شهروند خبرنگار | طراوت گل های بهاری، پس از باران در مشهد احداث دو زمین ورزشی در محله ۲۲ بهمن و خواجه ربیع مشهد بررسی تغییرات اعمال شده در طرح تفصیلی بافت پیرامونی حرم‌مطهر رضوی وجه تمایز مجتمع شوق زندگی، گره خوردن فعالیت‌ها با مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد است طرح «قرار زیارت» در مشهد اجرا می‌شود پیشنهاد بازنگری در معابر دارای مسیر‌های ویژه دوچرخه از سوی شورای شهر مشهد مدیریت شهری پشتیبان شرکت‌های دانش‌بنیان است شهروند خبرنگار | صبح با طراوت پارک ملت مشهد خیزش خراسان در روزگار مشروطه رشد ۷۰ درصدی بودجه عمرانی منطقه ۳ شهرداری مشهد منطقه ۹ مشهد بدون تراکم فروشی مسئولان ملی پای کار نوسازی بافت فرسوده «آبکوه» مشهد بیایند سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس: مدیریت شهری آماده تعمیق تعاملات با اصناف است شهردار مشهد: هرجا مردم به کمک نیاز داشته‌باشند مدیریت‌شهری حضور دارد شهروندان کمتر از ۱۴درصد بهای سفر با ناوگان اتوبوسرانی را می‌پردازند فرماندار مشهد خواستار برخورد قاطع با مجرمان اقتصادی شد ویدئو | بررسی وضعیت بازآفرینی بافت فرسوده آبکوه بهره‌برداری از سامانه ثبت‌نام اینترنتی اماکن ورزشی شهرداری مشهد
خبر فوری

فرصت‌سازی از تهدید فاضلاب کشف‌رود مشهد

  • کد خبر: ۹۶۸۴۲
  • ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
فرصت‌سازی از تهدید فاضلاب کشف‌رود مشهد
تصفیه خانه سپتاژ کشف رود مشهد تا خرداد سال ۱۴۰۰ وارد مدار می‌شود.

امیررضا وثوقی | شهرآرانیوز؛ یکی از گام‌های ابتدایی در راه سامان دهی کشف رود، تعیین تکلیف فاضلاب‌های این رودخانه تاریخی است. در این راستا تاکنون تصفیه خانه‌های خین عرب، پرکندآباد ۱ و ۲، التیمور و اولنگ برای تصفیه فاضلاب جاری در این رودخانه شروع به کار کرده است تا با استفاده توان تصفیه خانه ها، راه برای تولید پساب و تزریق این پساب به مزارع مهیا شود.

در حال حاضر این تصفیه خانه‌ها ظرفیت کمی نسبت به حجم زیاد فاضلاب ورودی به کشف رود دارند، اما در طرح‌های پیش رو قرار است با ایجاد تصفیه خانه‌های دیگر، وضعیت تصفیه فاضلاب با سرعت بیشتری سروسامان بگیرد. یکی از این پروژه ها، تصفیه خانه سپتاژ است که طبق وعده مسئولان قرار است خرداد سال آینده به بهره برداری برسد.

در این راستا مدیر پروژه سامان دهی کشف رود درباره آخرین وضعیت تصفیه خانه‌های پیش بینی شده در بستر کشف رود، با تأکید بر اینکه مشکل اساسی کشف رود بحث تصفیه خانه است، به خبرنگار ما گفت: براساس موافقت نامه مشترک و دستور استاندار سابق، قرار شد سامان دهی کشف رود ازجمله تعیین تکلیف تصفیه خانه‌ها در اولویت کار‌های مدیریت شهری باشد؛ بنابراین شهرداری مشهد از ۲۰ آبان ۲ سال پیش و پس از ابلاغ توافق نامه، فعالیتش را در زمینه ایجاد تصفیه خانه آغاز کرد.

عبدا... سلطان احمدی با اشاره به اینکه خرداد پارسال تحویل بستر به پیمانکار برای اجرای تصفیه خانه سپتاژ انجام شد، افزود: براساس مطالعات و برنامه ریزی‌های انجام شده، این تصفیه خانه با تصفیه حدود ۳۰۰۰ مترمکعب در شبانه روز، معادل ۳۰ لیتربرثانیه طراحی شده و ظرفیت تصفیه حدود یک میلیون مترمکعب فاضلاب در سال را دارد.

