خبر فوری
۱۰۵ هزار دز واکسن تا واکسیناسیون کامل معلولان خراسان رضوی
جانشین معاونت توان‌بخشی اداره کل بهزیستی خراسان‌رضوی از نیاز به ۱۰۵ هزار دز واکسن کرونا برای معلولان در خانواده‌ها خبر داد.

گروه سلامت و پزشکی شهرآرانیوز | محمدعارف آرام با اعلام این خبر گفت: واکسیناسیون مراکز اقامتی تحت نظارت بهزیستی درحال انجام است و در نظر داریم هم‌زمان معلولانی را که در منازل خود زندگی می‌کنند نیز زیر پوشش واکسیناسیون بگیریم.


وی افزود: در همین راستا با دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد و ستاد استانی مقابله با کرونا مکاتباتی داشته‌ایم که امیدواریم در روزهای آینده به نتایجی برسیم.


آرام با بیان اینکه تعداد زیادی از معلولان زیر پوشش که در خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند، بیماری‌های زمینه‌ای دارند یا در سنین سالمندی به سر می‌برند، گفت: این افراد مستعد ابتلا به کرونا هستند و به همین دلیل، باید سریع‌تر واکسن بزنند.


وی درباره خانواده‌های این افراد که با آنان در ارتباط‌اند، ادامه داد: اولویت ما معلولان‌اند، اما اگر وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا بیشتر عنایت کنند، خانواده‌های این افراد نیز واکسینه می‌شوند.


آرام یادآور شد: در مجموع ۱۲۸ هزار و ۷۶۲ نفر معلول جسمی، ذهنی، گفتاری، شنوایی، بینایی و چندمعلولیتی در استان زیر پوشش بهزیستی هستند که از این تعداد حدود ۱۰ هزار نفر در مراکز اقامتی شبانه‌روزی زیر نظر و مراقبت‌اند و بقیه‌ این مددجویان در خانواده‌هایشان مراقبت می‌شوند.


وی درباره واکسن مورد نیاز برای پوشش همه مددجویان واجد شرایط بهزیستی خراسان‌رضوی گفت: برآورد ما حدود ۱۰۵ هزار دز واکسن است و اکنون ۸ هزار دز اختصاص یافته است که درحال تزریق به مددجویان مراکز اقامتی در اولویت دریافت واکسن هستیم.


وی تأکید کرد: هر اندازه در واکسیناسیون جامعه‌ هدف بهزیستی و افراد مرتبط با آنان تسریع کنیم، میزان شیوع بیماری کرونا در مددجویان را کاهش می‌دهد و کنترل آن در جمعیت هدف، زودتر به نتیجه می‌رسد.


وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه مرگ‌ومیر در مراکز اقامتی در دوران کرونا بسیار ناچیز و نزدیک به صفر بوده که نتیجه‌ تلاش همکاران ما در این مراکز و رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی بوده است.


جانشین معاون توان‌بخشی بهزیستی خراسان‌رضوی گفت: در دوران کرونا بازدید از مراکز اقامتی لغو شده و پذیرفتن خانواده‌ها نیز با شرایطی امکان‌پذیر بوده و شیوه‌نامه‌های بهداشتی نیز در این بازدیدها به‌صورت دقیق مدنظر بوده است.


وی همچنین رصد مستمر مراکز اقامتی و تشکیل ماهانه کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر را در افزایش ضریب سلامت مراکز اقامتی مؤثر دانست و گفت: دستورات و شیوه‌نامه‌های کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر که در ستاد بهزیستی استان تشکیل می‌شود، به‌صورت مرتب به مراکز ابلاغ و بازرسان و ناظران بر اجرای دقیق این شیوه‌نامه‌ها نظارت می‌کنند که خوشبختانه نتیجه‌ بسیار خوبی داشته‌ایم و کمترین تلفات مشاهده شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}