تغییر دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت چگونه املاک خود را در سامانه ثبت کنیم؟ سردرگمی معاملات در بازار خودرو و بلاتکلیفی خریداران و فروشندگان | تازه‌ترین قیمت خودرو امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ارزش سهام عدالت امروز ۲۸ فروردین ماه ۱۴۰۰ | کاهش سهام عدالت در اولین روز هفته شاخص کل بورس امروز ۲۸ فروردین۱۴۰۰ | افت ۹هزار واحدی شاخص کل در اولین روز هفته زمان قرعه کشی اولین طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو مشخص شد + جزئیات یارانه‌هایی که در اردیبهشت ماه واریز می‌شود + جزئیات قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ جزئیات و ضوابط اعمال امتیاز ایثارگری و یک گروه بالاترِ پیش از سال ۱۳۹۶ اعلام شد آمادگی بانک‌های تجارت و ملی برای توزیع کارت اعتباری سهام عدالت + ویدئو قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ + جدول قفل دامنه نوسان روی بورس رکوردشکنی شاخص فلاکت در ایران | «ف» مثل فقر، «ف» مثل فلاکت مالیات خالی بر خانه‌های خالی! پیش بینی بورس فردا شنبه ۲۸ فروردین باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می‌شود کاهش ۱۵۰ هزار تومانی حباب سکه طی یک هفته هزینه‌های عجیب انتقال سند خودرو‌های داخلی تا ۱۹ میلیون تومان کشف ۲۰ دستگاه استخراج رمرز ارز غیرمجاز در مشهد پیش‌بینی بورس هفته آخر فروردین ۱۴۰۰
خبر فوری

رکوردشکنی بورس کالا در سال ۹۹

  • کد خبر: ۶۲۳۳۰
  • ۰۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸
رکوردشکنی بورس کالا در سال ۹۹
بورس کالای ایران در سال ۹۹ موفق به رکورد شکنی در حجم معاملات شد و به رقم ۳۳.۴ میلیون تن معامله محصولات صنعتی، پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و کشاورزی رسیده است.

به گزارش شهرآرانیوز، حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالا با بیان این مطلب اظهار کرد: بورس کالای ایران، ماموریت و رسالت ایجاد شفافیت در بازار کالای کشور دارد. کالا‌های سرمایه‌ای  یا مواد  اولیه تولید  و محصولاتی که با معیشت مردم سر و کار دارد، قرار است، در بستری شفاف و مبنی بر عرضه و تقاضا، عرضه شوند.

 

وی افزود: خواستگاه قانونی بورس کالا، قوانینی است که در قانون بازار اوراق بهادار دیده شده است و قانون توسعه ابزار‌های مالی دولت را موظف کرده تا کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت گذاری، خارج کند.

این مقام مسئول در رابطه با ارزش معاملات بورس کالا در سال ۹۹ گفت: بورس کالا در دوره‌های مختلف با ماموریت‌های متفاوتی که داشته، توانسته به رکورد‌های خوبی در معاملات دست پیدا کند، در سال ۹۹ می‌توان ادعا کرد تقریبا کلیه رکورد‌های معاملاتی شکسته شد و به ارزش حدود، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان رسیدیم که حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان آن مربوط به بازار مالی، بازار اوراق مبتنی بر کالا بود و حدود ۳۱۲ هزار میلیارد تومان نیز معاملات کالا‌هایی که در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته اند.

 

سلطانی نژاد  در خصوص حجم معاملات بورس کالا در سال ۹۹ بیان کرد: بورس کالای ایران در سال ۹۹ موفق به رکورد شکنی در حجم معاملات شد و به رقم ۳۳.۴ میلیون تن معامله محصولات صنعتی، پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و کشاورزی رسیدیم.

 

وی افزود: در سال ۹۹ در حوزه‌ محصولات پتروشیمی ۵.۱ میلیون تن معامله را شاهد بودیم که ارزش معاملات آن ، ۸۳ هزار میلیارد تومان بوده است.  حجم معاملات محصولات فلزی و صنعتی اعم از فولاد، مس، سنگ آهن، روی، ۱۳.۷ میلیون تن بوده و ارزش معاملات آن ۱۶۷ هزار میلیارد تومان بود، همچنین حجم محصولات فرآورده‌های نفتی نیز به ۱۴.۴ میلیارد تومان و ارزش آن به ۶۱ هزار میلیارد تومان رسید.

