آخرین اخبار درباره کارگزار بعدی پرسپولیس پاشازده به مجیدی: زودتر لیست بده| فرهاد تعامل می‌کند؟ سرپرست موقت یا مدیرعامل برای استقلال| معمای انتخاب وزیر؟ کنعانی زادگان: محرومیتم را پیگیری می‌کنم| آن فیلم برای ۲ سال قبل است سرپرست پرسپولیس بدقول شد؛ پول واریز نشد نوستالوژی| جوانان جویای‌نام مشهدی در مصاف با بزرگان شهدای ورزشکار| فاتح میدان بدهی‌ها تراکتور را منحل می‌کند؟| قفل روی قفل‌های پنجره تراکتور! رویکرد عجیب پاشازاده در استقلال: سیاسیون باید در ورزش باشند! سهمیه در گروی نتیجه پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا| خیز ایران برای ۳ سهمیه مستقیم صبر بارسلونا به پایان رسید| کومانی رفتنی شد حماسه‌سازی بانوان هندبالیست‌| بانوان ایران جهانی شدند نوراللهی به پرسپولیس برمی‌گردد؟| شایعه عجیب حول لژیونر ایرانی ویسی سرمربی تیم بسکتبال گلنور اصفهان شد ملی‌پوش اوکراینی و آمریکایی در مس کرمان تحصیل رایگان در دانشگاه پاداش قهرمان والیبال نشسته پارالمپیک چراغ سبز میلیچ برای بازگشت به استقلال مردم ژابن برنده واقعی جدال والیبال ایران و ژاپن اسماعیل نژاد و یلی راهی تایلند می شوند؟|داورزنی:نمی‌توان در خصوص کاظمی ریسک کرد گزارش اتحادیه جهانی کشتی از سرشاخ غول‌ها در نروژ
خبر فوری
ساعت رقابت تفتیان در المپیک توکیو| ۱۰ ثانیه تا خوشبختی
حسن تفتیان، سریع‌ترین مرد ایران و تنها المپین خراسانی امروز در توکیو به میدان می‌رود.

مرتضی اخوان | شهرآرانیوز؛ حالا همه امید و آرزوی ورزش یک استان به ۱۰ ثانیه نمایش پسری بسته است که سال‌هاست برای رؤیای چندصدم‌ثانیه‌ای تلاش می‌کند. سریع‌ترین مرد ایران از توکیو پیروزی نمی‌خواهد، او رؤیای دویدن زیر ۱۰ ثانیه را دارد که اگر محقق شود، برایش از رنگ هر مدالی خوش‌رنگ‌تر است. حسن تفتیان دونده خراسانی و تنها نماینده ورزشکاران استان در میان کاروان المپیک ایران در توکیوست و همین موضوع حساسیت‌های مسابقه او را بیشتر کرده است. تفتیان درحالی به آوردگاه توکیو گام نهاده که پیش از این تجربه دویدن در هوای المپیک ریو را داشته است و شاید این دوره فصل چیدن میوه تجربه برای او باشد.

 

اگرچه هیچ ورزش‌فهمی از تفتیان انتظار کسب مدال در رشته‌ای را که پربیننده‌ترین رشته ورزشی المپیک، این رویداد بزرگ جهانی است، ندارد. تفتیان برای بهبود رکوردش و رسیدن به آرزوی دویدن زیر ۱۰ ثانیه به میدان می‌رود. او امروز از ساعت ۱۵:۱۵ به‌وقت ایران در مرحله مقدماتی خواهد دوید و انتظار می‌رود تفتیان دست‌کم خودش را از این مرحله به مرحله بالاتر ببرد. تفتیان برای رسیدن به رؤیایش چه مسیری را پشت سر گذاشت و چه مسیری در پیش دارد؟


از ریو تا توکیو

حسن تفتیان در المپیک ۲۰۱۶ ریو اولین‌بار طعم حضور در این مسابقات را چشید. او پیش از آن فقط در سطح جوانان آسیا درخشیده بود و ریو سرآغازی بر راه پرپیچ‌وخمی بود که او در پیش گرفت. تفتیان در ریو به مقام بیست‌ودوم رسید، اما حقیقت آن است که با ثبت رکورد ۱۰ ثانیه و ۲۳ صدم‌ثانیه یکه‌تاز دوومیدانی ایران شد. او سریع‌ترین مرد ایران لقب گرفت و وقتی به رکورد قهرمان المپیک ریو، یوسین بولت، با رکورد ۹ ثانیه و ۸۹ صدم‌ثانیه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم در حدفاصل این ۳۴ صدم‌ثانیه، ۲۱ ورزشکار دیگر به‌جز تفتیان در المپیک از خط پایان عبور کردند تا ستاره ایرانی در جایگاه بیست‌ودوم قرار بگیرد! اعداد و آماری که نشان می‌دهد در دوومیدانی صدم‌ثانیه‌ها هدف هر ورزشکاری است. تفتیان بعد از ریو روزبه‌روز رکوردش را بهبود بخشید تا در بهترین فرمش در مسابقات دایموندلیگ پاریس با ثبت رکورد ۱۰ ثانیه و ۳ صدم‌ثانیه سهمیه المپیک توکیو را به‌دست آورد. او حالا با رؤیای زیر ۱۰ ثانیه خود فقط ۴ صدم‌ثانیه فاصله دارد.


