اجرای یاشار کبیری در مرحله دوم «خنداننده‌شو ۳»، شب اول + فیلم گزارشی از نشست «بزم اندیشه» با موضوع مکتب سلیمانی و مقاومت فلسطین یادی از شهید حسینعلی نوری، فرمانده اطلاعات و عملیات لشکر ویژه شهدا گربه‌های زیادی میان معیارهای تلویزیون و کیانوش عیاری لم داده‌اند! صفحه نخست روزنامه‌های کشور - سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ کاسبی دوباره در آی سی یو بستری شد | محمد کاسبی: حال خوبی ندارم زمان پخش مرحله دوم مسابقه «خنداننده‌شو ۳» مشخص شد برنامه «هفت» در ایام چهلمین جشنواره فیلم فجر احتمالا زنده پخش خواهد شد بهروز افخمی می‌خواهد با «فرزند صبح» فیلم‌سازی در ایران را کنار بگذارد! جدول اکران سینما‌های مردمی جشنواره فیلم فجر در سال ۱۴۰۰ منتشر شد + جزئیات عکس جنجالی هانیه توسلی در کویر و واکنش‌ها به آن معرفی کتاب «پوتین‌های مریم»، نوشته فریبا طالش پور نگاهی به نمایشگاه «شرح شوق»، آثار آبرنگ زهرا پاشایی که در نگارخانه فردوسی برپاست گفتگو با یاسر محمدی نژاد، نویسنده کتاب «پای کوب» که درباره زندگی نخستین شهید روحانی فاطمیون است یادی از حضور کوتاه‌مدت سید مجتبی نواب صفوی در مشهد که ۶۶ سال پیش به شهادت رسید شهید نواب صفوی در کلام همسرش، مرحوم نیره سادات احتشام رضوی صفحه نخست روزنامه‌های کشور - دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ اینفوگرافیک | پرمخاطب‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران کدام اند؟
خبر فوری
گفتگو با عباس جانفدا داور بخش هنر‌های نمایشی جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد
مسئولیت انتخاب آثار بخش هنر‌های نمایشی جشنواره بر عهده عباس‌ جانفدا، مهدی سیم ریز و امیر‌بشیری است. در ادامه گفت وگوی ما با عباس جانفدا از بازیگران و کارگردانان تئاتر مشهد را می‌خوانید که توضیحاتی درباره ویژگی‌های جشنواره بین المللی هنر‌های شهری مشهد و به ویژه بخش هنر‌های نمایشی آن ارائه می‌کند.

شکیبا افخمی راد | شهرآرانیوز - جشنواره بین المللی هنر‌های شهری مشهد امسال در دو بخش «اصلی» و «نوروزگان» برگزار می‌شود. «نوروزگان» نیز خود شامل ۴ بخش می‌شود که یکی از آن‌ها هنر‌های نمایشی است. در این بخش قرار است ۱۴ اثر نمایش در قالب انواع شیوه‌های مختلف میدانی با تأکید بر خلاقیت‌های ویژه و اجرا‌های مفهومی که مکمل یادمان‌های نوروزی در ۱۴ نقطه برگزیده شهری باشند، اجرا شوند. درحالی که در سال‌های گذشته اجرا‌های نمایشی به صورت پراکنده و بدون انسجام در نقاط مختلف شهر پیش روی مخاطبان قرار می‌گرفت.

مسئولیت انتخاب آثار بخش هنر‌های نمایشی بر عهده عباس‌ جانفدا، مهدی سیم ریز و امیر‌بشیری است. در ادامه گفت وگوی ما با عباس جانفدا از بازیگران و کارگردانان تئاتر مشهد را می‌خوانید که توضیحاتی درباره ویژگی‌های جشنواره بین المللی هنر‌های شهری مشهد و به ویژه بخش هنر‌های نمایشی آن ارائه می‌کند.

کمک به اقتصاد هنر

عباس جانفدا مهم‌ترین تفاوت جشنواره امسال نسبت به دوره‌های گذشته را برگزاری آن به صورت بین المللی می‌داند و توضیح می‌دهد: همه ما دوست داریم ویژگی‌های مهم شهرمان در همه جای دنیا دیده شود. در این بین قطعا بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) جایگاه خاص خودش را در میان مسلمان جهان دارد. این جشنواره می‌تواند کمک کند تا علاوه بر بارگاه نورانی و وجه زیارتی مشهد، وجوه دیگری هم که زائران می‌توانند در سفر به مشهد از آن‌ها استفاده کنند معرفی شود.

به گفته جانفدا، برگزاری جشنواره بین المللی هنر‌های نمایشی به بهتر دیده شدن هنرمندان مشهد در سطح بین الملل کمک بسیاری می‌کند همچنین این اتفاق می‌تواند به شکوفایی اقتصاد هنر منجر شود.

