واکسیناسیون خودرویی سالمندان بالای ۶۰ سال در مشهد از امروز ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ آمار کرونا در ایران ۱۹ اردیبهشت | ۳۸۶ فوتی جدید کرونا در کشور، ۱۴۱۴۱ بیمار دیگر شناسایی شدند وزارت بهداشت: ممکن است جهش ایرانی کرونا وجود داشته باشد | احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه از مهرماه ثبت‌نام واکسن کرونا از طریق سامانه salamat.gov.ir + لینک و مراحل ثبت نام اسناد و مکتوبات؛ زبان هویت یک ملت ورود و خروج به همه شهر‌ها از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ممنوع شد + جزئیات جزییات جدید میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری حداقل‌بگیران و سایر سطوح تامین اجتماعی (۱۹ اردیبهشت) بی‌خوابی در بی‌سفری آیا ورود به طرقبه و شاندیز در ایام عید فطر ممنوع است؟ سلسله آسباد‌های شرق ایران در انتظار ثبت جهانی پشت پرده توطئه مجازی علیه دبیر ریاضی یک میلیون و ۴۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به وزارت بهداشت رسید عبور ۲۶ استان کشور از قله پیک چهارم کرونا سرباز قزوینی در آتش خودسوزی متهم سوخت زمان برگزاری آزمون‌های سال ۱۴۰۰ اعلام شد انجام ورزش‌های هوازی به کاهش فشار خون در بیماران دیالیزی منجر می‌شود واکسیناسیون خودرویی سالمندان از فردا در مشهد | امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری شد افت فشار خون را هم جدی بگیریم واکسن چینی در راه ایران | به‌زودی حجم قابل توجهی از واکسن کرونای چینی وارد کشور می‌شود جدیدترین رتبه بندی استان‌ها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی از هشتم تا ۱۵ اردیبهشت اعلام شد
خبر فوری

ماجرای ضرب و شتم آتش نشانان مشهدی چه بود؟ | سوزنده‌تر از آتش

  • کد خبر: ۶۵۶۳۵
  • ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
ماجرای ضرب و شتم آتش نشانان مشهدی چه بود؟ | سوزنده‌تر از آتش
آتش‌سوزی بزرگ مصلی مشهد مهار شد، اما به‌جز خسارت‌های گسترده، بی‌مهری‌هایی نیز به آتش‌نشانان داشت.
محمد جواد ابوعطا | شهرآرانیوز؛ شامگاه سه شنبه آتشی سهمگین در دل بازار مصلی زبانه کشید. آتش چندین خواربارفروشی در این منطقه را سوزاند، اما سوزنده‌تر از اصل آتش، رفتار هیجانی تعدادی از کسبه آسیب دیده بود که به آتش نشانان حمله کردند. در این درگیری چند آتش نشان مصدوم شدند. اولین واکنش به این حادثه از سوی شهردار مشهد بود که شبانه خودش را به محل رساند و از نزدیک شاهد دلیری و تلاش بی وقفه امدادگران بود.

این حادثه که بعد از افطار و زمان تعطیلی بازار مصلی رخ داده بود، به آتش نشانی مشهد اطلاع رسانی شد. ساعت ۲۱:۳۳ اولین گروه آتش نشانان همراه با ۲ خودرو در محل حاضر شدند و در ادامه نیرو‌های کمکی نیز خود را به محل حادثه رساندند. اما این تمام ماجرا نبود و آتش نشانان تنها با غول آتش رودررو نبودند، بلکه باید حمله چند مالک خشمگین از خسارت‌های گسترده را هم دفع می‌کردند.


واکنش فوری شهردار مشهد

اولین واکنش به این حادثه و حواشی آن از سوی محمدرضا کلایی، شهردار مشهد مطرح شد. او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «در مسیر بازدید شبانه از پروژه‌های در حال اجرا، آقای نعمتی مدیرکل حراست شهرداری مشهد خبر از حریق گسترده در بخشی از انبار‌های خشکبار انتهای بولوار مصلی داد؛ بازدید‌ها را کنسل و به سمت محل حادثه رفتم. هنگام رسیدن به محل حادثه، حریق تا حد زیادی کنترل شده بود و همکاران آتش نشان درگیر دودگرفتگی شدید و کامل کردن اقدامات ایمنی بودند.
 
انصافا بچه‌ها خوب عمل کرده بودند و شاید اگر کمی تعلل شده بود، همه انبار‌های انتهای مصلی طعمه حریق می‌شد. بی نهایت از آن‌ها ممنونم. اما موضوعی که واقعا برایم ناراحت کننده بود، گزارش همکارانم در آتش نشانی بود. واقعیت این است که ابتدا باورم نشد، ولی بعد از تحقیق متوجه شدم که متأسفانه واقعیت دارد، ماجرا از این قرار است که فردی ساعت ۲۱:۳۱ با مرکز فرماندهی ۱۲۵ تماس می‌گیرد و خبر از حریق انبار‌ها را می‌دهد.
 
