آینده فرهاد مجیدی و استقلال در دوران پسا فراز| آیا مجیدی مربی قابل اعتمادی می‌شود؟ رضایی:همه در مورد تندروان اتفاق نظر داشتیم|تکلیف بازیکنان به زودی مشخص خواهد شد فدراسیون فوتبال دست به دامان قوه قضاییه| ادامه دعوی با شستا سردار آزمون جانشین هالند در دورتمند؟ بحران ویلموتس و دستیاران برای فدراسیون فوتبال| غرامت میلیاردی یاران ویلموتس! بازیکنان تیم والیبال فولاد سیرجان در راه ارومیه تندروان راهی ارومیه شد! توافق موسوی با تیم والیبال فنرباغچه ترکیه پنجراه مشکلات ورزشی در محله پنج‌تن مشهد اروپا در قُرُق انگلیسی‌ها| فینال یورولیگ مثل یوفاچمپیونز؟ بدهی‌ جدید روی دوش پرسپولیس| قوزبالاقوز قرض ۶۸‌میلیاردی! لیگ برتر فوتسال بانوان در اوج حساسیت| میهمانی شاگردان شریف در اهواز نتیجه دیدار چلسی و رئال مادرید+ ویدئو خلاصه بازی| شب رویایی شاگردان توخل در لندن رئیس کمیته پزشکی فدراسیون بسکتبال استعفا داده است؟ صمد امتیازآورترین بازیکن لیگ برتر بسکتبال این بار ترکش فدراسیون بسکتبال به رسانه‌ها اصابت کرد! روشن: استقلال بعد از کمالوند نتیجه نگیرید انتقادات مطرح می‌شود پرسپولیس به بازیکنان پاداش نداد! بعد از آقامدد، پزشک استقلال هم اخراج شد| انقلاب فرهاد مجیدی! بردیا دومین ایرانی در لیگ والیبال کره جنوبی
خبر فوری
وقتی هلدینگ مات، کیش و مات شد| بی احترامی مات به خبرنگاران بسکتبال در روز آزادی مطبوعات!
اسپانسر فدراسیون بسکتبال در بیانیه ای به اعتراض زنان بسکتبال واکنش نشان داد و رسانه ها را سیاه نما دانست! اعتراض را قشر دیگری انجام داده، مقصر جای دیگری است، اما در آخر رسانه‌ها متهم شناخته می‌شوند آنهم در روز جهانی آزادی مطبوعات!
سعیده فتحی/شهرآرانیوز، دیروز روز جهانی آزادی مطبوعات بود، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۳ جهت احترام به روزنامه نگاران و آزادی رسانه و مطبوعات، روز ۳ می‌را به عنوان روز جهانی «آزادی مطبوعات» نامگذاری کرد، اما در این روز یعنی ۱۳ اریبهشت به عده‌ای از خبرنگاران ایران بی احترامی شد! در روزی که باید احترام این قشر حفظ می‌شد و در واقع از آزادی رسانه و بیان حمایت می‌شد در بسکتبال برعکس آن رخ داد!
 
