خبر ویژه
رئیس کمیته نظارتی شماره ۵ شورای شهر مشهد مطرح کرد:

معظل رشد سلیقه‌ای شهر

  • کد خبر: ۶۸۲۳
  • ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۹
رئیس کمیته نظارتی شماره ۵ شورای شهر مشهد گفت: برای اداره بهتر شهری با ۳ میلیون نفر جمعیت نیازمند طرح‌های جامع و تفصیلی هستیم و نبود این طرح‌ها سبب می‌شود شهر به شکل سلیقه‌‎ای و ناموزون رشد کند.
حمیدرضا موحدی زاده، در حاشیه برگزاری نشست این کمیته نظارتی در منطقه ۳ شهرداری، با بیان این مطلب به خبرنگار ما اظهار کرد: در بخش‌هایی از منطقه ۳ شاهد شکل‌گیری حاشیه‌نشینی و سکونت افراد در بافت‌های فرسوده هستیم که علت‌های مختلفی سبب این موضوع شده است.
موحدی‌زاده بابیان اینکه برای اداره بهتر شهری با ۳ میلیون نفر جمعیت نیازمند طرح‌های جامع و تفصیلی هستیم، گفت: نبود این طرح‌ها سبب می‌شود، شهر به شکل سلیقه‌ای و ناموزون رشد کند.
وی افزود: شورای پنجم شهر مشهد از ابتدای فعالیت خود به جد دنبال کمک به حل این مسئله و تصویب طرح‌های جامع و تفصیلی بوده است.
رئیس کمیته نظارتی شماره ۵ شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشور‌های پیشرفته و شهر‌های توسعه‌یافته، طرح‌های جامع برای ۱۰۰ سال تمام نیاز‌ها و کاربری‌های موردنیاز را با توجه به رشد شهرنشینی و جمعیت شهری پیش‌بینی می‌کنند؛ ما هم باید به سمتی حرکت کنیم که آیندگان دچار مشکلات فعلی نشوند و شورا نیز به جد پیگیر این موضوع است.
موحدی‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اهمیت توانمندسازی ساکنان مناطق کم برخوردار اشاره کرد و گفت: مدیریت شهری به‌تن‌هایی نمی‌تواند در این‌باره ایفای نقش کند؛ مراکز فنی و حرفه‌ای باید فعال‌تر شوند و به جوانان مهارت‌های فنی ارائه دهند.
وی همچنین تأکید کرد: با تقویت شورای اجتماعی محلات، اقشار آسیب‌پذیر را باید شناسایی کرد و تعاملات با نهاد‌هایی همچون کمیته امداد و بهزیستی و ... را افزایش دهیم و با شناسایی زمینه‌های همکاری، مانع از موازی‌کاری یا خنثی شدن اقدامات هم شویم.
موحدی‌زاده تصریح کرد: ۵ درصد از بودجه‌های عمرانی تصویب‌شده با توجه به درخواست‌های شورای اجتماعی محلات هزینه شود که این اعتبار اگر به‌خوبی مدیریت شود، بسیاری از نیاز‌های مناطق و محلات می‌تواند تأمین شوند.
با وظایف کمیته‌های نظارتی مناطق آشنا شوید
۱-۱. بررسی اعتبارات و کلیه طرح‌ها و پروژه‌های پیشنهادی در مناطق شهرداری و تأیید آن‌ها برای ارائه به ریاست شورای اسلامی شهر برای درج در بودجه سالانه.
۱-۲. نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر در مناطق تحت نظارت کمیته.
۱-۳. نظارت عمومی و مستمر بر کلیه طرح‌ها و پروژه‌ها در مناطق و ارائه نقطه نظرات سازنده به شورای اسلامی شهر.
۱-۴. بررسی مشکلات و رسیدگی به شکایات مردم در ارتباط با امور مناطق با رعایت تبصره‌های زیر:
تبصره ۱. کمیته‌ها حق دخالت در وظایف گروه‌های قانونی مانند ماده ۱۰۰ و ماده ۷۷ را ندارند.
تبصره ۲. تصمیمات کمیته‌های نظارتی باید در حدود قوانین و مصوبات شورای اسلامی شهر باشد.
۱-۵. بررسی و شناخت کمبودها، نیاز‌ها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی، رفاهی، خدماتی و عمرانی حوزه مناطق ذی‌ربط و تهیه طرح‌ها و پیشنهاد‌های اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی در این حوزه‌ها و ارائه به شورای اسلامی شهر برای برنامه‌ریزی و تصویب.
۱-۶. برنامه‌ریزی درباره مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، بهداشتی، آموزشی و دیگر امور رفاهی و ارائه به شورای اسلامی شهر.
۱-۷. بهره‌گیری از نهاد‌های مردمی با اولویت اعضای هیئت امنای مساجد، پایگاه‌های مقاومت بسیج و شورا‌های اجتماعی محلات و برگزاری حداقل هرماه یک جلسه دریکی از مساجد مهم منطقه برای استماع و بررسی درخواست‌های مردمی و دریافت نظر‌ها و پیشنهاد‌های آن‌ها درباره لوایح و طرح‌های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، حمل‌ونقل، شهرسازی و دیگر برنامه‌های مدیران مناطق و عوارض مختلف و نحوه وصول آن‌ها و ارائه آن به شورای اسلامی شهر.
۱-۸. استماع و بررسی مشکلات مردم و مدیریت شهری در ارتباط با سازمان‌های دولتی و غیردولتی در حوزه مناطق ذی‌ربط و ارائه پیشنهاد‌های لازم در این‌باره به شورای اسلامی شهر.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}