انجمن کارگردان‌های آمریکا بهترین کارگردان ۲۰۲۰ را انتخاب کرد ساعت پخش سریال‌های ماه رمضان در سال ۱۴۰۰ + معرفی سریال‌ها برندگان دور نخست بفتا ۲۰۲۱ اعلام شدند ویژه‌برنامه‌های سحر و افطار شبکه‌های سیما اعلام شد روز اول ماه رمضان مشخص شد | هلال ماه در دوشنبه قابل رویت نخواهد بود صفحه نخست روزنامه‌های کشور - یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ انرژی‌های مثبتی که یکدیگر را پیدا می‌کنند نگاهی به سریال «می خواهم زنده بمانم» | پرسش از اصالت یادداشتی در سوگ عباس کاتوزیان، نقاش چیره‌دست ایرانی | به گل نشستن یک نهنگ در تنهایی یک حکایت تکراری نماز وحشت را چگونه بخوانیم؟ فتوای آیت الله سیستانی درباره روزه ماه رمضان در ایام کرونا چرا دیگر تلویزیون در ماه رمضان‌ سریال کمدی ندارد؟ | اصغر فرهادی، پایه‌گذار سریال های کمدی در رمضان انتقاد یک کارشناس مذهبی از پخش سریال‌هایی درباره جن و شیطان در ماه رمضان خاطره جالب میترا حجار از زباله گردی و تهیه غذا برای گربه‌ها! + فیلم شهاب حسینی: خانم حجار با پلنگ‌های تو خیابون چیکار کنیم؟! + فیلم کارتون | پریدن از روی پرده آهنین
خبر فوری
بازخوانی نقش آفرینی‌های متفاوت و غافل گیرکننده در شبکه خانگی
برخی از هنرپیشه ها، در این سال ها، نقش‌هایی را در شبکه نمایش خانگی ایفا کردند که جدای از ارزش گذاری هنری، بازی متفاوت و غافل گیرکننده کارنامه آن‌ها لقب گرفت. به بهانه بازی جدی و شگفت انگیز مهران غفوریان و مجید صالحی در دو سریال «قورباغه» و «سیاوش»، مروری داریم بر تعدادی از ایفای نقش‌های متفاوت در تاریخ شبکه نمایش خانگی.
محمد عنبرسوز | شهرآرانیوز - با اضافه‌شدن شبکه خانگی به چرخه رسانه‌های تصویری، فرصت درخشش هنرمندان مختلف در رسانه‌های عمومی هم گسترش یافت. در میان عوامل فیلم‌ها و سریال ها، بازیگران همیشه بیشتر از دیگران فرصت دیده شدن دارند و این شبکه نوپا می‌تواند برایشان تعیین کننده باشد. در طول این سال‌ها بازیگران زیادی به شبکه خانگی آمدند که برخی از ایشان موفق شدند از این شبکه، پله‌ای برای ترقی خود بسازند؛ در حالی که گروهی دیگر نیز در این امر توفیق نیافتند.
 
اما برخی از هنرپیشه ها، در این سال ها، نقش‌هایی را در شبکه نمایش خانگی ایفا کردند که جدای از ارزش گذاری هنری، بازی متفاوت و غافل گیرکننده کارنامه آن‌ها لقب گرفت. به بهانه بازی جدی و شگفت انگیز مهران غفوریان و مجید صالحی در دو سریال «قورباغه» و «سیاوش»، مروری داریم بر تعدادی از ایفای نقش‌های متفاوت در تاریخ شبکه نمایش خانگی.


محسن تنابنده
شاهگوش

 

بازخوانی نقش آفرینی‌های متفاوت و غافل گیرکننده در شبکه خانگی

 
اوایل دهه ۹۰ بود که خبر ورود داود میرباقری به شبکه نمایش خانگی توجهات را جلب کرد. این کارگردان برجسته و موفق سریال‌های تلویزیونی، با مجموعه پربازیگر «شاهگوش»، مدیوم خانگی را امتحان کرد و خیلی زود دریافت که حضورش در تلویزیون، با کسوت نفر اول پروژه‌های تاریخی  مذهبی الف ویژه، می‌تواند به مراتب مفیدتر باشد. نکته جذاب سریال «شاهگوش» حضور محسن تنابنده بود که در آن زمان هنوز شهرت و محبوبیت کنونی خود را نداشت و از هر فرصتی برای بروز استعدادهایش بهره می‌گرفت.