سوزنده‌تر از آتش
 
ساعت ۲۱:۳۳ یعنی دو دقیقه بعد ۲ دستگاه خودرو آتش نشان به محل می‌رسند و با مشاهده گستردگی حریق درخواست نیروی کمکی می‌کنند که ۲۵خودرو از ۱۶ایستگاه مجاور ظرف ۶دقیقه بعد به محل می‌رسند. نکته ناراحت کننده اینکه مالکان محل و عوامل، زمانی که به محل می‌رسند و حجم بالای حریق را می‌بینند با ادعای اینکه آتش نشانان دیر رسیدند به سمت همکاران ما حمله ور شدند و به ویژه دو نفر از آتش نشان‌های باتجربه آقایان احمد‌صفائیان و امیر‌ناظرآبادی را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند که متأسفانه تا این لحظه هنوز در اورژانس و مشغول مداوا هستند.

واقعا این اتفاق را نمی‌توانم درک کنم؛ حتی به فرض اینکه همکاران ما به هر دلیلی دچار تأخیر شده بودند که این طور نبوده و نیرو‌ها ظرف دو دقیقه به محل حادثه رسیده اند، چرا چنین برخورد زشتی باید شکل بگیرد؟
متأسفانه موارد اهانت از سوی افراد خسارت دیده به همکاران ما زیاد است، ولی اینکه این چنین ضرب و شتمی شکل بگیرد، بی انصافی در حق زحمات عزیزان همکارمان است. وظیفه خودم می‌دانم از همه همکاران آتش نشان بابت رفتار‌های این چنینی عذرخواهی کنم و مطمئنم که همچنان صبورانه و به عشق مردم نازنین شهرمان وظایف خود را با تمام توان انجام خواهند داد.»


جزئیاتی جدید از حادثه و حواشی آن

مدیرعامل سازمان آتش نشانی مشهد نیز درباره جزئیات این حادثه گفت: با اعلام حادثه بلافاصله اولین گروه آتش نشانان از نزدیک‌ترین ایستگاه در همان دقایق اولیه در محل حاضر شدند. اما با درخواست نیروی کمکی تعداد بیشتری از آتش نشانان به محل اعزام شدند. آتشپاد مسعود ظهوریان افزود: با حضور مأموران در محل حادثه مشاهده شد که بخشی از بازار خشکبار در انتهای بولوار مصلی به علتی نامعلوم طعمه آتش شده و با توجه به اشتعال پذیر بودن لوازم و محصولات خشکبار، آتش در حال اوج گیری و سرایت به دیگر اماکن است.

به گفته مسئول ارشد آتش نشانی مشهد، در این عملیات ۱۰۰ نیروی آتش نشان به همراه ۲۸ دستگاه خودرو سبک و سنگین حضور داشتند که پس از انجام بررسی‌های اولیه به نبرد با آتش پرداختند. عملیات اطفایی این حادثه مهیب تا دقایق بامدادی دیروز طول کشید و سرانجام نیرو‌های آتش نشانی موفق به مهار کامل حریق شدند.
ظهوریان تصریح کرد: محل حادثه پس از فروکش کردن آتش و انجام عملیات لکه گیری برای علت یابی در اختیار کارشناسان آتش نشانی قرار گرفت.


ماجرای ضرب و شتم آتش نشانان

مدیرعامل آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر مشهد درباره حواشی رخ داده در این حادثه بیان کرد: با اینکه آتش نشانان خیلی سریع خود را به محل رسانده بودند، برخی از کسبه و حادثه دیدگان به جای کمک در عملیات، با آتش نشانان درگیر می‌شوند.
وی درباره علت این درگیری توضیح داد: این افراد معتقد بودند که آتش نشانان دیر به محل رسیده اند و تعدادشان هم کافی نبوده، اما مستندات موجود خلاف این اظهارات را نشان می‌دهد.

سوزنده‌تر از آتش

شکستن دندان یک آتش نشان

ظهوریان درباره خسارت‌های وارده به آتش نشانان بیان کرد: در حمله برخی شهروندان به همکاران ما متأسفانه بر اثر ضربه مشتی که به دهان رئیس ایستگاه شانزدهم می‌خورد، یکی از دندان‌های او می‌شکند، همچنین ضربه سنگین دیگری به کلاه رئیس عملیات برخورد می‌کند که موجب شکسته شدن طلق کلاه و پاره شدن ابرویش می‌شود.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی مشهد ادامه داد: در هنگام مهار آتش نیز سقف یکی از اماکن روی ۲ آتش نشان آوار می‌شود و این افراد از ناحیه پا و کمر صدمه می‌بینند.
وی با اشاره به انتقال ۴ آتش نشان مصدوم و یکی از مالکان که دچار شوک شده بود به بیمارستان شهید کامیاب، گفت: خوشبختانه ۲ آتش نشان زیرآوارگرفتارشده مشکل خاصی نداشتند و همکاری که دچار شکستگی دندان شده بود، عمل شد و ابروی همکار دیگرمان نیز بخیه خورد. دیروز، این افراد از بیمارستان مرخص شدند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}