متقاضیان وام ودیعه مسکن بخوانند | سایت ثبت نام چه زمانی باز می‌شود؟ پیش بینی قیمت دلار فردا ۱۲ مرداد پیش‌بینی قیمت طلا فردا سه‌شنبه ۱۲ مرداد تحویل چهار محصول «سایپا»، زودتر از موعد به مشتریان (۱۱ مردادماه ۱۴۰۰) ارزش سهام عدالت امروز دوشنبه ۱۱ مردادماه ۱۴۰۰ | ارزش سهام عدالت کاهش یافت پول فروش «سهام عدالت» کی واریز می‌شود؟ (۱۱ مردادماه ۱۴۰۰) کارت اعتباری مرابحه ۲۰۰ میلیون تومانی را چگونه از بانک دریافت کنیم؟ + شرایط دریافت شاخص کل بورس امروز ۱۱ مردادماه ۱۴۰۰ | ریزش ۲ هزار واحدی شاخص کل قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز دوشنبه ۱۱ مردادماه ۱۴۰۰ قیمت ارز‌های دیجیتالی امروز ۱۱ مردادماه ۱۴۰۰ | بیت کوین در کانال ۴۰ هزار دلار دوام نیاورد خبر جدید از «فروش فوق العاده» و «پیش فروش یک ساله» محصولات ایران خودرو (۱۱ مردادماه ۱۴۰۰) «پژو پارس» همچنان پر تیراژترین محصول تولیدی ایران خودرو + جدول شرایط دریافت وام ۲۰۰ میلونی خرید مسکن برای زنان سرپرست خانوار اعلام شد+ جزئیات «وام ودیعه مسکن» چه زمانی به مستاجران پرداخت می‌شود؟ (۱۱ مردادماه ۱۴۰۰) قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز دوشنبه ۱۱ مردادماه ۱۴۰۰ + جدول خودروسازان همچنان دنبال گرانی اند؟ پیش‌بینی بورس فردا دوشنبه ۱۱ مرداد ارزش سهام عدالت امروز ۱۰ مردادماه ۱۴۰۰ | ارزش سهام عدالت افزایش یافت
خبر فوری
مستأجران می‌توانند تا پایان بحران کرونا از ملک اجاره‌ای خود جابه‌جا نشوند
امسال با وجود رکود در بازار مسکن، بازار رهن و اجاره گرم است. بازار مسکن به‌سمتی رفته که تقاضا برای اجاره ملک زیاد، اما عرضه محدود و کم است.
طنین همتی|شهرآرانیوز، قیمت خانه و به‌تبع آن اجاره و رهن ملک در یک سال گذشته دستخوش تغییرات زیادی بود. نوسانات شدید دلار در یک سال گذشته بازار مسکن را هم بی‌نصیب نگذاشت و باعث شد قیمت مسکن در نقاط مختلف و نقاط پرطرف‌دار با رشدی باورنکردنی همراه باشد. به‌طوری‌که براساس گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در دوماهه نخست سال۹۹، ۱۶میلیون و ۱۳۴هزار تومان بود که نسبت به دوره زمانی مشابه سال۹۷، ۱۸۲درصد افزایش نشان می‌دهد. به عبارت دیگر، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران در دوماهه نخست سال ۹۹، ۲.۸۲ برابر بیشتر از دوره زمانی مشابه سال ۹۷ بوده است. شهر مشهد هم به‌عنوان یکی دیگر از کلان‌شهر‌های کشور از این افزایش قیمت‌ها بی‌نصیب نبوده است. در یک سال گذشته این تغییرات قیمتی، بازار رهن و اجاره را هم تحت‌تأثیر قرار داده است.

بازار مسکن مشهد در ۱۴۰۰

با وجود اینکه بازار مسکن در مشهد در ابتدای امسال با رکود آغاز شد، قیمت‌های نجومی در رهن و اجاره و حتی خرید و فروش به‌قوت خود باقی است و موجر و مالک به‌هیچ‌وجه حاضر نیستند قیمت‌ها را با درنظرگرفتن شرایط اقتصادی ناشی از کرونا و رکود موجود هم‌خوان کنند. در شرایط موجود بیشترین آسیب متوجه مستأجران است که باتوجه‌به آغاز فصل جابه‌جایی و افزایش قیمت‌ها در یک سال گذشته، باید پس‌اندازی چندبرابری برای رهن و اجاره داشته باشند، وگرنه ناچارند با رهن و جاره قبلی به خانه‌ای با متراژ پایین یا منطقه‌ای که باب میلشان نیست، نقل مکان کنند.

موجران اجازه افزایش ۲۰ درصدی رهن و اجاره را دارند

به‌گفته رئیس اتحادیه املاک مشهد، اکنون وضعیت به‌سمتی رفته است که شاهد افزایش تقاضا و کاهش عرضه در بازار رهن و اجاره مسکن هستیم و همین امر زمینه را برای سودجویی مالکان و افزایش بی‌قاعده قیمت رهن و اجاره فراهم کرده است. مستأجران نیز ناچارند با پایان زمان قرارداد و باتوجه‌به شرایط حاکم در بازار، به این قیمت‌های غیراصولی راضی شوند، آن‌هم فقط برای اینکه دغدغه مسکنشان رفع شود.