تنابنده در «شاهگوش»، در اتفاق جالبی که تا امروز هم بی تکرار مانده، نقش سه شخصیت مختلف با گویش‌ها و خصلت‌های متفاوت را ایفا کرد و نشان داد که چه توانایی‌های جذابی در بازیگری دارد. خواننده‌ای به نام شب نما که در واقع شمایل کمدی یکی از خواننده‌های لس انجلسی بود، مردی به نام اسفندیار مجبور با شغل ریاست شورای حل اختلاف و یک روحانی به نام حاج آقا طلایی، شخصیت‌هایی بودند که محسن تنابنده با اجرایشان در «شاهگوش» خوش درخشید.


مهران مدیری
قلب یخی ۳

 

بازخوانی نقش آفرینی‌های متفاوت و غافل گیرکننده در شبکه خانگی

 

یکی از مهم‌ترین سازندگان مجموعه‌های طنز تاریخ تلویزیون ایران که گاهی بازی در آثار دیگر فیلم سازان را هم می‌پذیرد، مهران مدیری است. مدیری که اگر پای سریال‌های خودش در میان نباشد، معمولا از بازیگری در مجموعه‌های تلویزیونی گریزان است، در سال ۹۱ با ایفای نقش اصلی فصل سوم سریال «قلب یخی» به کارگردانی سامان مقدم، هواداران خود را غافل گیر کرد.

مدیری در این مجموعه ایفاگر شخصیت پیچیده‌ای به نام مهران بود که بعد‌ها معلوم شد حتی اسمش هم محسن شگفت بوده. حضور این بازیگر باتجربه در «قلب یخی» به واسطه همین هویت دوگانه شخصیت و البته جدی بودن نقشی که در واقع یک پلیس مخفی است، حسابی به دل مخاطبان نشست.


شهاب حسینی
شهرزاد

 

بازخوانی نقش آفرینی‌های متفاوت و غافل گیرکننده در شبکه خانگی

 

ستاره دو دهه اخیر سینمای ایران که انبوهی از نقش آفرینی‌های ماندگار سینمایی و تلویزیونی را در کارنامه دارد، هنگام پیوستنش به پروژه موفق «شهرزاد» دست به یک انتخاب عجیب زد و نقش قباد دیوانسالار را انتخاب کرد. شهاب حسینی که معمولا، به خاطر چهره همدلی برانگیز و ظاهر معصوم و محجوبش، برای ایفای نقش‌های مثبت مناسب‌تر به نظر می‌رسد، در زمان ورود به سریال «شهرزاد»، با خطرپذیری بالا تصمیم گرفت ایفای شخصیت منفی را بر عهده بگیرد. این انتخاب به قدری برای حسینی منشأ شهرت و محبوبیت شد که حتی در بخش‌هایی از فصل دوم مخاطب با قباد احساس همدلی می‌کرد و اجرای دقیق و چندوجهی از شخصیت قباد، یک نقش منفی پیچیده و به دور از کلیشه‌های مرسوم را شکل داد.


امیر جعفری
ممنوعه

 

بازخوانی نقش آفرینی‌های متفاوت و غافل گیرکننده در شبکه خانگی

 

امیر جعفری در قاب تصویر با سریال‌های تلویزیونی به مخاطب معرفی شد و طولی نکشید که این بازیگر توانا، با طی کردن پرشتاب پله‌های ترقی، به یکی از بازیگران مهم سینما و تلویزیون ایران تبدیل شد. جعفری با سریال متوسط «ممنوعه» به شبکه خانگی آمد و توانست شمایل ترسناک و پیش بینی نشده را از یک نفش منفی کلاسیک ارائه کند. البته شروع کارش در «ممنوعه» چندان عجیب نبود؛ اما از یک جایی به بعد، وقتی اویس تجنگی بینایی خود را از دست داد و کینه هم به روح خبیثش اضافه شد، سریال امیر پورکیان، در چند قسمت مهمش، تبدیل به صحنه یکه تازی امیر جعفری شد. بازی این هنرپیشه محبوب در «ممنوعه» شاید شاهکار نباشد، اما به واسطه خاص بودنش، تا سال‌ها از ذهن مخاطبان شبکه نمایش خانگی پاک نخواهد شد.