وعده اول؛ ۱۸ ماه

وی زمان استاندارد برای ساخت تصفیه خانه را حدود ۳۶ ماه اعلام و اضافه کرد: با توجه به ضرورت بهره برداری هرچه سریع‌تر تصفیه خانه، مدیریت شهری برنامه عملیاتی اجرای این تصفیه خانه را فشرده‌تر کرد تا در مدت ۱۸ ماه بتوانیم این تصفیه خانه را وارد مدار کنیم.

وی اظهار کرد: این پروژه به صورت‌ای پی سی طراحی شده است که براساس آن مهندسی، خرید و اجرای آن با پیمانکار است. در ابتدای کلنگ زنی این پروژه ۶ ماه برای طراحی و ۱۲ ماه نیز برای دوره ساخت آن پیش بینی شد تا درمجموع طراحی و ساخت تصفیه خانه در آذر ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد، اما با توجه به مشکلات فراوان و موانع پیش رو در بحث شیوع کرونا، قطعی مکرر برق، خرید تجهیزات، مسائل مالی و تأمین نشدن اعتبارات دولتی طبق تعهدات در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ پروژه با تأخیر روبه رو شد.

مدیر پروژه سامان دهی کشف رود با بیان اینکه بهره برداری از این پروژه با ۶ ماه تأخیر همراه است، بیان کرد: هم اکنون این تصفیه خانه مهم در بستر کشف رود حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به شرط تأمین منابع مدنظر مدیریت شهری، در خرداد سال ۱۴۰۱ به بهره برداری می‌رسد.

ساخت تصفیه خانه طبرسی تا ۳ سال دیگر

سلطان احمدی با بیان اینکه سالانه حدود ۹۲ میلیون مترمکعب فاضلاب وارد کشف رود و فقط یک میلیون مترمکعب از آن تصفیه می‌شود، گفت: حجم زیادی از فاضلاب این رودخانه باید در تصفیه خانه طبرسی یک و پراکندآباد ۳ سامان دهی شود. بر این اساس قرارداد اجرای تصفیه خانه طبرسی بین آب منطقه‌ای و آب وفاضلاب با سرمایه گذار بخش خصوصی بسته شده است تا ظرف مدت ۳ سال تصفیه خانه طبرسی شمالی ساخته شود.

وی ادامه داد: این تصفیه خانه با تصفیه حدود ۶۷ هزار مترمکعب در شبانه روز که قابلیت افزایش تا ۹۰ هزار مترمکعب را دارد، نقش مهمی در حل وفصل مشکل فاضلاب منتهی به کشف رود ایفا می‌کند.

پرکندآباد ۳ همچنان در ابهام

مدیر پروژه سامان دهی کشف رود با اشاره به تصفیه خانه پرکندآباد ۳، تصریح کرد: این تصفیه خانه ۲ فاز دارد که هرکدام ظرفیت تصفیه ۴۵ هزار مترمکعب فاضلاب را در شبانه روز دارد، اما شرکت آب وفاضلاب و آب منطقه‌ای تاکنون نتوانسته اند به سازوکار مشخصی برای تعیین تکلیف این تصفیه خانه برسند تا بتوانیم فاضلاب رهاشده در این بخش رودخانه کشف رود را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه تصفیه خانه چرمشهر نیز ظرفیت تصفیه ۳۰ لیتردرثانیه و تصفیه حدود یک میلیون لیتر فاضلاب در سال را دارد، گفت: با پیگیری‌های شهرداری مشهد، اجرای فاز دوم این تصفیه خانه توسط شرکت شهرک‌های صنعتی در حال ساخت است و این شرکت تعهد داده است که تا پایان امسال تصفیه خانه چرمشهر را وارد مدار کند.

سلطان احمدی تأکید کرد: عملیات اجرایی تصفیه خانه سپتاژ و چرمشهر در حال انجام است و مطالعات اولیه تصفیه خانه طبرسی شمالی نیز انجام شده است و به زودی وارد عملیات اجرایی می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}