فروش فوق العاده مرحله سیزدهم سایپا از دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۴۰۰+ جزئیات و لینک ثبت نام پیش بینی بورس فردا دوشنبه ۲۹ شهریور آغاز واریز حقوق شهریورماه بازنشستگان کشوری از امروز (۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰) ارزش سهام عدالت امروز ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰؛ سهام عدالت افت کرد شاخص کل بورس امروز ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰؛ ادامه سقوط آزاد بورس پیش‌فروش «تارا» ایران خودرو از امروز ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰ آغاز شد + جزئیات آیا زمستان با قطعی گاز در خراسان رضوی همراه است؟ «مرغ» و «نان» بیشترین تخلفات صنفی در خراسان رضوی | طی روز‌های آینده نظارت بر بازار میوه بیشتر می‌شود قیمت ارز‌های دیجیتالی امروز ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰؛ بازار رمزارز‌ها قرمز پوش شد قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز یکشنبه ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰ جزئیات جدید صدور کارت‌های هدیه اعلام شد (۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰) آیا خرید و فروش ملک به اتباع خارجی ممنوع است؟ قیمت روز گوشی موبایل در بازار امروز یکشنبه ۲۸ شهریورماه ۱۴۰۰ + جدول لبنیات، آسانسوری گران شد واریزی‌های مهر ۱۴۰۰| غیر از یارانه‌ها، کدام گروه‌ها در مهر دریافتی دارند؟ زمان عرضه اولیه «شکام» در فرابورس + جزئیات پیش فروش خودرو تارا ایران خودرو از فردا ۲۸ شهریور + جزئیات، لینک ثبت نام و مبلغ پیش پیش‌بینی بورس فردا یکشنبه ۲۸ شهریور قیمت و شرایط فروش خودرو فیات دوکاتو اعلام شد + جدول (۲۷ شهریورماه ۱۴۰۰) قیمت خودرو همچنان در حال ریزش؛ کاهش ۲ تا ۷ میلیون تومانی قیمت‌ها (۲۷ شهریورماه ۱۴۰۰)
خبر فوری

گزارشی از تغییر قیمت روزانه تخم مرغ و دلایل افزایش آن

  • کد خبر: ۸۰۶۴۰
  • ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
گزارشی از تغییر قیمت روزانه تخم مرغ و دلایل افزایش آن
تولیدکننده‌های تخم مرغ با توجه به افزایش هزینه‌های تولید خواستار افزایش قیمت هستند.

ملیحه فلاح | شهرآرانیوز؛ قیمت هرکیلو تخم مرغ در بازار مشهد تا زمان تهیه این گزارش به بیش از ۲۵ هزار تومان رسید، درحالی که نرخ مصوب این محصول ۱۶ هزارو ۹۰۰ تومان است. دلیل گرانی حدود ۵۰ درصدی تخم مرغ نسبت به نرخ مصوب به گفته فعالان این حوزه، تورم در هزینه ها، مشکلات تولید و افزایش نیافتن قیمت این محصول از دی ماه سال گذشته است. آن طور که فروشنده‌های مواد غذایی می‌گویند، قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ هر روز بین هزار تا هزارو ۵۰۰ تومان افزایش پیدا می‌کند و بعید نیست که تا پایان هفته به ۳۰ هزار تومان برسد. تولیدکننده‌های تخم مرغ خواستار افزایش قیمت این محصول از کیلویی ۱۴ هزار تومان به هرکیلو ۱۸ هزار تومان یا به عبارتی افزایش حدود ۲۸ درصدی قیمت این محصول شدند.

 

در این صورت، قیمت مصوب تخم مرغ برای مصرف کننده از کیلویی ۱۶ هزارو ۹۰۰ تومان به ۲۲ هزار تومان خواهد رسید. خرداد همین امسال بود که شهرآرا در گزارشی درباره احتمال افزایش افسارگسیخته قیمت تخم مرغ در ماه‌های آینده هشدار داد. در این گزارش، مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم گذار خراسان رضوی با لحنی هشدارآمیز خطاب به مسئولان گفته بود که یک میلیون و ۳۰۰ هزار مرغ تخم گذار در خراسان رضوی از ابتدای سال به کشتارگاه فرستاده شده اند که این میزان، ۴۰ درصد بیشتر از متوسط کشتار این مرغ‌ها در شرایط عادی است و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، در نیمه دوم سال در تولید تخم مرغ با مشکل روبه رو خواهیم شد.

تغییر قیمت روزانه تخم مرغ

برای بررسی موضوع، سری به بازار می‌زنیم. یکی از کلی فروشان موادغذایی در خیابان هاشمی نژاد یک شانه تخم مرغ را که حدود یک کیلوو ۸۰۰ گرم وزن دارد، ۴۴ هزار تومان می‌فروشد و تاکید می‌کند که این خرید دیروز است و می‌داند که همین الان یک شانه تخم مرغ دوکیلوگرمی قیمت به بیش از ۵۰ هزار تومان رسیده است. او به شهرآرا می‌گوید: قیمت تخم مرغ روز می‌زند و تقریبا هر روز هزار تا هزارو ۵۰۰ تومان افزایش می‌یابد و اکنون برخی‌ها تا کیلویی ۲۸ هزار تومان هم آن را می‌فروشند.


قیمت تخم مرغ در سوپرمارکتی با فاصله چند مغازه بعد از این فروشگاه ۲۵ هزار تومان است. صاحب سوپرمارکت می‌گوید: آن طور که از روند افزایش قیمت تخم مرغ از هفته گذشته تاکنون پیداست، احتمالا تا پایان هفته نرخ هرکیلوگرم تخم مرغ به ۳۰ هزار تومان می‌رسد. هرچند که همین حالا هم قیمت تخم مرغ‌های مارک دار به هرکیلوگرم ۳۰ تا ۳۱ هزار تومان رسیده است.