اعتراض زنان
جریان از این قرار است؛ پس از قهرمانی تیم بسکتبال شهرداری گرگان در لیگ برتر مردان پویشی از سوی بسکتبالیست‌های زن راه افتاد که نسبت به تفاوت جوایز مسابقات مردان و زنان معترض بودند. در تاریخ ۶ اردیبهشت بازیکنان و اعضای تیم بسکتبال گروه بهمن در صفحات مجازی اعتراض خود را اعلام کردند و نوشتند: «چرا قهرمان، نایب قهرمان و مقام سوم در آقایان باید جوایز نفیس از فدراسیون بسکتبال و اسپانسر تبلیغات شرکت مات دریافت کند، ولی به بانوان همراه مدال یک شاخه گل هم اهدا نشود؟! به بانوان کشورتان توهین نکنید!»
دختران بسکتبالیست با هشتگ #نه_به_تبعیض_جنسیتی اعتراض خود را در صفحات اینستاگرام شان به نمایش گذاشتند و این حرکت اعتراضی مورد توجه و حمایت مردم و رسانه‌ها قرار گرفت و بازتاب اجتماعی وسیع داشت. حتی بازیکنان تیم شهرداری گرگان هم از اعتراض دختران حمایت کردند و محمد جمشیدی کاپیتان این تیم در مصاحبه با شهرآرانیوز گفت: «من مخالف تبعیض هستم و به نظرم دختر و پسر فرقی نمی‌کند. من خودم لیگ زنان را پیگیری می‌کردم و به نظرم جذاب بود و بازیکنان خوب خارجی هم داشتند. در کل همانطور که گفتم نباید فرقی قائل می‌شدند. چه بسا باید بانوان را در اولویت می‌گذاشتند چراکه قرارداد‌های آن‌ها به مراتب از ما کمتر است.»
 
سکوت فدراسیون نشین ها و بیانیه مات
اما در این میان مسئولان فدراسیون که این روز‌ها درگیر حواشی بسیاری شده اند و علاوه بر این اعتراض دختران درگیر موضوع استعفای شبنم کلاهی دبیر فدراسیون هم هستند سکوت اختیار کردند و ترجیح دادند درباره این دو موضوع "اعتراض دختران قهرمان و استعفای کلاهی" واکنشی نشان ندهند.
اما هلدینگ مات که طرف حساب اصلی ورزشکاران بود بعد از گذشت یک هفته از انعکاس این خبر در رسانه‌ها بالاخره ترجیح داد با انتشار بیانیه‌ای با مضمون "شفاف سازی در مورد اختتامیه لیگ‌های بسکتبال ایران" واکنش نشان دهد.
 
سالن های بسکتبال در سطح جهانی برند شدند؟!
آن‌ها در این بیانیه با سوتیتر " شروع یک راه" به تعریف و تمجید از خود پرداخته و به گونه‌ای نوشته اند که گویی تاریخ بسکتبال ایران به دو بخش قبل و بعد از مات تقسیم می‌شود! در این بخش آمده است: «هلدینگ مات به منظور ارتقا جایگاه ورزش بسکتبال در رسانه‌ها و به تبع آن افزایش طرفداران بالقوه این ورزش در کشور فعالیت خود را با فدراسیون آغاز کرده است و در این راه ابتدا زیر ساخت‌های بازاریابی و برندینگ مسابقات را با انجام پروژه‌های ضبط و پخش مسابقات و همچنین برند کردن سالن‌های برگزاری در سطح لیگ‌های حرفه‌ای جهان و معرفی هرچه بهتر ظرفیت‌های این ورزش محبوب به اسپانسر‌های معتبر انجام داده است.»
اینکه فدراسیون بسکتبال امسال تلاش کرد تا مسابقات لیگ زنان از صفحات مجازی پخش شود کاری قابل تحسین است و حالا بانی آن فدراسیون بوده و یا هلدینگ مات مشخص نیست و اهمیتی هم ندارد. هم اینکه اتفاق افتاده جای تقدیر و تشکر دارد، اما اینکه گفته می‌شود، مات سالن‌های بسکتبال را در سطح جهانی برند کرده برای ما نامفهوم است! امسال غیر از حضور مجازی تماشاگران در سالن اتفاق دیگری در سالن‌های بسکتبال رخ نداد ، چگونه مات آن‌ها را تبدیل به برند جهانی کرده ما هم هنوز متوجه آن نشدیم!
در بخش دوم با سو تیتر "غیرت یک مجموعه" به تعریف و تمجید از فدراسیون پرداخته اند که مسابقات لیگ را در شرایط کرونایی برگزار کرده اند، این حداقل کاری بود که فدراسیون باید انجام می‌داد و شاخ غولی شکسته نشده که مات تا به این اندازه آن را پر رنگ کرده است.
 
