مسابقه کتابخوانی «برشی از پیشرفت» جدول امتیازات منتقدان جشنواره کن ۲۰۲۲ (روز پنجم) | «زمان آرماگدون» در صدر تو قدر آب چه دانی که در کنار فراتی؟ فرمانده: چرا دیر آمدی! این پنجه‌های سحرانگیز روایتی از عثمان محمد پرست، خنیاگر فقید موسیقی مقامی خراسان | غمت در نهان‌خانه دل نشیند صفحه نخست روزنامه‌های کشور - شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ شایعه تا واقعیت کناره‌گیری نجم‌الدین شریعتی از «سمت خدا» ۳۱ اردیبهشت‌ماه آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران| بخش مجازی تا ۲ خردادماه تمدید شد وداع مردم با خنیاگر موسیقی مقامی خراسان| پیکر «عثمان محمدپرست» در خواف تشییع شد متن شعر «سلام فرمانده» برای امام زمان (عج) + کلیپ فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی آخر هفته تلویزیون | ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت مستند موفق نیاز به ایده‌های منحصر به فرد دارد زمان و مکان مراسم تشییع و تدفین عثمان محمدپرست اعلام شد دانلود و تماشای مستند «میان دو منزل» | زندگی و هنر عثمان محمدپرست عثمان محمدپرست، خنیاگر موسیقی مقامی خراسان درگذشت+ علت فوت درباره حامد آهنگی که حالا تقریبا همه جا نامش را می‌شنویم!
خبر فوری
گفتگو با عباس جانفدا داور بخش هنر‌های نمایشی جشنواره بین‌المللی هنر‌های شهری مشهد
مسئولیت انتخاب آثار بخش هنر‌های نمایشی جشنواره بر عهده عباس‌ جانفدا، مهدی سیم ریز و امیر‌بشیری است. در ادامه گفت وگوی ما با عباس جانفدا از بازیگران و کارگردانان تئاتر مشهد را می‌خوانید که توضیحاتی درباره ویژگی‌های جشنواره بین المللی هنر‌های شهری مشهد و به ویژه بخش هنر‌های نمایشی آن ارائه می‌کند.

شکیبا افخمی راد | شهرآرانیوز - جشنواره بین المللی هنر‌های شهری مشهد امسال در دو بخش «اصلی» و «نوروزگان» برگزار می‌شود. «نوروزگان» نیز خود شامل ۴ بخش می‌شود که یکی از آن‌ها هنر‌های نمایشی است. در این بخش قرار است ۱۴ اثر نمایش در قالب انواع شیوه‌های مختلف میدانی با تأکید بر خلاقیت‌های ویژه و اجرا‌های مفهومی که مکمل یادمان‌های نوروزی در ۱۴ نقطه برگزیده شهری باشند، اجرا شوند. درحالی که در سال‌های گذشته اجرا‌های نمایشی به صورت پراکنده و بدون انسجام در نقاط مختلف شهر پیش روی مخاطبان قرار می‌گرفت.

مسئولیت انتخاب آثار بخش هنر‌های نمایشی بر عهده عباس‌ جانفدا، مهدی سیم ریز و امیر‌بشیری است. در ادامه گفت وگوی ما با عباس جانفدا از بازیگران و کارگردانان تئاتر مشهد را می‌خوانید که توضیحاتی درباره ویژگی‌های جشنواره بین المللی هنر‌های شهری مشهد و به ویژه بخش هنر‌های نمایشی آن ارائه می‌کند.

کمک به اقتصاد هنر

عباس جانفدا مهم‌ترین تفاوت جشنواره امسال نسبت به دوره‌های گذشته را برگزاری آن به صورت بین المللی می‌داند و توضیح می‌دهد: همه ما دوست داریم ویژگی‌های مهم شهرمان در همه جای دنیا دیده شود. در این بین قطعا بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) جایگاه خاص خودش را در میان مسلمان جهان دارد. این جشنواره می‌تواند کمک کند تا علاوه بر بارگاه نورانی و وجه زیارتی مشهد، وجوه دیگری هم که زائران می‌توانند در سفر به مشهد از آن‌ها استفاده کنند معرفی شود.

به گفته جانفدا، برگزاری جشنواره بین المللی هنر‌های نمایشی به بهتر دیده شدن هنرمندان مشهد در سطح بین الملل کمک بسیاری می‌کند همچنین این اتفاق می‌تواند به شکوفایی اقتصاد هنر منجر شود.

جانفدا درباره دیگر ویژگی‌های جشنواره امسال نیز می‌گوید: شکل برگزاری جشنواره از نظر محتوا و ماهیت تغییر کرده است. قبلا تأکید جشنواره هنر‌های شهری بر نوروز و و استقبال از بهار بود، امسال در کنار توجه به بهار، توجه به ویژگی‌های شهر مشهد با شعار «مشهد الرضا (ع)، جهان شهر برکت و کرامت» نیز مدنظر قرار گرفته است. به این ترتیب که موضوعات و محتوا‌هایی که قرار است در جشنواره تولید شود با عنوان برکت و کرامت خواهد بود.

