صفحه نخست روزنامه‌های کشور - سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ نگین عکاسی مدرن روایت حاج جعفر ماه رخسار درباره عبدالکریم صادقی مداح که نامش در خاطرات مشهد قدیم ماناست محمدرضا حمیدی از هنر نیمه‌جانی می‌گوید که روایت‌گر زندگانی امام هشتم (ع) بوده است هوشنگ جاوید از پیشه‌ قدیمی نقالی می‌گوید که با مدرنیته درآمیخت گذری بر تاریخچه هنر نقالی که روزگاری در کوچه و بازار و کنج قهوه‌خانه‌ها دیده می‌شد محمدحسین مهدویان هم مثل برخی هنرمندان از اینستاگرام رفت | مشکل کجاست؟ اشتباه‌هایی که فصل دوم «دودکش» را به تکرار کشاند | قُمپُزهای تکراری! اخبار ضد و نقیض از فوت ارشا اقدسی، بدلکار مشهور ایرانی ویدئو| شانس زنده ماندن ارشا اقدسی تنها یک درصد است انجمن صنفی روزنامه‌نگاران: دورکاری به‌طور کامل اجرا شود کاظم ملایی از احتمال اکران آنلاین فیلم «گورکن» خبر داده است سکاندار جدید اداره کل ارشاد خراسان رضوی چه کسی است؟ ببینید | نوازندگی علی قمصری با دوتارنوازان تربت جام ببینید | تارنوازی علی قمصری با یک گروه جوان در خانه «ملک» مشهد آیا «قهرمان» اصغر فرهادی با قوانین جدید اسکار می‌تواند نماینده ایران باشد؟ صفحه نخست روزنامه‌های کشور - دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ یادی از شهید حمیدرضا سلامت، فرمانده پدافند هوایی منطقه ۷ کشور نگاهی به آثار و اندیشه‌های زنده‌یاد جلال ستاری | رمزاندیش اسطوره‌ها نگاهی به برنامه تلویزیونی «حولی همسده» که این روز‌ها از شبکه استانی پخش می‌شود
خبر فوری
روح‌الله زمانی: بعد از «خورشید» یک روح‌الله دیگری شده‌ام، الان کتاب می‌خوانم
بازی روح‌الله زمانی در فیلم «خورشید» مجید مجیدی او را فقط در ایران به شهرت نرساند؛ او برنده جایزه بهترین بازیگر جوان جشنواره فیلم ونیز هم شد؛ جایزه‌ای که مسیر زندگی هر بازیگر نوجوانی را می‌توان تغییر دهد. خبرگزاری ایرنا با این بازیگر درباره تغییرات و اتفاقاتی که بعد از بازی در فیلم «خورشید» برایش افتاده گفت‌وگو کرده است.

به گزارش شهرآرانیوز - بازی روح‌الله زمانی در فیلم «خورشید» مجید مجیدی او را فقط در ایران به شهرت نرساند؛ او برنده جایزه بهترین بازیگر جوان جشنواره فیلم ونیز هم شد؛ جایزه‌ای که می‌تواند مسیر زندگی هر بازیگر نوجوانی را تغییر دهد. روح‌الله زمانی متولد ۱۳۸۴ است و در نخستین تجربه بازیگری خود در فیلم «خورشید» مجید مجیدی جلوی دوربین رفت. مجیدی بازیگران فیلمش را از میان کودکانی که در خیابان دستفروشی می‌کردند انتخاب کرده است. روح الله یکی از آن کودکان بود. خبرگزاری ایرنا با این بازیگر درباره تغییرات و اتفاقاتی که بعد از بازی در فیلم «خورشید» برایش افتاده گفت‌وگو کرده است.

 

روح الله زمانی بعد از بازی در فیلم «خورشید» چه تغییراتی کرده است؟

بعد از خورشید یک روح الله دیگری شده‌ام. انگار از نو متولد شده‌ام. قبلا قلیان می‌کشیدم؛ الان کتاب می‌خوانم.

چه کتابی می‌خوانی؟

کتاب شازده کوچولو را الان دارم می‌خوانم. ساعت ۴ صبح امروز ۲۰ صفحه‌اش را خواندم. این کتاب خیلی به من کمک کرد. خیلی چیز‌ها یاد گرفتم. یک نفر در یکی از کتابفروشی‌های خیابان انقلاب با من رفیق است. کتاب‌های قدیمی می‌فروشد. او این کتاب را به من معرفی کرد. گفت کتاب خواندن را از شازده کوچولو شروع کن.


اوضاع درسی‌ات چطور است؟

درس و مشقم را دارم ادامه می‌دهم. تا هشتم خوانده بودم. ولی سر کلاس معمولا خواب بودم. یک سال مدرسه نرفتم. الان کلاس نهم هستم. دوست دارم در سینما یک جایی داشته باشم. دوست دارم وقتی بازی می‌کنم، بتوانم خودم چهار کلمه به دیالوگ‌ها اضافه کنم. اگر کسی در سینما بی‌سواد باشد زمین می‌خورد. من اگر باسواد بشوم بهتر بازی می‌کنم. گری مک کندری، کارگردان سینما می‌گوید می‌شود سینما را در یکی دو هفته یاد گرفت. ولی برای کامل یاد گرفتن باید یک عمر در سینما تلاش کنی.

بعد از بازی در فیلم «خورشید» چه فیلم‌هایی دیدی؟

فیلم‌های تی تی، شنای پروانه، صحنه زنی را دیدم. فیلم بدوک آقای مجیدی را دیدم و گریه کردم.

