واردات گندم توسط بخش خصوصی آزاد شد (۴ خرداد ۱۴۰۱) امشب برای چه کسانی یارانه کمک معیشتی واریز می‌شود؟ (۴ خرداد ۱۴۰۱) + فیلم ویدئو | رئیس کل سازمان توسعه تجارت: واردات آیفون دو برابر قبل شده است حذف سمند و تیبا از فهرست تمدید اعتبار سازمان ملی استاندارد شرکت پشتیبانی امور دام، خرید تضمینی تخم مرغ را آغاز کند یارانه کمک معیشتی خردادماه ۱۴۰۱ چه زمانی قابل برداشت است؟ اجرای دستورالعمل جدید بانکی از 7 خردادماه| برداشت از سایر حساب‌ها درصورت موجودی نداشتن چک احراز هویت مشتریان بانکی آنلاین شد+ جزئیات قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز چهارشنبه (۴ خردادماه ۱۴۰۱) زمان قرعه‌کشی اولین دوره ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش خودرو مشخص شد + جزئیات بخشنامه کاهش سود بازرگانی اقلام وارداتی ابلاغ شد اقساط وام ۱۰۰ میلیونی ودیعه مسکن چقدر است؟ نرخ رسمی ۲۲ ارز افزایشی شد   کف و سقف قیمت واردات خودروی خارجی: از ۷ تا ۲۰ هزار دلار چه خودرو‌هایی وارد ایران می‌شوند؟ + لیست خودرو‌ها فرزندان خانواده‌ها می‌توانند یارانه خود را جدا کنند مبلغ وام ودیعه مسکن افزایش یافت (۳ خرداد ۱۴۰۱) + جزئیات نان، روغن، مرغ و تخم مرغ در صدر تخلفات واحدهای صنفی مشهد دومینوی خرابی آسانسور چیست؟ نکات مهم در خرید آسانسور
خبر فوری
نگاهی به نوسان قیمت موادغذایی در یک ماه گذشته | روایت ارقام و آمار از سفره افطار
براساس گزارش‌های میدانی در روز‌های منتهی به پایان رمضان به دلیل تغییر قیمت آرد تحویلی به واحد‌های تولیدی، روند افزایش قیمت ماکارونی شروع شد، به طوری که بیشتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای از فروش بیشتر از دو یا سه بسته ماکارونی به شهروندان خودداری می‌کردند.

محسن موسوی زاده | شهرآرانیوز؛ هرساله چند هفته قبل از شروع ماه مبارک رمضان، مسئولان تنظیم بازار از برنامه ریزی برای توزیع مناسب کالا‌های اساسی خبر می‌دهند و تاکید می‌کنند که با افزایش نظارت بر بازار، درصدد هستند از گران فروشی، احتکار و سایر تخلفات جلوگیری کنند. به گفته مسئولان جهاد کشاورزی، نان، گوشت، برنج؛ روغن، حبوبات و خرما بیشترین کالا‌های مصرفی در ماه رمضان امسال بوده‌اند که تلاش شد تا با توزیع مناسب قیمت آن‌ها کنترل شود. زولبیا و بامیه نیز جزو کالا‌های پر مصرف بودند که با در اختیار دادن شکر به واحد‌های شیرینی‌پزی سعی شد قیمت‌ها متعادل بماند.

تقاضا سمت کدام کالا‌ها بوده است؟

براساس گزارش‌های میدانی در روز‌های منتهی به پایان رمضان به دلیل تغییر قیمت آرد تحویلی به واحد‌های تولیدی، روند افزایش قیمت ماکارونی شروع شد، به طوری که بیشتر فروشگاه‌های زنجیره‌ای از فروش بیشتر از دو یا سه بسته ماکارونی به شهروندان خودداری می‌کردند. روغن از دیگر کالا‌هایی بود که در ماه رمضان امسال به دلیل تامین نشدن سهمیه واحد‌های تولیدی در اسفند با کمبود نسبی در بازار مواجه شد؛ البته در این میان باید اشاره کرد که بخشی از دلیل افزایش قیمت در کالا‌های اساسی، تغییر در قیمت بازار‌های جهانی بوده است؛ به عنوان مثال بازار جهانی روغن که در ایران اتکای زیادی به واردات دارد، در یک ماه اخیر نوسان زیادی داشته و درعین حال عرضه روغن در بازار‌های جهانی هم کاهش یافته است.

