فضای مشهد آماده پذیرش زنان در پست‌های مدیریتی رشد ۶۳ درصدی تماس‌های شهروندان با مرکز ۱۳۷ شاخص کیفی هوای مشهد در وضعیت قابل قبول قرار دارد واگذاری کل اراضی مازاد بستر و حریم رودخانه کشف رود به شهرداری مشهد ارتفاعات جنوبی مشهد «کوه پارک» می‌شود پایان آب‌تنی کودکان در پورسینای ۵۰+ تصاویر تحویل زباله خشک با اپلیکیشن شهر من در مشهد تمام معابر خاکی مشهد تا پایان سال آسفالت می‌شود بازگشایی اماکن ورزشی شهرداری مشهد از ۱۷ خرداد ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت سایبان ایستگاه اتوبوس در مشهد بودجه ۱۶ میلیاردی برای ساخت پل های عابرپیاده در مشهد چه افرادی نباید بوتاکس کنند؟ قشر متوسط مشهد در حال تبدیل شدن به محروم/افزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در مناطق نابرخوردار جابجایی ۳۲۰ هزار مسافر تنها در ۶ روز اولین شهردار زن در مدیریت شهری مشهد منصوب شد/ توسعه ۱۰۰۰ هکتاری کمربند سبز مشهد مشهدی‌ها فردا از میدان آزادی تا میدان شهدا رکاب می‌زنند اورژانس اجتماعی در بولوار امامت مشهد مستقر می‌شود اعمال «تخفیف تشویقی آبیاری درختان» برای شهروندان/ آبیاری بیش از 2 هزار اصله درخت توسط شهروندان در سال گذشته
خبر ویژه
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای شهر مشهد گفت:  کمیسیون توس به دلیل فرصت کم تا پایان دوره شورای پنجم ناچار است دو هدف «عمران و بهسازی محیطی و زیرساختی توس» و «ثبت جهانی توس» را توأمان و موازی پیگیری کند.

به گزارش شهرآرانیوز، سید مسعود ریاضی ضمن تأکید بر این نکته که تضمینی وجود ندارد که در دوره بعد انتخابات شورا، همین گروه انتخاب شود و تضمینی بر امتداد فعالیت کمیسیون توس هم نیست، گفت: در هنگام انتخابات گذشته وعده و قول‌هایی به مردم داده‌ایم و باید همه تلاش خود را به کاربندیم تا در همین دوره هرچقدر می‌توانیم به اهداف نزدیک شویم.
وی با یادآوری تصویب تشکیل کمیته راهبردی توس در صحن علنی شورای شهر گفت: تشکیل این کمیته نیز در راستای تسریع در برنامه‌ها و امکان بیشتر پیگیری امور است. به‌هرحال در موضوع تهیه طرح راهبردی منطقه توس و پس‌ازآن تصویب طرح تفصیلی این منطقه احتیاج به تمرکز بیشتر و پیگیری شهرداری از مبادی ذی‌ربط است که یکی از مقولات کاری این کمیته را تشکیل خواهد داد.
ریاضی افزود: علاوه بر این احتیاج داشتیم نقشه راهی داشته باشیم تا مشاور شهرداری به موضوعات کلان‌‎تری از حوزه اجرا و عمرانی پروژه‌ها ورود کرده و نقش مؤثرتری در موضوع عمران توس ایفا کند؛ از این‌رو کمیته راهبردی راهکار اصلی ما برای تمرکز بیشتر و تسریع درروند دستیابی به اهداف و عمل به وعده‌های شورا تلقی می‌شود.
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد در باب شعار تا ثبت جهانی توس هم گفت: نباید از این واقعیت غافل شد که بنا به اذعان مدیران ارشد گردشگری کشور، توس در نوبت پنجاه و دوم معرفی به یونسکو جهت ثبت جهانی قرار دارد و با توجه به اینکه هرسال تنها یک سهمیه برای معرفی و ثبت جهانی داریم این یعنی که برای ثبت جهانی توس و جلب‌توجه و حمایت جهانیان ۵۲ سال دیگر باید منتظر بمانیم.
وی ادامه داد: این‌یک فاجعه برای مشهد است چراکه فرصت‌های بسیار جذب گردشگر، رونق اقتصادی، توسعه فرهنگی، تبادل فرهنگی بین‌المللی و تبلیغ ادبیات و هنر خطه خراسان به دلیل چنین زمان‌بندی از مشهد گرفته می‌شود. فراموش نکنیم که توس در حال حاضر استعداد جذب چهار و نیم میلیون نفر گردشگر در سال دارد و به‌هرحال برای جذب حداکثری این آمار احتیاج به شرایط و حمایت‌هایی داریم و از مهم‌ترین آن‌ها حمایت یونسکو است.