 

روح‌الله زمانی: بعد از «خورشید» یک روح‌الله دیگری شده‌ام، الان کتاب می‌خوانم


درباره این فیلم‌ها می‌توانی نظرت را بگویی؟

بازیگری سواد می‌خواهد. من الان وقتی یک فیلمی می‌بینم، آن را درک می‌کنم. ولی نمی‌توانم منظورم را برسانم. باید علم تحلیل کردن داشته باشی.

فیلم خورشید را کسی که سواد داشته باشد می‌فهمد. مردم باید از خودشان بپرسند چه چیزی باعث شده این بچه‌های کار به این روز بیفتند؟ خودم به آقای مجیدی گفتم نمی‌دانم چرا بعضی‌ها شخصیت «علی» فیلم خورشید را درک نمی‌کنند. اگر من بودم بیشتر از او زمین را می‌کندم.


قبل از «خورشید» چه فیلم‌هایی را دیدی؟

اصلا در خانه‌مان تلویزیون نداشتیم که بخواهم فیلم ببینم. اولین فیلمی که در سینما دیدم خاله سوسکه بود.

از این که نتوانستی به جشنواره ونیز بروی ناراحتی؟

چون کرونا گرفتم، نشد بروم. خیلی بدشانس بودم. من حتی از نظر اکران فیلم خورشید هم بدشانس بودم. فیلم خورشید باید در سینما‌های خودمان بیشتر دیده می‌شد. اگر این فیلم دیده می‌شد، وضعیت کودکان کار خیلی بهتر می‌شد. من از این ناراحتم. کرونا سینمای ایران را به کما برد.

بعد از فیلم «خورشید» در چه فیلم‌ها و سریال‌هایی بازی کردی؟

در شهیدان باکری نقش یکی از رزمندگان نوجوان را بازی کردم. این رزمنده در عملیات خیبر کنار شهید حمید باکری حضور داشته. آقای هادی حجازی‌فر کارگردان این سریال هستند. من اجازه ندارم داستان سریال را لو بدهم.


برای فیلم خانم پوران درخشنده هم تست دادم. فیلم هیس پسر‌ها فریاد نمی‌زنند به خاطر کرونا ساخته نشد. خانم درخشند از بازی من خوشش آمد. ولی فیلمنامه را نخواندم.

 

روح‌الله زمانی: بعد از «خورشید» یک روح‌الله دیگری شده‌ام، الان کتاب می‌خوانم


از بچه‌هایی که در «خورشید» با تو همبازی بودند خبری داری؟

یکی از بچه‌ها با وجود این که احتیاج به پول دارد، دیگر کار نمی‌کند. دارد کلاس تئاتر می‌رود. یک استادی هست که به همه بچه‌ها به صورت رایگان آموزش می‌دهد. از شمیلا شیرزاد خبری ندارم. مانی غفوری که جزو ۴ تا پسر بود گفت من به فوتبال بیشتر از سینما علاقه دارم. می‌خواهم فوتبالیست شوم. من هم به او گفتم پسر خوب تو حتما استعدادی داشتی که آقای مجیدی تو را انتخاب کرده است.


با درآمد بازیگری‌ات چه کار کردی؟

دستمزدی را که از خورشید گرفتم به مادرم دادم.

خانواده‌تان چند نفره است؟

سه نفر هستیم. پدرم کارگر است. خواهر و برادر ندارم. تک فرزند هستم.

با دوستان قدیمی‌ات که بچه‌های کار بودند در ارتباط هستی؟

با بچه‌های مولوی ارتباط دارم. آشغال جمع می‌کنند. زباله‌گرد هستند. بعضی‌هایشان دزدی می‌کنند. من توانستم به آن‌ها با مشت و لگد بفهمانم که دزدی کار خوبی نیست.


روش دزدی‌شان چطور است؟

مثلا مشمای سیاه با خودشان داخل کفش‌فروشی می‌برند. کفش‌ها را می‌ریزند داخل مشما و فرار می‌کنند.

خودت زمانی که کودک کار بودی چه چیزی می‌فروختی؟

باربری می‌کردم. به مغازه‌دار‌ها می‌گفتم اگر باری دارید من جابجا می‌کنم. نزدیک عید که می‌شد مار و لاکپشت می‌فروختم. نزدیک چهارشنبه سوری در محله بریانک مواد منفجره می‌فروختم. با دوچرخه تراکت پخش می‌کردم.

در سریال «ملکه گدایان» می‌بینیم که کودکان کار باند دارند و برای رئیس باند کار می‌کنند. این تصویری که سریال نشان می‌دهد درست است؟

همه کودکان کار این طوری نیستند. از هر صد نفر کودک کار ۲۰ تایشان مال باند هستند. بقیه آزاد کار می‌کنند. خیلی از دوستان من در باند نبودند و شب گرسنه می‌خوابیدند. اگر باندی داشتند حتما رئیس باند یک شامی به آن‌ها می‌داد که سیر بشوند.

به عنوان حرف آخر اگر چیزی باقی مانده بگو.

بعضی‌ها به من می‌گویند آقا روح‌الله دو سال دیگر که خیلی معروف شدی، ما را تحویل بگیری. تقصیر بازیگران است که بعضی وقت‌ها خودشان را می‌گیرند. من اگر معروف بشوم اصلا مغرور نمی‌شوم. اگر کسی معرفت داشته باشد، دنیا را که به او بدهی هیچ تغییری نمی‌کند.

 

 


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}