۱۴ کاروان زائران پیاده همزمان با سالروز شهادت امام جواد (ع) به مشهدمقدس مشرف شدند ویژه برنامه‌های ایام شهادت امام جواد (ع) در حرم مطهر رضوی اعلام شد نظام نامه سخاوت اهدای سکه‌های ۲ هزار ساله چینی به موزه حرم امام رضا (ع) ماجرای حضور یک فرقه خاص در حرم امام رضا(ع) چه بود؟ + فیلم مراسم سالگرد شهدای هفتم تیر در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود سند مالکیت حرم رضوی صادر شد شکل گیری پویش «نایب الزیاره» در مشهد، هم زمان با روز زیارتی امام رضا (ع) روایتی از پنجشنبه خاص مشهدی‌ها و قرار زیارت در روز زیارتی امام رضا (ع) استاد حوزه علمیه: مردم به عشق اهل بیت‌(ع) در همه مجامع به‌زیبایی حضور پیدا می‌کنند روز زیارتی امام رضا(ع) و زیباترین دعایی که باید خواند حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی: ایران کشور اباعبد‌الله است و نباید به سمت سکولاریزم برود  آیت‌الله علم الهدی: افسران هوانیروز همچون همه کارکنان ارتش، مایه افتخار نظام و سربلندی امت هستند قرار زیارت در روز زیارتی امام رضا (ع) چرا ۲۳ ذی‌القعده را روز زیارتی امام رضا (ع) می‌نامند؟ دانش اندوزی به مثابه یک واجب در فرهنگ رضوی بازخوانی پیشینه تاریخی خاندان‌های خوش‌نویس ایرانی گذری بر تاریخ زندگانی و هنر خوشنویسی یک خطاط سرشناس در حرم مطهر امام رضا (ع)
خبر فوری
سیره ارتباطی و اخلاقی امام رضا (ع)؛ از مردم برای مردم
ماهان صفایی - پژوهشگر رسانه و مدرس دانشگاه

نگاهی به زندگی و سیره حضرت‌رضا (ع) به عنوان یکی از انسان‌های تأثیرگذار در گذشته و حال، این واقعیت را آشکار می‌کند که رابطه متقابل امام و مردم به گونه‌ای بوده که با وجود فرازونشیب‌های تاریخی پس از ۱۴۰۰سال هنوز محکم و استوار است.

شیوه ارتباطی امام‌رضا (ع) را می‌توان در دو مقطع کلی بررسی و تحلیل کرد؛ نخست در زمان حیات حضرت و دیگری پس از شهادت ایشان که این دومی در زمان حال نیز مشاهده می‌شود.

مطمئنا همه بر این موضوع اتفاق نظر داریم. این را که حضرت در زمان حیاتش چگونه با مخاطبان رفتار کرده و از چه شیوه‌هایی بهره برده است، می‌توان از طریق متون تاریخی به دست آورد و در این مطلب نیز به بخش‌هایی از آن خواهیم پرداخت، اما نکته مهم در شیوه ارتباطی متقابل امام و مردم در جامعه امروز و با مردمانی است که کوچک و بزرگشان با استفاده از جادوی امواج، بعد مکان را حذف کرده اند و هر لحظه می‌توانند هر کجایی را که خواستند، ببینند یا دیده شوند.

برخی صاحب نظران این موضوع را به بعد زمان هم تسری می‌دهند، اما واقعیت هنوز چیزی دیگر است و تا امروز نفوذ در بعد زمان به عنوان افسانه و در هاله‌ای از ابهام مطرح است.

آنچه در ظاهر دیده می‌شود، این است که بارگاه منور رضوی امروز و پس از ۱۴۰۰سال بعد از شهادت حضرت‌رضا (ع) هنوز مملو از مردمی است که امام را ندیده و با اعتقاد به زنده بودن و شنونده بودن حضرت و امید به رفع مشکلاتشان به محضرش مشرف می‌شوند.

بررسی اجمالی سیره امام‌رضا (ع) نشان می‌دهد که بخش عمده آنچه امروز عامل به وجودآمدن این اعتقاد باطنی و ظاهری افراد به حضرت است، به رفتار و سیره امام در زمان حیاتش بازمی گردد.

توجه به دیگران، مهربانی با خانواده، ارتباط خویشاوندی، توجه به نیازمندان، توجه به زیردستان، گشاده رویی و دیگر صفت‌های مثبت و الهی پیدا در سیره امام رئوف در زمان حیات پربرکتش بوده که خدا و خلق خدا به‌عنوان اخلاق حسنه به آن توجه کرده اند.

انسان‌ها برای حل یا دست کم بازگوکردن مشکلات زندگی شان اصولا نزدیک‌ترین فرد به خودشان را که رابطه عاطفی خوبی با او داشته باشند، برمی گزینند. اینکه افراد ارتباط با امام رضا (ع) را ارتباطی عاطفی و معنوی تلقی و برای بیان مسائلشان به ایشان مراجعه می‌کنند، تأمل برانگیز است.

قطعا هر فردی علاقه‌مند است که برای حل مشکلاتش محل رجوع دیگران باشد؛ این میسر نیست مگر با پیاده سازی شیوه رفتاری امام و موضع ایشان در هر ارتباط.

اقامه سیره حضرت‌رضا (ع) امری دور از دسترس و ماورایی نیست، بلکه انسان باید در هر حال برای خدا و در مسیر خدا به شیوه انسانیت و درنظرگرفتن و به کاربستن صفات یادشده، با هم نوعش عمل کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}