پوشاک برای خانم ها و گوشی موبایل برای آقایان
در بخش سوم "زمانی برای قویتر شدن" به حضور دو برند داریا و و نیلموتی در لیگ زنان و مردان اشاره کرده است، اسپانسر آقایان داریا به عنوان مرکز گارانتی و خدمات پس از فروش تلفن‌های همراه سامسونگ است و نیلموتی هم به عنوان برند پوشاک بانوان از لیگ زنان حمایت می‌کند. نیلموتی پارسال در اختتامیه به زنان جوایزی اهدا کرده که حتما چیزی جز پوشاک نبوده و داریا هم امسال به آقایان گوشی سامسونگ اهدا کرده است. این منشا اعتراض زنان بسکتبالیست بود، اما مات اعتقاد دارد که زنان ما سخت گیرانه قضاوت کردند و همه چیز برای زنان و مردان یکسان بوده و تنها در اهدا جوایز آنهم براساس قرارداد با اسپانسر‌ها تفاوت‌هایی وجود داشته است! بعد هم به موضوع نخ نمای اینکه در همه جای دنیا بین ورزشکار زن و مرد فرق وجود دارد پرداخته است.
 
گاف بزرگ مات
اما هلدینگ مات گاف اصلی در این بیانیه را در بخش " خبری از بی خبران" داد و نوشت: «خلاصه یک بازی تمام یک بازی نیست این همان اتفاقی است که برخی رسانه‌ها با سیاه نمایی و یک طرفه قضاوت کردن به وجود می‌آورند، برای روشن شدن اذهان عمومی این گزارش را آماده نموده تا قضاوت را برای دوستداران جامعه بسکتبال ساده نماییم.»
مات در حالی در روز جهانی آزادی مطبوعات برخی رسانه‌ها را به سیاه نمایی متهم کرد که در این بین رسانه‌ها جزو وظیفه شان که انعکاس اخبار و رویدادهاست کار دیگری انجام ندادند. اینکه اعتراض دسته جمعی زنان پوشش داده شود کار رسانه هاست منتهی مسئولان ایران دیواری کوتاه‌تر از خبرنگاران و رسانه‌ها پیدا نمی‌کنند تا روی اشتباه خود سرپوش بگذارند. در این داستان اعتراض را قشری دیگری انجام داده، مقصر جای دیگری است، اما در آخر رسانه‌ها متهم شناخته می‌شوند! رسانه‌ها صدای زنان شدند تا اعتراض آن‌ها به گوش مسئولان برسد و همین بیانیه مات هم نشان می‌دهد که کارشان را به درستی انجام دادند، پس‌ای کاش مسئولان این هلدینگ هم به جای توجیه و انداختن تقصیر بر گردن دیگران اشتباه شان را قبول می‌کردند و با یک عذرخواهی به این قائله خاتمه می‌دادند.
 
