مشهد؛ میزبان شب هرات صدور مجوز انتقال نزدیک به ۱۸۰ سگ و گربه از کابل توسط بوریس جانسون هدیه قهار عاصی بعد از ۳۱سال به استاد شفیعی کدکنی رسید «سلام لوگری» خواننده محلی افغانستان درگذشت مجوز ترانزیت گازوئیل به افغانستان از مسیر ایران برای سه ماه صادر شد انفجار در هرات افغانستان | ۷ نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند مهمان نوازی گرم از اتباع افغانستانی در شب سرد زمستانی دوغارون ۲۲ نفر در زلزله غرب افغانستان جان باختند دختر جوانی که در انفجار کابل پاهایش را از دست داده بود جان باخت داستان جالب کنسولگری افغانستان در مشهد زلزله شدید هرات را لرزاند (۲۷ دیماه ۱۴۰۰) کمک یک میلیون پوندی بریتانیا برای حمایت از پناهندگان افغانستانی در ایران طالبان می‌گویند که مدارس دخترانه از سال تحصیلی آینده بازگشایی خواهد شد زن افغانستانی دچار مرگ مغزی به ۶ بیمار زندگی دوباره بخشید مهاجران افغانستانی چگونه می‌توانند گواهینامه رانندگی دریافت کنند؟ + فیلم درباره کتاب «چای سبز در پل سرخ» سفرنامه‌ای درباره افغانستان رضا امیرخانی: قبله‌ فرهنگی‌ افغانستان‌ ایران‌ است اشکالات مرکز پژوهش‌های مجلس به اجرای قانون اعطای تابعیت جامانده در غبار و جنگ | نگاهی به سرنوشت نوزاد افغانستانی در فرودگاه کابل سخنگوی وزارت خارجه: میزبان گفت‌وگوها میان رهبران افغانستان بودیم
خبر فوری
کودک گمشده افغانستانی در فرودگاه کابل به خانواده‌اش تحویل داده شد
نوزاد پسری که در بحبوحه آشوب‌های فرودگاه کابل به یک سرباز آمریکایی سپرده و گم شده بود به خویشاوندانش در کابل تحویل داده شد.

به گزارش شهرآرانیوز؛ خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است که "سهیل احمدی" نام این نوزاد پسر است که ۱۹ اوت ۲۰۲۱ و چهار روز پس از سقوط کابل به دست طالبان به یک سرباز آمریکایی در فرودگاه سپرده شد اما پس از آن خبری از او نشد. اکنون او را به اعضای خانواده‌اش در کابل برگردانده‌اند.

در پی خبر منتشر شده از سوی رویترز که نوامبر ۲۰۲۱ به همراه عکس این نوزاد چاپ شد، یک راننده تاکسی ۲۹ ساله به نام حمید صافی که این نوزاد را در فرودگاه یافته و او را به خانه‌اش برده بود تا بزرگ کند، از ماجرا مطلع شد.

پس از هفت هفته گفتگو و یک بازداشت کوتاه مدت توسط پلیس طالبان افغانستان، این مرد جوان در نهایت کودک را به پدربزرگ و سایر اعضای خانواده‌اش که هنوز در کابل هستند، برگرداند.

آنها گفتند که اکنون به دنبال برگرداندن این نوزاد به والدین و خواهر و برادرش‌هایش هستند که چند ماه قبل به آمریکا فرار کردند.

در جریان خروج پر آشوب افغان‌ها در تابستان ۲۰۲۱، "میرزا علی احمدی"، پدر این کودک که به عنوان گارد امنیتی برای سفارت آمریکا در کابل کار می‌کرد و همسرش نگران این بودند که نوزادشان به دلیل جمعیت زیاد در ورودی‌های فرودگاه کابل صدمه ببیند.

احمدی اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به رویترز گفته بود که نوزادش را از روی دیوار فرودگاه به یک سرباز یونیفورم پوش داده که گمان می‌کرد آمریکایی باشد و انتظار داشت که پس از عبور از ورودی فرودگاه او را پس بگیرد. اما درست چند لحظه بعد، نیروهای طالبان جمعیت را عقب نشانده و این درست نیم ساعت پیش از آن بود که احمدی، همسر و چهار فرزند دیگرش بتوانند وارد فرودگاه شوند اما آنها نتوانستند نوزاد را بیابند.

احمدی در ادامه گفت که داخل فرودگاه را در جستجوی نوزادش گشت و در نهایت به او گفتند که شاید فرزندش را جداگانه از کشور خارج کنند و احتمالا بعدا او و فرزندش به هم ملحق شوند.

در این میان، بقیه خانواده از کشور خارج شدند و در پایگاه هوایی در تگزاس هواپیمای آنها به زمین نشست. برای چندین ماه آنها نمی‌دانستند که فرزنداشان کجاست.

درست همان روزی که احمدی و خانواده‌اش از کودک جدا شدند، راننده جوان که خانواده برادرش را برای خروج از افغانستان به فرودگاه آورده بود، کودک را تک و تنها و گریان بر روی زمین یافت و بعد از آنکه نتوانست خانواده او را در داخل فرودگاه بیابد، ‌تصمیم گرفت نوزارد را با خود به خانه ببرد و از او نگهداری کند. او که خودش سه دختر دارد، گفت: بزرگترین آرزوی مادرم پیش از مرگ برای من این بود که یک پسر داشته باشم.

این مرد جوان که از پس دادن نوزاد به خانواده اصلی‌اش امتناع کرده بود در نهایت با تلاش‌های پلیس طالبان افغانستان نوزاد را به خانواده اصلی‌اش پس داد. یکی از اقوام این نوزاد به پلیس طالبان افغانستان گزارش داد که این نوزاد ربوده شده و پلیس هم سراغ این مرد جوان راننده را گرفت اما او اتهام آدم ربایی را رد کرد و گفت که فقط از کودک مراقبت می‌کرد.

همچنین این مرد جوان بابت هزینه‌های نگهداری برای این کودک مبلغ ۱۰۰ هزار افغانی دریافت کرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
نظرسنجی
دوست دارید به چه محتوایی در سایت شهرآرانیوز بیشتر پرداخته شود؟
فرهنگی، هنری
اقتصادی
ورزشی
اجتماعی
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}