ریاضی خاطرنشان کرد: در همین راستا بود که تصمیم گرفتیم از تمام ظرفیت و امکانات در اختیار خود بهره ببریم؛ لذا هیئت کشتی و ارتباط بین ورزشکاران بهترین ابزار در اختیار کمیسیون بود که امکان همکاری فوری وجود داشت و از آن استفاده کردیم. نام‌گذاری نماینده کشتی استان در لیگ برتر کشور به نام «تا ثبت جهانی توس» اتفاقاً با استقبال جامعه کشتی کشور و جامعه ورزش استان همراه شد و حمایت بیش‌ازحد تصوری نیز از جانب مردم داشت.
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: ورزش مقوله‌ای بسیار همه‌گیر و در بین مردم بسیار رایج است. اثرگذاری اموری که توسط ورزش تبلیغ می‌شود بسیار زیاد و ضریب نفوذ آن در سطوح جامعه بسیار بالاست. ورزشکاران هم همیشه پای‌کار فرهنگ بوده‌اند و هیچ‌گاه به دعوت و درخواستی برای امور عام‌المنفعه جواب رد نداده‌اند، اما متأسفانه تا امروز در کمترین میزان ممکن به رسمیت شناخته‌شده و در این امور به کار گرفته‌شده‌اند. آنچه در این موضوع خاص ثابت شد این بود که ورزشکاران از مربی و کشتی‌گیر و پیش‌کسوت در این مسیر همراه ما شدند و بازخورد بسیار خوبی داشتیم.
وی با تأکید بر اینکه تاکنون در تمام فضا‌ها و مجامعی که خود حضور و نفوذ داشته موضوع ثبت جهانی توس را جهت جلب حمایت مطرح کرده، گفت: علاوه بر جامعه ورزش استان، سازمان نظام‌مهندسی نیز در راستای این درخواست مهم که باید خواست تک‌تک مردمان خراسان باشد اعلام آمادگی کرده تا به نحو مقتضی حمایت خود را نشان دهد. به‌هرحال توس متعلق به یک فرد و جناح و گروه نیست و فعالیت در این زمینه را نباید سیاسی یا صنفی یا تبلیغاتی قلمداد کرد. اگر همه مردم خراسان بزرگ حس تعلق و وظیفه به توس و شاهنامه و فردوسی داشته باشند می‌توانیم درراه ثبت جهانی توس گام‌های بلندی برداشته و میراث ماندگار و ارزشمندی برای نسل‌های بعد از خود به‌جا گذاریم.
رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس شورای اسلامی شهر مشهد همچنین از این گفت که غیر از حوزه ورزش و جامعه مهندسان گروه‌های دیگری نیز می‌توانند در پررنگ کردن این خواست مردمی مؤثر باشند. در یک سال گذشته ما حمایت و حضور خوبی از جانب جامعه هنرمندان شاهد بودیم و گواه آن برنامه‌های ویژه شاهنامه و فردوسی در پروژه عظیم خانه بهار و همچنین ساخت مجسمه‌های فاخر و شکیل و نصب آن‌ها در بولوار شاهنامه بوده است. اما همان‌طور که در برخی انتقاد‌ها هم مطرح‌شده جامعه ادبیات مشهد به‌عنوان یکی از معتبرترین‌های کشور در این عرصه می‌توانند تأثیر بسزایی در این مقوله داشته باشند.
ریاضی با تأکید بر اینکه از هر حضوروهمکاری در این راه استقبال می‌کند، گفت: ما راه حمایت و همراهی و همدلی و فعالیت تبلیغی را بر هیچ گروه و جناحی نبسته‌ایم و در‌های کمیسیون توس در تالار شهر مشهد همیشه به روی کسانی که داعیه کمک و ایده‌های جدید دارند و البته کسانی که دغدغه شهر و فرهنگ دارند و انتقاداتی دارند باز است.
وی همچنین از تلاش‌های کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان در خصوص آغاز پروژه تحقیقاتی ثبت جهانی توس تقدیر کرد و گفت: موضوع ثبت جهانی توس باید به یک مطالبه حداکثری در کشور تبدیل شود و مردم فهمیم و فرهنگ‌دوست کشور و به‌ویژه خراسانی‌های عزیز مطمئناً پای‌کار و پشتوانه ما خواهند بود تنها کافی است اهمیت این موضوع در مجامع مختلف فرهنگی و هنری و ورزشی و... تبیین شود تا شاهد سیل حمایت‌های مردمی باشیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}