جانفدا درباره دیگر ویژگی‌های جشنواره امسال نیز می‌گوید: شکل برگزاری جشنواره از نظر محتوا و ماهیت تغییر کرده است. قبلا تأکید جشنواره هنر‌های شهری بر نوروز و و استقبال از بهار بود، امسال در کنار توجه به بهار، توجه به ویژگی‌های شهر مشهد با شعار «مشهد الرضا (ع)، جهان شهر برکت و کرامت» نیز مدنظر قرار گرفته است. به این ترتیب که موضوعات و محتوا‌هایی که قرار است در جشنواره تولید شود با عنوان برکت و کرامت خواهد بود.

بررسی سوابق گروه‌ها و طرح هایشان

جانفدا درباره بخش هنر‌های نمایشی «نوروزگان» نیز توضیح می‌دهد: تعریف این بخش بر اساس تعریف کل جشنواره است. یعنی یک تعداد المان که تعاریف مختلفی دارند، در نقاط مشخصی از شهر جانمایی می‌شوند، در کنار هر المان هم صحنه‌ای وجود خواهد داشت که هنرمندان روی آن به اجرا می‌پردازند. این اتفاق باعث می‌شود، آثار تولیدی امسال در بخش هنر‌های نمایشی از نظر کیفیت، باورپذیر بودن و ارتباطی که مخاطب برقرار می‌کنند موفق‌تر باشند. چون الزما باید از هنر‌های خاص اجرایی بهره بگیرند و قصه گو و فهم شدنی برای مخاطب باشند.

این کارگردان درباره روند انتخاب آثار تصریح می‌کند: ما امسال آثار را براساس طرح پیشنهادی گروه‌ها و رزومه کاری آن‌ها انتخاب می‌کنیم. در واقع سوابق و تجربه گروه اجرایی و کارگردان هم در انتخاب نهایی یک اثر تأثیرگذار است. از همین رو ما امیدوار هستیم، آثاری که به جشنواره راه پیدا می‌کنند، کیفیت مناسب تری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی

جانفدا با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این بخش نیز می‌گوید: ما بعد از اینکه گروه‌های برگزیده را انتخاب کردیم، کارگاه‌های آموزشی برای آن‌ها برگزار می‌کنیم تا با شیوه برگزاری جشنواره آشنا شوند.

او یادآور می‌شود: از آنجایی که المان‌های امسال به لحاظ ساختار و تعامل با مخاطب، خاص و متفاوت خواهند بود، در کارگاه ها، ویژگی‌های این آثار با کمک استادان و طراح المان ها، برای گروه‌ها توضیح داده می‌شود تا گروه‌ها طرح نهایی خودشان را ارائه کنند.

جانفدا بیان می‌کند: در واقع ما دو مرحله داوری خواهیم داشت در مرحله اول طرح و سوابق گروه را بررسی می‌کنیم و تعدادی مازاد بر ظرفیت جشنواره را معرفی می‌کنیم تا در کارگاه‌ها حضور پیدا کنند. در مرحله دوم داوری همه طرح‌های ارائه شده براساس المان‌ها را بررسی می‌کنیم تا افراد برگزیده مشخص شوند.

این هنرمند درباره تعداد آثاری که درنهایت در سطح شهر اجرا می‌شوند نیز می‌گوید: محدودیتی برای تعداد آثار قائل نشدیم، چون شاید برای یک المان دو اثر باکیفیت پیشنهاد شود و ما نمی‌خواهیم با مشخص کردن محدودیت، آثار باکیفیت را فدا کنیم. در ابتدا باید ببینیم طرح‌های ارائه شده به لحاظ کیفی به چه صورت هستند تا بعد درباره تعداد آثار تصمیم بگیریم. البته ما قطعا ۱۴ اثر در بخش هنر‌های نمایشی انتخاب خواهیم کرد که ممکن است بیشتر هم بشود.

جشنواره‌ای فرهنگ ساز

جانفدا که امیدوار است امسال جشنواره به شکل پویاتری نسبت به سال‌های گذشته برگزار شود تصریح می‌کند: در دوره‌های گذشته المان‌ها در نقاط مختلف جانمایی می‌شدند، گروه‌های نمایشی هم به صورت پراکنده در سطح شهر به اجرای برنامه می‌پرداختند و اطلاع رسانی درستی هم در این زمینه انجام نمی‌شد. در واقع رویداد‌ها به صورت پراکنده در نقاط مختلف شهر برپا می‌شدند بدون آنکه انسجامی داشته باشند.

به گفته او، منسجم شدن همه بخش‌ها در جشنواره هنر‌های شهری امسال باعث می‌شود مخاطب از همان اول تکلیفش مشخص باشد و بداند به چه نقاطی از شهر باید مراجعه کند و نحوه تعاملش با المان‌ها باید چگونه باشد. داور بخش هنر‌های نمایشی همچنین تأکید می‌کند: می‌توانیم امیدوار باشیم که امسال انسجامی را در همه حوزه‌ها ببینیم. اتفاقی که به فرهنگ سازی و بالا رفتن فرهنگ عمومی جامعه هم بیشتر کمک می‌کند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}