حذف کامنت ها و بلاک خبرنگاران!
اما بخش جالب بیانیه در انتهای آن است جایی که برای دلجویی از زنان وعده داده اند: «مدیریت نیلموتی به رسم یادبود هدایایی را برای تیم‌های اول تا سوم لیگ زنان در نظر گرفته و آن‌ها را برای توزیع و تحویل در اختیار فدراسیون بسکتبال قرار خواهد داد.»
اگر اعتراض بانوان درست نبود و رسانه‌ها هم سیاه نمایی کردند پس چرا در آخر قبول کردید جوایزی برای دختران در نظر بگیرید؟‌ ای کاش به جای بیانیه چندین صفحه‌ای در چند جمله فقط بیان می‌کردید که «اشتباه شده و به زودی این اشتباه جبران خواهد شد!» آن زمان نه فعالیت‌های این هلدینگ زیر سوال می‌رفت نه اینکه این حواشی به وجود می‌آمد، اما ماتی‌ها نه تنها در این بیانیه به خبرنگاران بی احترامی کردند بلکه وقتی خبرنگاران حوزه بسکتبال در اینستاگرام زیر این پست شان به آن‌ها معترض شدند که چرا رسانه‌ها را متهم به سیاه نمایی می کنند؟ افرادی که به این هلدینگ وابسته بودند با ادبیات بسیار زشت جواب خبرنگاران را دادند! یکی از بسکتبال نویس‌ها کامنتی گذاشته بود مبنی بر اینکه "اعتراض از سوی زنان بوده، شما هم اشتباه تان را قبول کردید چرا این وسط رسانه‌ها را متهم به سیاه نمایی کردید؟ " در جواب او شخصی که خودش را از مدیران این مجموعه می‌دانست نوشته بود " شما چرا انقدر حرص می‌زنی؟ الان می‌گویم با اسنپ برای تان یک کارت هدیه بفرستند تا کمی آرام بگیرید!»
این جملات آنقدر برای خبرنگارانی که سال‌ها بدون هیچ توقعی از بسکتبال نوشته و حامی این رشته بودند سنگین بود که تعداد زیادی از آن‌ها به این نوع برخورد مجموعه مات معترض شدند و در زیر همان پست اعتراض خود را نشان دادند، اما جالب‌تر آنجا بود که ماتی‌ها تمام کامنت‌های انتقادی را پاک کردند و تمام خبرنگاران معترض را هم بلاک کردند! از ۵۲ کامنت تنها ۱۴ کامنت را پاک نکردند که آنهم فقط تعریف از خودشان و مجموعه شان بود!
این جایی بود که ماتی‌ها خودشان را کیش و مات کردند! پایان این داستان برای این هلدینگ بسیار بد تمام شد آنهم بخاطر اینکه مشاوران درستی نداشتند که اگر داشتند هم بیانیه به مراتب بهتری برایشان می‌نوشتند هم به آن‌ها یاد می‌دادند که طرز برخورد درست با منتقدین و انتقاد این نیست.
 
منتقد دنبال کارت هدیه نیست
در پایان لازم است یک نکته را هم به آن مدیر (اسم شان را میدانیم، اما نمی‌خواهیم او را رسانه‌ای کنیم) بگوییم و آن هم این است: «اگر روزی دیدید خبرنگاری چشم و گوش بسته از شما تعریف می‌کند، به به و چه چه برایتان به راه انداخته، بدانید که شاید! کمی! احیانا! احتمال دارد آن خبرنگار دنبال کارت هدیه باشد نه کسی که انتقاد می‌کند، چون همه می‌دانیم در جامعه ما متاسفانه مسئولان نقدپذیر کم داریم و در نتیجه منتقد هم جایی برای آن‌ها ندارد پس خیال تان راحت آن‌ها دنبال کارت هدیه شما نیستند، همین که اعتراض زنان شنیده شد برای آن‌ها کافی است.»
 
لطفا درباره قرارداد مات و فدراسیون بسکتبال شفاف سازی کنید
لطفا دفعه بعد که خواستید چنین اتهاماتی بزنید اول جمله تان را کمی مزه مزه کنید تا اینگونه مات نشوید! درضمن حالا که مجموعه مات علاقه به شفاف سازی دارد لطفا درباره قرارداد این هلدینگ هم با فدراسیون بسکتبال شفاف سازی کند تا همگان بدانند که چه داده و چه از بسکتبال گرفته است.
 
 
وقتی هلدینگ مات، کیش و مات شد| بی احترامی مات به خبرنگاران بسکتبال در روز آزادی مطبوعات!
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
پیشخوان شهرآرا
نظرسنجی
در سال پیش رو در کدام بازار سرمایه گذاری خواهید کرد؟
بازار بورس ایران
بازار رمز ارزها
طلا یا دلار
خودرو یا مسکن
کیوسک
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}