خبر ویژه
سرپرست دفتر بازآفرینی توسعه محله آبکوه-‌سعدآباد:

حضور مردم برای رسیدن به چشم‌انداز مشترک ضروری است

  • کد خبر: ۸۵۶۳
  • ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
زمانی - سرپرســت دفتر بازآفرینی توسعه محله آبکوه-سعدآباد از روند فعالیت‌های این دفتر خبر داد.
به‌گزارش شهرآرامحله، شقایق قاسمی گفت: سند ملی راهبردی احیا، بهسازی و نوسازی و توانمندسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهر در سال ۹۳ به‌تصویب رسید و به‌عنوان متولی پیشبرد آن، شرکت بازآفرینی شهری ایران زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی، باهدف کاهش فقر شهری، توانمندسازی گروه‌های اجتماعی، ارتقای هویت و منزلت محله، حفاظت از ارزش‌های محلی و مقاوم‌سازی در مواجهه با سانحه‌ها تشکیل شد.
وی افزود: پیرو این امر، دفاتر توسعه محله در محلات کشور راه‌اندازی شد و در مشهد نیز شکل گرفت. در این راستا دفتر توسعه محله آبکوه-سعدآباد به‌عنوان یکی از بافت‌های قدیمی و اصیل از اواسط تیرماه شروع به‌کار کرد. قاسمی درباره اهداف دفتر توسعه محله توضیح داد: از وظایف این دفتر می‌توان به همراهی با اهالی برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی توسعه بافت، مطابق واقعیت‌های محله و شهر، بررسی عمیق محله برای یافتن بهترین راه‌حل‌ها و پیگیری رفع موانع نوسازی بافت اشاره کرد.
وی ادامه داد: در راستای شروع فعالیت خود به جمع‌آوری اطلاعات در حوزه مسائل شهرسازی و اجتماعی و همچنین گردآوری بانک جامعی از ظرفیت‌ها و فرصت‌های محله پرداخته‌ایم. براین‌اساس از نظرات اهالی نیز آگاه شده‌ایم و طی این روند دریافته‌ایم که نیاز‌های هربخش از محله متفاوت است و برای پیشبرد اهداف باید از نظرات تمام افراد محل اطلاع یافت. قاسمی افزود: باهدف شناخت ساختار اجتماعی محله و دغدغه‌های افراد در تمام حوزه‌ها، مصاحبه‌های فردی و گروهی باحضور در پایگاه‌های اجتماعی محله انجام شد. ضمن اینکه دارایی‌ها و سرمایه‌های اجتماعی محله مانند مراسم‌ها، رویدادها، معتمدین و... نیز شناسایی شد. وی با تأکید بر اهمیت هویت محلی گفت: مردم محله آبکوه-سعدآباد دغدغه‌مند هستند و مشارکت زیادی در محله دارند و این موضوع در مشاهده و مصاحبه‌ها به‌وضوح دیده می‌شود. در این راستا رایزنی برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در دستورکار قرار گرفته‌است.
قاسمی خاطرنشان کرد: برای اطلاع از نظرات مردم محله، تراکت پخش کردیم و از آن‌ها برای شرکت در جلسه‌ای سه‌روزه در بازه زمانی مختلف دعوت به عمل شد. در آنجا ضمن معرفی دفتر و فعالیت‌های آن، دغدغه‌های مردم نیز شناسایی شد.
وی افزود: تاکنون خبرنامه‌ای با محتوای مشکلات، اخبار مربوط به محل و فعالیت‌های شورای اجتماعی به‌چاپ رسیده و توزیع شده‌است. ضمن اینکه در کانال‌های ارتباطی اینترنتی نیز به آن اشاره شده‌است وخبرنامه دوم نیز در دست چاپ قرار دارد. قاسمی ادامه داد: آنچه برای ما اهمیت دارد این است که جامعه محلی بعد‌ها به‌عنوان پایگاه توسعه محله فعالیت کند. درواقع تصمیم داریم با شناسایی ظرفیت‌های محله برای افزایش توانمندی‌های افراد و تقویت نهاد‌های اجتماعی محله برنامه‌ریزی کنیم.
وی با اشاره به فعالیت‌های انجام‌شده در محله ابراز کرد: در راستای پیشبرد اهداف، نمایشگاه محلی در ۳ روز برگزار شد و در آن به‌معرفی بازآفرینی و فعالیت‌های دفتر توسعه محله، قوانین مربوط به نوسازی، نقشه اجتماعی محله، فضا‌های بازی و علاقه‌مندی کودکان و نوجوانان، نقاط ناامن و... پرداخته شد.
قاسمی ادامه داد: شورای اجتماعی محله استشهادی محلی درباره مشکلات اهالی گردآوری کرده و آن را با ما مطرح کرد. براین‌اساس جلسه‌ای با شهردار انجام شد و نامه‌هایی به این منظور ارائه شد و پیگیر جواب آن هستیم. وی افزود: برای اجرای «طرح محله ما» نیز جلسه‌ای با مردم، معتمدین، کسبه و اعضای شورای اجتماعی محله برگزار کردیم تا نظر‌های آن‌ها را جویا شویم. همچنین برنامه‌ریزی مراسم اختتامیه نمایشگاه «روزی روزگاری آبکوه» را با همکاری فرهنگ‌سرای بهشت و مشارکت اعضای شورای اجتماعی محله انجام داده‌ایم.
وی یادآور شد: کارگروه چشم‌انداز مشترک برای رسیدن به چشم‌انداز مشترک میان مردم، مسئولان و متخصصان تشکیل شده‌است. بخشی از کار انجام شده و بخش دیگر درحال پیگیری است. ضمن اینکه از تمام مردم محل، کسبه، کارآفرینان و متخصصان دعوت می‌کنیم تا باحضور خود ما را در پیشبرد اهداف محله همراهی کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
توجه : نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
سرخط خبرها

{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}