باشگاه دوندگان پرنده!

هنوز رکورد سریع‌ترین دونده رقابت‌های جهانی و المپیک در اختیار افسانه بی‌پایان، یوسین بولت، است. ستاره جامائیکایی که از قضای خوش برای سایر رقبا، از دنیای دوومیدانی خداحافظی کرده است. بولت رکورد دویدن ۱۰۰ متر در ۹ دقیقه و ۶۳ صدم‌ثانیه را در المپیک ۲۰۱۲ لندن در کارنامه دارد و رکورد ۹ ثانیه و ۵۸ صدم‌ثانیه در رقابت‌های جهانی را هم به‌نام خود ثبت کرده است. حقیقتی که در مسیر خوشبختی تفتیان وجود دارد، این است که برای مدال‌آوردن در مسابقات جهانی به‌ویژه المپیک، به ثبت رکورد دویدن ۱۰۰ متر زیر ۱۰ ثانیه نیاز است.

 

اتفاقی که شبیه دویدن بر فراز ابر‌ها یا پرواز بر بال پرندگان است. تفتیان اگر می‌خواهد وارد باشگاه دوندگان پرنده شود، باید زیر ۱۰ ثانیه بدود. یوسین بولت، تایسون گی، یوهان بلیک، آسافا پاول، جاستین گاتلین، نستا کارتر و موریس گرین فقط تعدادی از دوندگان نامی جهان دوومیدانی هستند که تاکنون توانسته‌اند زیر ۱۰ ثانیه بدوند. تفتیان ایران حالا آخرین بخت‌هایش برای تحقق رؤیای بزرگ را پیش‌رو دارد.


همه رقبای تفتیان

ستاره خراسانی دوومیدانی ایران در مسیر خوشبختی در توکیو ۲۰۲۰ چند رقیب اصلی دارد. رقبایی که هر کدام به نوبه خود شانس کسب مدال این مسابقات به‌حساب می‌آیند و تفتیان باید به دویدن در کنار آن‌ها ببالد. آندره دگراس نفر اول این فهرست است. دونده بیست‌وشش‌ساله کانادایی در غیاب یوسین بولت و جاستین گاتلین در این مسابقات بخت اول مدال طلا به‌حساب می‌آید. او بار‌ها زیر ۱۰ ثانیه دویده و بهترین رکوردش ۹ ثانیه و ۸۷ صدم‌ثانیه بوده است. آکانی سیمبین دیگر دونده‌ای است که رقیب تفتیان به‌حساب می‌آید. دونده آفریقای‌جنوبی که رکورد ۹ ثانیه و ۸۴ صدم‌ثانیه را در کارنامه دارد. زارنل هیوز بریتانیایی، بوشیهیده کریو ژاپنی و ترایون برومبل آمریکایی هم ۳ رقیب اصلی دیگر تفتیان برای کسب مدال در این مسابقات هستند.


تفتیان در جست‌وجوی حال خوب

تنها المپین خراسانی کاروان ایران پیش از سفر به توکیو حواشی زیادی داشت؛ از ناکامی در رقابت‌های بین‌المللی بگیرید تا ماجرای حضورش در عرصه مدلینگ و جاروجنجالی که به راه انداخت. بااین‌همه تفتیان در آستانه اعزام از سوی مسئولان به‌شکل ویژه حمایت شد و حتی مدیرکل ورزش‌وجوانان به تهران رفت تا قبل از پرواز با او دیدار کند و به او انگیزه و روحیه بدهد. تفتیان در مصاحبه قبل از اعزام به توکیو گفته بود که این مسابقات می‌تواند نقطه‌عطفی برای شادی مردم ایران باشد؛ شادی‌ای که در روز‌های سخت بحران‌های اقتصادی و اجتماعی می‌تواند با ورزش مرهمی بر زخم مردم باشد. المپین خراسانی حالا امید و آرزوی مردم یک استان نه، بلکه یک کشور است. امیدی که قرار نیست طلای المپیک بگیرد، بلکه قرار است طلا باشد؛ در اندازه‌های طلا.

 

گفتنی است رقابت تفتیان در توکیو، از ساعت ۱۵:۱۵ در مرحله مقدماتی آغاز می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}