مرادزاده تأکید کرد: اجازه افزایش ۲۰ درصدی در رهن و اجاره یک قانون است و موجران و مالکان موظف‌اند از این قانون تبعیت کنند، نه اینکه قیمت‌های بدون ضابطه را برای ملکشان به مردم تحمیل کنند. مستأجران باید از این قوانین باخبر باشند و حق خود بدانند که در سال چقدر به رهن و اجاره‌شان اضافه شود.

وقتی کرونا حامی مستأجران می‌شود

رئیس اتحادیه املاک مشهد با اشاره به اینکه اکنون اجاره‌بها و رهن در بازار مسکن قیمت‌های غیراصولی دارد، ادامه داد: به‌تازگی ستاد بحران کرونا مانند پارسال به ان موضوع وارد شده است و صاحب‌خانه‌ها را ملزم کرده است که فقط اجازه افزایش ۲۰ درصدی اجاره و رهن را دارند. امسال هم این قانون عملیاتی خواهد شد و تا چند روز آینده ابلاغیه آن اطلاع‌رسانی می‌شود، اما درصد دقیق آن برای امسال هنوز مشخص نشده و ممکن است تغییر کند.

شورای حل اختلاف حکم تخلیه به موجر نخواهد داد

مرادزاده افزود: این نامه خطاب به شورا‌های حل اختلاف است که در این نامه به‌صراحت قید شده است شورای حل اختلاف حکم تخلیه به موجر نخواهد داد و مستأجر می‌تواند با همان قرارداد قبلی نهایت با ۲۰ درصد در آن خانه بنشیند و تا زمانی که بحران کرونا ادامه دارد، نگران جابه‌جایی ملک نداشته باشد. چون اکنون شرایطی به وجود آمده است که امکان جابه‌جایی نیست و پیداکردن خانه سخت شده است. خیلی از موجران اجاره بالایی طلب می‌کنند، اما مستأجران بنا بر این قانون می‌توانند تمکین نکنند و حتی از ملک جابه‌جا نشوند و بدانند حق با آن‌هاست.

وی در ادامه اضافه کرد: وضع این قوانین نقش مُسکن دارد و درمان قطعی برای حل مشکلات در حوزه مسکن نیست. درمان قطعی زمانی اتفاق می‌افتد که عرضه و تقاضا متعادل شود تا بازار به ثبات برسد. اگر شرایطی به وجود آید که بحث خانه‌سازی را افزایش دهیم، این بازار به تعادل می‌رسد؛ اما اینکه این نوع قوانین را وضع کنیم، موقتی است و در بلندمدت آن‌چنان کمکی نمی‌کند. قانون مالیات بر عایدی به سرمایه اقدام خوبی است اگر به‌درستی انجام شود. شناسایی خانه‌های خالی به عرضه بیشتر و جلوگیری از احتکار بیشتر آپارتمان کمک می‌کند که امیدواریم این راهکار‌ها نتیجه مؤثری داشته باشد.

مردم حقوق خود را بشناسند

وی ادامه داد: برای رفع این مشکل‌ها در کنار این قوانین، باید ساخت‌وساز مسکن هم افزایش پیدا کند که باعث می‌شود این فشار و دغدغه‌ای که روی مستأجران است، کمتر شود. ورود ستاد بحران کرونا به حل مشکل جابه‌جایی خانه برای مستأجران باری از دوش این قشر برداشت. امسال هم امیدواریم مردم بتوانند به این حقشان برسند، اما لازمه آن این است که این حق را بشناسند. خیلی‌ها این حق را نمی‌دانند و باید از طریق رسانه‌ها در جریان قرار بگیرند که مردم می‌توانند تا پایان بحران کرونا از ملک اجاره‌ای خود جابه‌جا نشوند و نهایت ۲۰ درصد اجاره اضافه پرداخت کنند. این قانون تا زمان بحران کرونا و ۳ ماه بعدش ادامه دارد.

مردم برای قرارداد حتما نسخه چاپ‌شده از بنگاه‌های مسکن تقاضا کنند

رئیس اتحادیه مشاوران مسکن مشهد تقاضا کرد: مردم برای قرارداد حتما نسخه چاپ‌شده از بنگاه‌های مسکن تقاضا کنند، چون وقتی نسخه چاپ‌شده را دریافت کنند، اسمشان در سامانه‌ها درج می‌شود تا قوانین بازدارنده مثل قطعی یارانه، بستن حساب‌ها و انتصاب مالیات‌های سنگین شاملشان نشود. مردم باید از حقوقشان مطلع باشند. قرارداد‌های دستی مرسوم، قرارداد‌های معتبری نیست، بلکه قرارداد باید حتما در سامانه ثبت شود و نسخه چاپ‌شده داشته باشد.
مرادزاده در انتها تأکید کرد: مستأجران باید به ۲ موضوع توجه کنند؛ اول اینکه قرارداد چاپی درخواست کنند، دوم اینکه افزایش اجاره‌بها نهایت تا ۲۰ درصد پذیرفتنی است.

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}