بخشنامه «فعالیت مدارس در شرایط کرونا» ابلاغ شد + متن کامل (شهریور ۱۴۰۰) آزادی بیش از ۴۰۰ زندانی در یک طرح «مسجدمحور» | مهربانی به‌وقت «نذر هشتم» چرا واکسن کرونا بزنیم وقتی داروی امام کاظم هست؟ آخرین آمار کرونا تا پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ آخرین آمار واکسیناسیون کرونا تا ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ ماجرای فوت ندا یاسی چیست؟ + بیوگرافی کاهش تعداد بستری شدگان روزانه کرونا در خراسان رضوی به ۳۷۰ نفر نظر دکتر احمدشاه فرهت درباره ضرورت تزریق واکسن کرونا به دانش‌آموزان آخرین آمار کرونا تا ۲۴ شهریور؛ فوت ۴۵۲ بیمار کرونایی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته کارت واکسن کرونا برای انجام کدام کارها ضروری می‌شود؟ طرح «تبدیل وضعیت استخدامی معلمان» در مجلس اعلام وصول شد (۲۴ شهریور ۱۴۰۰) رتبه‌بندی معلمان با افزایش ۲۵ تا ۵۰ درصدی حقوق، تغییر شکل خواهد داشت (۲۴ شهریور ۱۴۰۰) اجرای نظام نوین مدیریتی در صندوق‌های بازنشستگی کشور (۲۴ شهریور ۱۴۰۰) رژیم‌های سم‌زدایی برای پاکسازی بدن + مزایا و معایب «سند ۲۰۳۰» چیست و چه اهدافی دارد؟ + متن کامل
خبر فوری
آیا امکان حذف نام همسر از شناسنامه بعد از طلاق وجود دارد؟
بسیاری از افراد بعد از طلاق به دنبال حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه هستند که در این گزارش درباره چگونگی انجام این کار توضیحاتی ارائه داده ایم.

به گزارش شهرآرانیوز، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پس از پایان زندگی مشترک تمام آثار مربوط به همسر سابق خود را از زندگیشان حذف کنند که البته بعضی از این آثار به سادگی قابل پاک شدن نیست.

ممکن است بسیاری از افراد تمایل داشته باشند تا نام همسر سابق خود را از صفحه شناسنامه پاک کنند. گرچه این کار خالی از اشکال نیست، اما در مواردی که فرد مجبور به ارائه شناسنامه خود به سایرین شده و از افشا شدن اطلاعات شخصی خود کراهت داشته باشد حذف نام همسر از این سند هویتی چاره ساز است.

طبق قانون ثبت احوال تمامی وقایع ازدواج، طلاق، وفات زوج یا زوجه، رجوع، بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود.

آنچه در شناسنامه المثنی درج می‌شود شامل آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی مانده، است ضمن ازدواج و طلاق غیرمدخوله نیز در شناسنامه المثنی درج نخواهد شد.

بنابر این مرد یا زن با داشتن مدرک دوشیزگی زن از پزشکی قانونی می‌توانند از اداره ثبت احوال درخواست کنند که نام همسر سابق از شناسنامه شود که در این مورد ثبت احوال شناسنامه المثنی صادر می‌کند.

ممکن است پیش از این ازدواج، ازدواج دیگری صورت گرفته و باکرگی در اثر آن از بین رفته باشد، در این مورد با توافق زن و شوهر مبنی بر اینکه ارتباطی واقع نشده می‌توان اقدام به حذف نام همسر سابق از شناسنامه کرد.

راه دیگر تقدیم دادخواست به دادگاه است. در این موضوع باید به دادگاهی که در محل صدور شناسنامه واقع شده مراجعه و به طرفیت اداره ثبت احوال اقامه دعوا کرد.

دادگاه پس از بررسی مدارکی مانند اصل طلاق نامه تصمیم می‌گیرد که سوابق از شناسنامه شما پاک شود یا خیر.

مرد نیز پس از ازدواج می‌تواند با ارائه مدارکی مانند کارت ملی، سند طلاق و ازدواج دوم به اداره ثبت احوال یا دفتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و درخواست حذف نام همسر سابق از شناسنامه را ارئه دهد.


جالب است که بدانید افراد حتی با داشتن فرزند مشترک می‌توانند نام همسر سابق خود را از شناسنامه پاک کنند، اما پاک کردن نام پدر و ماد از شناسنامه فرزند یا حذف نام فرزند از شناسنامه والدین ممکن نیست.


با وجود امکان حذف نام همسر از شناسنامه شاید این مسئله به ذهن خطور کند که نمی‌توان از سابقه فرد اطمینان حاصل کرد بنابر این راهکار دیگری که برای رفع این مشکل در نظر گرفته شده است.

گواهی تجرد گواهی است که مطابق آن مشخص می‌شود صاحب شناسنامه سابقه ازدواج، طلاق، فسخ نکاح و فوت همسر ندراد و شما می‌توانید از فرد مورد نظر بخواهید تا این گواهی را درخواست کرده و به شما ارائه دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}