فعالان بازار موادغذایی خیابان مصلای مشهد می‌گویند که در ماه رمضان امسال، نوسان قیمت برنج ایرانی و خارجی نسبت به اسفند اندک بود، با این حال هرچند بازار حبوبات در نیمه اول ماه رمضان ثبات نسبی داشت، در نیمه دوم این ماه دچار نوسان قیمتی شد. خشک سالی مستمر، افزایش نرخ جهانی، افت تولید در اثر کاهش سطح زیرکشت وجنگ روسیه و اوکراین، از علل گرانی حبوبات دانسته می‌شود. عدس قرمز، عدس سبز، انواع لوبیا ازجمله چیتی، قرمز، چشم بلبلی، نخود رسمی (آبگوشتی)، نخود سیاه و ماش از محل واردات تامین می‌شود. بازار گوشت یکی دیگر از بازار‌هایی است که البته نوسان خود را قبل از ماه رمضان شروع کرد، با این حال شیب ملایم افزایش قیمت‌ها در دوران ماه رمضان تاحدودی ادامه داشت.

بازار زولبیا و بامیه

فروشندگان شیرینی هم می‌گویند امسال به دلیل گرانی زولبیا و بامیه و رسیدن آن به کیلویی ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان، در عمل تقاضا برای این نوع شیرینی کاهش یافت، به طوری که برخی‌ها امسال ترجیح می‌دادند به جای یک کیلو، نیم کیلو زولبیا و بامیه بخرند. البته امسال با اینکه قیمت شله مشهدی با ۱۴ هزار تومان افزایش به ۴۶ هزار تومان رسیده بود، فروشندگان معتقدند که فروش خوبی داشته اند و تقاضا برای این غذای محلی مشهدی‌ها در ماه رمضان کاهش نیافته بود.

برنامه‌های تنظیم بازار

توزیع کنندگان عمده گوشت در مشهد می‌گویند: هرساله با شروع فصل گرما، با کاهش تقاضا برای گوشت قرمز و همچنین افزایش عرضه دام زنده روبه رو هستیم که انتظار می‌رود این عوامل بر متعادل شدن بازار این محصول اثر بگذارد، اما همچنان با نوسان قیمت‌ها روبه رو هستیم.

سرپرست مدیریت نظارت و بازرسی محصولات کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در گفتگو با شهرآرا، درباره تنظیم بازار امسال می‌گوید: برنج و گوشت قرمز و مرغ، جزو کالا‌هایی است که در ماه رمضان بیشترین تقاضا را دارد. براساس هماهنگی‌هایی که با شرکت غله وپشتیبانی اموردام داشتیم، سهمیه‌ای ویژه این کالا‌ها برای استان درنظر گرفته و در ایام رمضان توزیع شد.

ناصر شعربافیان با بیان اینکه در مقطعی توزیع شکر با مشکلاتی مواجه شد، می‌گوید: به منظور حل مشکل، توزیع شکر به قیمت مصوب هرکیلوگرم ۱۴ هزار تومان آغاز شد. هم زمان با این موضوع تلاش کردیم شکر موردنیاز اصناف و صنعت را نیز تامین کنیم.

وی درباره مشکلات به وجودآمده برای تامین روغن در بازار بیان می‌کند: سهمیه روغن اسفند واحد‌های تولیدی با تاخیر به استان‌ها ابلاغ و همین مسئله سبب شد که واحد‌های تولیدی روغن خام را با تاخیر دریافت کنند. این مسئله خودش را در بازار روغن ماه رمضان نشان داد. اما اکنون علاوه بر اینکه سهمیه روغن اسفند دریافت شده، سهمیه‌ای هم برای فروردین ابلاغ شده است، از این رو انتظار می‌رود در هفته‌های آینده بازار روغن به آرامش برسد.

سرپرست مدیریت نظارت و بازرسی محصولات کشاورزی سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی درباره تنظیم بازار نان نیز بیان می‌کند: نان جزو اقلامی است که تقاضای زیادی در ماه رمضان دارد. اما با برنامه ریزی‌های صورت گرفته، امسال مشکلی در زمینه توزیع نان نداشتیم، ضمن اینکه بازرسی‌ها در حوزه نان هم در ماه رمضان بسیار افزایش یافت.

شعربافیان با بیان اینکه خراسان رضوی و مشهد در حوزه خرما وابسته به سایر استان هاست، می‌گوید: در این باره تلاش کردیم قبل از ماه رمضان با برنامه ریزی مناسب، خرما را به میزان نیاز مصرف وارد استان کنیم، از این رو بازار خرما امسال آرامش نسبی داشت.

برای سال آینده نیز همین برنامه را داریم تا قبل از شروع ماه مبارک رمضان، خرمای موردنیاز استان و مشهد تامین شود. این مسئول تاکید می‌کند: امسال اولین باری بود که حوزه تنظیم بازار کالا‌های اساسی را سازمان جهادکشاورزی مدیریت می‌کرد و تجربه امسال، می‌تواند سبب شود که سال آینده اقدامات بهتری برای توزیع کالا‌های اساسی در ماه رمضان انجام بگیرد.

روایت ارقام و آمار از سفره افطار

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}