مجید صالحی
سیاوش

 

بازخوانی نقش آفرینی‌های متفاوت و غافل گیرکننده در شبکه خانگی

 

یکی از سریال‌های تازه شبکه نمایش خانگی «سیاوش» است که توانسته توجه بخش عمده‌ای از علاقه‌مندان این رسانه را به خود جلب کند. «سیاوش»، به طور کلی، اثر شاخص و ماندگاری در شبکه خانگی نیست، اما به لطف بازی متفاوت و اثرگذار مجید صالحی، این روز‌ها حسابی دیده می‌شود. صالحی که کار خود را از اواسط دهه ۷۰ با مجموعه‌های تلویزیونی گروه کودک و نوجوان آغاز کرد، به مدت حدودا دودهه، وارد قالب شخصیت‌های کمدی شد و مدت‌ها با یک جور تکرار ناخوشایند دست به گریبان بود. اما دوران کاری جدید مجید صالحی در اوایل دهه ۹۰ و با «استراحت مطلق» عبدالرضا کاهانی از راه رسید؛ جایی که بازی تحسین شده صالحی در فیلم مهم کاهانی، زمینه تغییر مسیر بازیگری این هنرمند را فراهم کرد. مجید صالحی حضور در نقش‌های جدی را با «چراغ‌های ناتمام» و «شاه کش» ادامه داد و گفته می‌شود که در «صحنه زنی» هم بازی جدی و تحسین برانگیزی ارائه کرده است. با این حال، حضور مجید صالحی در نقش صابر ساقی سریال «سیاوش» را می‌توانیم محبوب‌ترین و پرطرف دارترین اجرای جدی کارنامه این بازیگر بدانیم. صالحی در این سریال نقش یک گنده لات تازه از زندان آزاد شده را ایفا می‌کند که هم زمان با ادعا‌های گزافش، فردی سست عنصر و بی اخلاق است.مهران غفوریان
قورباغه

 

بازخوانی نقش آفرینی‌های متفاوت و غافل گیرکننده در شبکه خانگی

 

با گذشت نزدیک به دودهه از پخش مجموعه محبوب «زیر آسمان شهر»، هنوز اغلب مردم مهران غفوریان را با شخصیت ماندگار بهروز پیرپکاجکی یا همان بهروز خالی بند به یاد می‌آورند. غفوریان که در دوران نسبتا طولانی فعالیتش به عنوان بازیگر، شخصیت‌های طنز پرتعدادی را مقابل دوربین آثار مختلف برده، چند سالی است که برای تغییر دادن مسیر کاری خود تلاش می‌کند. مهران غفوریان ابتدا با ایفای یک نقش جدی در فیلم «ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا» به کارگردانی عبدالرضا کاهانی تلاش کرد شمه تازه‌ای از هنر خود را عرضه کند که فیلم درگیر حواشی غریبی شد و هرگز به اکران عمومی نرسید.
 
با این حال، غفوریان مسیر تازه خود را پیدا کرده بود و با عزمی راسخ برای تغییر شرایط فیزیکی خود و کاهش وزن تلاش کرد. تجربه اجرا در تلویزیون برایش چندان موفقیت آمیز نبود، اما او با حضور متفاوت و خیره کننده اش در «قورباغه» هومن سیدی توجه مردم و منتقدان را به خود جلب کرد. البته نقش کیان در این مجموعه می‌توانست پرداخت مفصل تری هم داشته باشد؛ اما به هر ترتیب، از حالا می‌توانیم مهران غفورریان را با شمایل تازه اش، یکی از گزینه‌های جذاب و پرانگیزه فیلم‌ها و سریال‌های جدی در آینده نزدیک بدانیم.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}