سوپرمارکتی در قاسم آباد نیز هرکیلو تخم مرغ را ۲۸ هزار تومان می‌فروشد و ادعا می‌کند که خودش آن‌ها را از واسطه ۲۵ هزار تومان خریده است. سری به چند سوپرمارکت و فروشگاه زنجیره‌ای دیگر می‌زنیم. قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در مناطق مختلف مشهد بین ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان متغیر است. تخم مرغ‌های مارک دار نیز هرکیلوگرم ۳۰ تا ۳۱ هزار تومان به فروش می‌رسد. برای بررسی بیشتر در لباس مشتری به سراغ چند عمده فروش تخم مرغ می‌رویم.

 

فروشنده یکی از این مغازه‌ها در خیابان مطهری شمالی می‌گوید که هنوز بار امروز را تحویل نگرفته است و قیمت ندارد، ولی حتما قیمت هرکیلو تخم مرغ در هر کارتن که حدود ۱۲ تا ۱۳ کیلو وزن دارد، بیشتر از ۲۲ هزارتومان است.
یکی دیگر از عمده فروشان خیابان مصلی قیمت روز قبل هر کیلوگرم این محصول در کارتن ۱۲ کیلویی را ۲۱ هزارو ۲۰۰ تومان اعلام می‌کند و می‌گوید قیمت امروز، ساعت ۴ عصر مشخص می‌شود.

حداقل قیمت تخم مرغ در مرغ داری‌ها ۱۸ هزار تومان شود

«همان موقع هم اعلام کردیم که این نرخ دستوری است و صحت ندارد. اما گوش کسی بدهکار نبود. هرقدر نامه نگاری کردیم، گفتند دستور آمده است که تا پایان دولت دوازدهم، قیمت‌ها تغییر نکند. همه هزینه‌ها در دولت قبل افزایش یافته بود و باید در همان دولت هم قیمت تخم مرغ زیاد می‌شد، اما تغییر قیمت‌ها به دولت کنونی محول شد. از شروع دولت جدید نیز ما درخواستمان را اعلام کرده ایم، اما ساختار وزارتخانه‌ها تازه شکل گرفته است، بنابراین هنوز زمانی برای تغییر قیمت تخم مرغ نبوده است. خواسته ما مشخص است، می‌خواهیم که دولت تغییر قیمت تخم مرغ را در برنامه‌های اصلی خود بگذارد تا تولیدکننده‌ها بیش از این متضرر و از تولید ناامید نشوند.» این برشی از صحبت‌های مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم گذار خراسان رضوی است.

افزایش هزینه تولید

سیدحسین موسوی نژاد افزایش در هزینه‌های تولید و تغییر نیافتن قیمت تخم مرغ از دی ماه سال گذشته را علت اصلی افزایش قیمت این محصول می‌داند و به شهرآرا می‌گوید: طبق بررسی‌های ما، اکنون باید قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در مرغ داری‌ها در کمترین حالت ۱۸ هزار تومان باشد. براساس قوانین سازمان صنعت، معدن و تجارت، تفاوت قیمت از تولید تا مصرف باید حداکثر ۲۱ درصد باشد که در این صورت، قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ برای مصرف کننده ۲۲ هزار تومان خواهد شد. او ادامه می‌دهد: در این مدت، هزینه حقوق و دستمزد ۴۰ درصد و هزینه حمل ونقل ۲۰۰ درصد افزایش یافته است. قیمت ذرت و سویا را هم که دولت افزایش داد، همان هم به موقع به دست مرغ دار نمی‌رسد.

 

قیمت مصوب جوجه یک روزه ۹ هزارو ۵۰۰ تومان است، اما با نرخ ۱۷ هزار تومان به دست مرغ دار می‌رسد. اکنون مرغ داری‌های استان با ظرفیت ۶۰ درصدی کار می‌کنند و میانگین سن گله‌های مرغ زیاد است؛ زیرا به هرطرف نگاه می‌کنیم، هزینه‌های تولید افزایش یافته است. او با تاکید بر اینکه عده‌ای از این اوضاع خراب در بازار سوءاستفاده می‌کنند، می‌گوید: مثلا دیروز قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ در بازار مشهد ۱۹ هزار تومان بود، اما نرخ هرکیلو تخم مرغ در بازار خرده فروشان تا ۲۵ هزار تومان رسید که این فاصله را دلال‌ها پر می‌کنند.

تشکیل ۲۸ پرونده گران فروشی تخم مرغ در یک هفته

امیر دلداری، رئیس بازرسی اتاق اصناف، با تاکید بر اینکه تا قیمت تخم مرغ به صورت مصوب تغییر نکند، کسی حق فروش آن با نرخ بیشتر از هرکیلوگرم ۱۶ هزارو ۹۰۰ تومان را ندارد، به شهرآرا می‌گوید: در هفته اخیر ۲۸ پرونده گران فروشی برای تخم مرغ در سطح عرضه خرد به ارزش ۴۰ میلیون ریال تشکیل شده است. او می‌افزاید: اکنون بیشتر تغییر قیمت‌ها در زنجیره ماقبل توزیع در واحد‌های مرغ داری انجام می‌گیرد و قیمت مصوب در مرغ داری‌ها رعایت نمی‌شود و در سطح عرضه تا ۲۲ هزار تومان هم می‌رسد که این واحد‌ها دلیل آن را افزایش هزینه‌های خود اعلام می‌کنند، با این حال ما باتوجه به اختیارات خود در حوزه خرده فروشان با هر تخلفی برخورد خواهیم کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}