از طرح شكايت از روحانى و صالحى ابراز شادمانى کردند.

سید محمدرضا هاشمی | شهرآرانیوز؛ نمایندگان مجلس امروز در جلسه نوبت صبح پس از دو ساعت جلسه غیر علنی درباره بیانیه مشترک ایران و آژانس، در جلسه علنی نیز به اظهار نظر در این مورد پرداختند و نهایتاً رأی به ابطال بیانیه و دادگاهی شدن مستنکفین از اجرای قانون دادند.

 

جلسه امروز مجلس حاشیه‌های زیادی به همراه داشت که در این گزارش آنها را بررسی می‌کنیم.

 

ابراز شادمانى نمايندگان پس از شكايت از روحانى و صالحى

مجتبى رضاخواه نماینده مردم تهران در سخنان خود گفت: ‏از آنجا که بیانیه مشترک رییس سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقض قانون «اقدام راهبردی» مجلس است، مجلس موضوع را به قوه قضاییه ارسال کرد تا تخلفات احتمالی آقایان روحانی، صالحی و سایر مسئولین خارج از نوبت و بدون تشریفات رسیدگی شود.

 

جلال رشيدى كوچى نماینده مردم مرودشت هم گفت: امروز مجلس انقلابی ثابت کرد، بر سر منافع ملی با احدی تعارف ندارد و نمیتواند در مقابل نقض آشکار قانون سکوت کند، چرا که دیگر نه در راس امور است و نه باقی قوانین اعتباری دارند. متخلفین و مجرمین طبق قانون باید مجازات شود.

 

در ادامه جلسه على خضريان دیگر نماینده تهران افزود: مجلس با رای قاطع بیانیه مشترک رییس سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نقض و استنکاف دولت از اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها تشخیص داد و با استناد به ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مجلس، رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی را به دستگاه قضایی معرفی کرد.

تا قانون بیانیه مشترک ایران و آژانس پاره نشود، هیچ مقام دولتی حق ورود به مجلس را ندارد | می‌خواهند سر مجلس شیره بمالند

 

مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز قوه مقننه و در جریان بررسی بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت: هفت سال است که همه مسائل کشور به برجام گره خورده و زندگی و اقتصاد کشور شرطی شده است.

 

وی ادامه داد: برجام را امضا کردند و هیچ تضمینی برای آن در نظر نگرفتند. شما یا دشمن را می‌شناختید یا نمی‌شناختید اگر نمی شناختید، رهبر معظم انقلاب بارها گفت دشمن زیاده‌خواه، متجاوز و بدعهد است اما باز هم بدون هیچ تضمینی آن را امضا کردند.

 

نماینده قم در مجلس افزود: بعد از اینکه ترامپ رفت، زمان‌کُشی کردند و دولت گام‌ها را اجرا نکرد. مجلس به نفع ملت قانونی را تصویب کرد که برای طرف مقابل، محرک و تکان‌دهنده باشد و دولت به عدم اجرای آن پرداخت، با وجود اینکه رهبری به اجرای آن تأکید کرد. دولت به انتخابات آمریکا چشم دوخت و همین موضوع آمریکا را حریص کرد.

 

همه حاشیه‌های امروز مجلس | نمایندگانی که از خجالت دولت درآمدند + تصاویر

 

آنها نوکرشان گروسی را به تهران فرستادند تا با دولت قرارداد امضا کند و قانون مجلس را نادیده بگیرد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عنوان کرد: مجلس است که تصمیم می‌گیرد دولت تعهدات برجامی را به اجرا بگذارد یا خیر در حال حاضر دولت پالس‌هایی به دشمن داد و خلاف قانون عمل کرد. زمان تعیین شده توسط نمایندگان ایران منقضی شد اما دولت هیچ عملی انجام نداد.

 

ذوالنور اضافه کرد: این توهین به ملت است که نوکر خود، گروسی را به ایران بفرستند که با دولت قراردادی امضا کند و قانون مجلس را نادیده بگیرد. نمایندگان برای عدم اجرای قانون راهبردی مجازات تعیین کرده‌اند و در این قانون، رئیس جمهور اجراکننده شناخته شده است. در حال حاضر در بیانیه‌ای که بین ایران و آژانس امضا شده، نقص صریح قانون راهبردی اجرا شده. اگر قرار است مجلس قانون برای اجرا نکردن تصویب کند، بنابراین همه هزینه‌هایی که می‌کنیم نامشروع است.

 

این نماینده مجلس همچنین عنوان کرد: در حال حاضر در حال جمع‌آوری امضا برای بیانیه‌ای هستیم که طبق آن افرادی که قانون مجلس را اجرا نکرده اند طبق ماده 234 آیین نامه داخلی مجبلس به قوه قضاییه معرفی می‌شود تا آن قوه با او برخورد کند مجلس باید بایستد اینکه فلان شخص بیاید و به نمایندگان توهین کند و سر نمایندگان شیره بمالد، جایز نیست تا زمانی که این توافق نامه پاره نشود هیچ مقام دولتی اجازه حق ورود به مجلس را ندارد.

 

بازرسان آژانس جاسوسند، آنها را اخراج کنیم

علیرضا سلیمی دیگر نماینده مجلس در جلسه امروز گفت: بیانیه سازمان انرژی اتمی خلاف قانون مجلس است و مقصران باید به قوه قضائیه معرفی شوند.

او ادامه داد: بازرسان آژانس جاسوسند. این ثابت شده است. جاسوسان را اخراج کنید. فرصت سه ماهه خلاف است و رئیس جمهور حق تفسیر ندارد. تفسیر حق مجلس است. راستی آزمایی درج شده در بیانیه یعنی آنها می‌خواهند راستی آزمایی کنند. مجلس عقب نشینی نخواهد کرد.

 

 

دولت اجازه ندارد چوب حراج به منافع ملت بزند

عزیزی رییس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی نیز خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی مفاد قانون رفع تحریم‌ها را نقض کرده، دولت در ماه‌های پایانی اجازه ندارد چوب حراج به منافع ملت بزند.

 

وی افزود: انتظار مجلس برخورد قوه قضائیه با کسانی است که منافع ملی را به خطر انداخته‌اند. ملت ایران! مراقب باشید تحت عنوان ارتباطات بین المللی حقوقتان زیر پا برود.

 

 

شما (رئیس جمهور) چه کاره‌اید که قانون را قبول ندارید؟

محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک گفت: رئیس جمهور چند جا گفته‌اند قانون مجلس مشکل ایجاد می‌کند؛ اگر اینطور است پس چرا گروسی به ایران آمده است، قانون فصل‌الخطاب است. شما چه کاره‌اید که قانون را قبول ندارید؟

 

 

نباید اجازه دهیم قانون مجلس سوراخ شود

موسوی‌لارگانی نماینده مردم فلاورجان نیز گفت: نباید اجازه دهیم قانون مجلس سوراخ شود، اگر رئیس جمهور روز خروج آمریکا از برجام می‌گفت «یک مزاحم رفته» و غنی‌سازی را شروع می‌کردیم امروز وضع‌مان این نبود.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}