خبر فوری
گذر تاریخی «باغ حسن‌خان» مشهد احیا می‌شود
شهردار مشهد گفت: احیای گذر تاریخی «کوچه‌باغ حسن‌خان» در دستورکار شهرداری مشهد قرار می‌گیرد.
به گزارش شهرآرانیوز؛ روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی استان| شهردار مشهد گفت: احیای گذر تاریخی «کوچه‌باغ حسن‌خان» در دستورکار شهرداری قرار می‌گیرد.
محمدرضا کلائی در بازدید مشترک با مدیران میراث‌فرهنگی از پروژه مشارکتی احیای بنا‌های میراثی بافت پیرامون حرم‌مطهر، درباره ضرورت احیای این مسیر با توجه به تصویب طرح تفصیلی حریم‌رضوی و در راستای احیای بافت تاریخی و هویتی این محور، اظهار کرد: اصل احیای این محور را قبول داریم و اراده ما این است، اما باید بررسی‌های لازم را با شهردار منطقه انجام دهیم و برای اجرا برنامه‌ریزی کنیم.
وی با بیان اینکه «کوچه‌باغ حسن‌خان» یکی از محور‌های اصلی بافت تاریخی پیرامون حرم‌مطهر است، ادامه داد: شهرداری منطقه‌ثامن اکنون اقداماتی برای هماهنگی با تأسیسات زیربنایی شامل آب، برق، گاز و مخابرات در دست اجرا دارد و پس از آن هماهنگی لازم برای عملیات اجرایی احیای مسیر انجام می‌شود.

شهردار مشهد با اشاره به بازدید از عملیات مرمتی اثر تاریخی «کاروان‌سرای عزیزا... اف» بیان کرد: مرمت بخش‌هایی از این اثر تاریخی را میراث‌فرهنگی انجام داده است و برای ادامه این عملیات مرمتی، شهرداری اعتبارات مورد نیاز را تأمین خواهد کرد و میراث‌فرهنگی عملیات مرمتی را به‌پایان خواهد رساند. وی همچنین در بازدید از بازار تاریخی فرش مشهد، گفت: با توجه به اینکه فرایند تأیید طرح و نقشه‌های اجرایی برای عملیات مرمت و احیای این بازار در میراث‌فرهنگی طی شده و نقشه‌ها نیز ابلاغ شده است، با معرفی استادکاران و معماران سنتی به پیمانکار از سوی میراث‌فرهنگی، چندین گروه در چند نقطه عملیات مرمتی را انجام خوهند داد تا در عملیات مرمتی تسریع شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان‌رضوی نیز در حاشیه این بازدید اظهار کرد: از زمان آغازبه‌کار شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد در دوره پنجم، شاهد مشارکت جدی، خوب و درخور تحسین در این حوزه بوده‌ایم.
ابوالفضل مکرمی‌فر ادامه داد: در راستای احیای هویت تاریخی و فرهنگی شهر مشهد به‌ویژه منطقه تاریخی و فرهنگی توس، اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: همچنین درباره احیای محور‌های تاریخی مشهد، برای محور تاریخی «باغ حسن‌خان» گفت‌وگویی با شهردار مشهد صورت گرفت و مرمت محور تاریخی «ارگ» نیز هم‌اکنون با نظارت میراث‌فرهنگی از سوی شهرداری در دست اجراست.

مکرمی‌فر با بیان اینکه ایجاد پاتوق‌های فرهنگی نیز از اقدامات شهرداری در راستای احیای هویت تاریخی‌فرهنگی شهر مشهد بوده است، بیان کرد: تملک و احیای بنا‌های تاریخی نیز از سوی شهرداری و با مشارکت میراث‌فرهنگی صورت گرفته است. وی با اشاره به بازدید انجام‌شده از بازار تاریخی فرش مشهد و کاروان‌سرای تاریخی «عزیزا... اف» اظهار کرد: در این بازدید تصمیم‌های خوبی برای اجرای عملیات مرمت و احیای بازار فرش گرفته شد تا در این عملیات تسریع شود؛ همچنین برای ادامه عملیات مرمت و احیای کاروان‌سرای «عزیزا... اف» مقرر شد شهرداری اعتبار مورد نیاز را تأمین کند و شهردار مشهد نیز قول داد این اعتبار را تأمین کند و تفاهم‌نامه‌اش را در چند روز آینده به‌امضا برسانیم؛ همچنین پیمانکار نیز قول داد با تأمین اعتبار مورد نیاز، در کمترین زمان این پروژه را به‌پایان برساند و شاهد حضور دوباره کسبه در این بازار باشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}