این مقام مسئول گفت: ارزش معاملات بورس کالا به تنهایی بیش از ۱۰ درصد از ارزش نقدینگی کشور است و این رکورد‌ها نشان دهنده‌ این است که بورس کالا توانسته حجم قابل قبولی از معاملات محصولات مختلف را پوشش دهد و به ماموریت اصلی خود دست پیدا کند.

 

مدیر عامل بورس کالا در خصوص برخی از محصولاتی که در بورس کالا معامله می‌شوند، توضیح داد: این مواد شامل شمش فولادی، ورق فولادی است که ماده‌ی اولیه تولید بسیاری از محصولات ثانویه فولادی به شمار می رود. همچنین محصولات پتروشیمی مثل، پت، که محصولاتی مثل ظروف و ... از آن‌ها تهیه می‌شوند و محصولات و فرآورده‌های نفتی اعم از، وکیوم باتوم و قیر و همچنین در حوزه‌ محصولات کشاورزی نیز محصولاتی از جمله، زعفران، زیره، خرما، پسته، محصولاتی هستند که در حال حاضر در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرند.

 

سلطانی نژاد در پاسخ به این پرسش که، در حال حاضر چند بازار در بورس کالا است و چه معاملاتی در آن بازار‌ها صورت می‌گیرد؟ تصریح کرد: در یک تقسیم بندی کلی بازار بورس کالا شامل، بازار فیزیکی است که در آن محصولات پتروشیمی، فرآورده نفتی، محصولات صنعتی و محصولات مصرفی و کشاورزی مورد معامله قرار می‌گیرد. در بازار فیزیکی این امکان به وجود می‌آید که فعالان بازار پیش از اینکه کالایی را نیاز داشته باشند، خریداری می‌کنند.

 

وی افزود: در تمام بورس‌های دنیا یک بازار تحت عنوان بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا وجود دارد در این بازارها، ابزار‌هایی است که افراد کل پول را پرداخت نکنند، مثل، اختیار معامله بازار گواهی سپرده که این امکان را برای افراد فراهم می‌آورد که کالای خود را در یک مکان امن قرار بدهند. همچنین حمل و نقل کالا بیشتر بین واسطه‌های مختلف اتفاق می‌افتد و گواهی یا قبض انبار کالا به فروش می‌رود.

 

این مقام مسئول بیان کرد: بازار اوراق بهادار مبتنی بر کالا این امکان را فراهم می‌کند که از بسیاری از کمبود‌ها در حوزه اقتصاد جلوگیری کند. این  در قانون برنامه توسعه ششم ماده ۳۲ پیش بینی شده که دولت از ابزاری برای آینده نگری در مورد کالا‌ها استفاده کند، در کل این بازار، بازار خوبی است که ارزش معاملات آن ۳۸ هزار میلیارد تومان است.

 

مدیر عامل بورس کالا  تصریح کرد: در اصل خاصیت بازار‌های مالی این است که مردم عادی هم می‌توانند وارد این بازار‌ها شوند، یعنی اگر فردی در مورد قیمت کالایی پیش بینی دارد، بتواند آن کالا را خریداری کند و در صورتی که نتواند آن کالا را خریداری کند در بازار مالی یک درصدی از آن را می‌تواند بخرد، چون در بازار مالی ، دارایی‌ها تبدیل به اوراق بهادار قابل خرید توسط عموم مردم می شوند.

 

وی بیان کرد: در بورس کالا در بازار فیزیکی، برای ماده اولیه کالا‌هایی که تولید می‌شوند، سامانه بهینه یاب و یا سامانه دیگری وجود دارد که اطلاعات خریداران را در اختیار بورس کالا قرار می‌دهد و همینطور اطلاعات عرضه ای، در خصوص اینکه، چه کسانی صلاحیت خرید این کالا‌ها را دارند . در خصوص کالا‌های عمومی، مثل، میلگرد، تیرآهن، قیر کالا‌هایی که مصرف کننده عمومی دارند،  معمولاً عموم مردم می‌توانند خریداری کنند.

 

مدیر عامل بورس کالا در پایان اظهار کرد: ورود به بازار‌های مالی نیاز به تخصص دارد، در همین راستا دوره‌های آموزشی که در بورس کالای ایران برگزار می‌شود، مستمر هستند و در شرایط فعلی به صورت آنلاین برگزار می‌شوند، فعالان بازار می‌توانند از این دوره‌ها استفاده کنند.

منبع:باشگاه خبرنگارات

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}