بررسی سوابق گروه‌ها و طرح هایشان

جانفدا درباره بخش هنر‌های نمایشی «نوروزگان» نیز توضیح می‌دهد: تعریف این بخش بر اساس تعریف کل جشنواره است. یعنی یک تعداد المان که تعاریف مختلفی دارند، در نقاط مشخصی از شهر جانمایی می‌شوند، در کنار هر المان هم صحنه‌ای وجود خواهد داشت که هنرمندان روی آن به اجرا می‌پردازند. این اتفاق باعث می‌شود، آثار تولیدی امسال در بخش هنر‌های نمایشی از نظر کیفیت، باورپذیر بودن و ارتباطی که مخاطب برقرار می‌کنند موفق‌تر باشند. چون الزما باید از هنر‌های خاص اجرایی بهره بگیرند و قصه گو و فهم شدنی برای مخاطب باشند.

این کارگردان درباره روند انتخاب آثار تصریح می‌کند: ما امسال آثار را براساس طرح پیشنهادی گروه‌ها و رزومه کاری آن‌ها انتخاب می‌کنیم. در واقع سوابق و تجربه گروه اجرایی و کارگردان هم در انتخاب نهایی یک اثر تأثیرگذار است. از همین رو ما امیدوار هستیم، آثاری که به جشنواره راه پیدا می‌کنند، کیفیت مناسب تری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشند.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی

جانفدا با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این بخش نیز می‌گوید: ما بعد از اینکه گروه‌های برگزیده را انتخاب کردیم، کارگاه‌های آموزشی برای آن‌ها برگزار می‌کنیم تا با شیوه برگزاری جشنواره آشنا شوند.

او یادآور می‌شود: از آنجایی که المان‌های امسال به لحاظ ساختار و تعامل با مخاطب، خاص و متفاوت خواهند بود، در کارگاه ها، ویژگی‌های این آثار با کمک استادان و طراح المان ها، برای گروه‌ها توضیح داده می‌شود تا گروه‌ها طرح نهایی خودشان را ارائه کنند.

جانفدا بیان می‌کند: در واقع ما دو مرحله داوری خواهیم داشت در مرحله اول طرح و سوابق گروه را بررسی می‌کنیم و تعدادی مازاد بر ظرفیت جشنواره را معرفی می‌کنیم تا در کارگاه‌ها حضور پیدا کنند. در مرحله دوم داوری همه طرح‌های ارائه شده براساس المان‌ها را بررسی می‌کنیم تا افراد برگزیده مشخص شوند.

این هنرمند درباره تعداد آثاری که درنهایت در سطح شهر اجرا می‌شوند نیز می‌گوید: محدودیتی برای تعداد آثار قائل نشدیم، چون شاید برای یک المان دو اثر باکیفیت پیشنهاد شود و ما نمی‌خواهیم با مشخص کردن محدودیت، آثار باکیفیت را فدا کنیم. در ابتدا باید ببینیم طرح‌های ارائه شده به لحاظ کیفی به چه صورت هستند تا بعد درباره تعداد آثار تصمیم بگیریم. البته ما قطعا ۱۴ اثر در بخش هنر‌های نمایشی انتخاب خواهیم کرد که ممکن است بیشتر هم بشود.

جشنواره‌ای فرهنگ ساز

جانفدا که امیدوار است امسال جشنواره به شکل پویاتری نسبت به سال‌های گذشته برگزار شود تصریح می‌کند: در دوره‌های گذشته المان‌ها در نقاط مختلف جانمایی می‌شدند، گروه‌های نمایشی هم به صورت پراکنده در سطح شهر به اجرای برنامه می‌پرداختند و اطلاع رسانی درستی هم در این زمینه انجام نمی‌شد. در واقع رویداد‌ها به صورت پراکنده در نقاط مختلف شهر برپا می‌شدند بدون آنکه انسجامی داشته باشند.

به گفته او، منسجم شدن همه بخش‌ها در جشنواره هنر‌های شهری امسال باعث می‌شود مخاطب از همان اول تکلیفش مشخص باشد و بداند به چه نقاطی از شهر باید مراجعه کند و نحوه تعاملش با المان‌ها باید چگونه باشد. داور بخش هنر‌های نمایشی همچنین تأکید می‌کند: می‌توانیم امیدوار باشیم که امسال انسجامی را در همه حوزه‌ها ببینیم. اتفاقی که به فرهنگ سازی و بالا رفتن فرهنگ عمومی جامعه هم بیشتر کمک می‌کند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}