برگزیدگان اولین دوره جایزه ادبی «ما» معرفی شدند خرید کتاب الکترونیکی با لینک مستقیم از کجا انجام دهیم؟ درخواست تعطیلی ۲۰ سینما در کشور ۱۶۳ ناشر خراسان رضوی در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران حضور یافتند تقوا اگر باشد، به بن بست نمی‌رسیم از شکستن قلیان تا شکستن شاهنشاهی مشهد؛ مرکز فرهنگ و هنر مساجد کشور میرزای اصفهانی و مکتب معارف خراسان درباره فتوای تاریخی آیت ا... محمدحسن شیرازی در تحریم تنباکو | هنگامه قیام قلم آیا «شهرک کلیله ودمنه» برومند گوی سبقت را از «مهمونی» طهماسب می‌رباید؟ صفحه نخست روزنامه‌های کشور - شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ اجرای گروه سرود رسا در «عصرجدید» مرحله نیمه نهایی (۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱)+ ویدئو امام جمعه مشهد: طرح تحول می‌تواند مملکت را به یک نقطه ثبات اقتصادی برساند ویدئو | نماهنگ «سلام فرمانده» برای امام زمان (عج) + متن صحبت‌های همایون شجریان در نشست خبری رونمایی از آلبوم «گاه فراموشی» دانلود آلبوم «گاه فراموشی» همایون شجریان + تیزر تصویری فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی آخر هفته تلویزیون | ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت فردوسی، بابای تاجیکان
خبر فوری

برگزیدگان اولین دوره جایزه ادبی «ما» معرفی شدند

  • کد خبر: ۱۰۸۶۲۴
  • ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸
برگزیدگان اولین دوره جایزه ادبی «ما» معرفی شدند
مراسم اختتامیه اولین دوره جایزه ادبی «ما» روز جمعه ۲۳ اردیبهشت در موسسه مطالعات فرهنگی بهاران برگزار شد.

به گزارش شهرآرانیوز، این مراسم با حضور چهره‌هایی، چون محمود دولت آبادی، احمد جلیلی، حسن کیائیان، افشین شاهرودی، ضیاء الدین خالقی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دبیر جایزه ادبی «ما» با بیان اینکه متاسفانه جوایز ادبی در جامعه ما، جریان‌ساز و حرکت‌آفرین نیستند گفت: با این‌حال وجود جوایز ادبی، هرچند کوچک و محدود، وجودشان بسیار بهتر از نبودشان است، چون به اندازه خودشان و کم یا نسبتا زیاد بر جامعه مخاطب، تاثیر می‌گذارند.

به گفته او وجود جوایز مختلف، تکثر و تنوع دیدگاه‌ها را نشان می‌دهد که در هر عرصه‌ای از جمله ادبیات حائز اهمیت است.

سخنران بعدی مراسم محمود دولت آبادی نویسنده سرشناس بود که از ضرورت نوشتن درباره دیگری سخن گفت: متاسفانه جایی را  سراغ ندارم که نویسنده‌ها دور هم جمع شوند و از کتاب حرف بزنند و این کاستی احساس می‌شود و به همین دلیل معتقدم  برگزاری چنین جایزه‌هایی مطلوب است و این پیشنهاد را دارم که نویسندگان به دیگران هم توجه داشته باشند و حس نیازمندی خود را پنهان نکنند.

محمود دولت آبادی با اشاره به این‌که در اکثر کتاب‌هایی که این روز‌ها منتشر می‌شود روایت‌ها اول شخص هستند بیان داشت: این مساله سبب آن می‌شود که نویسنده فقط احساسات خودش را بنویسد. باید گفت ادبیات جدی از من آغاز نمی‌شود؛ ادبیات جدی از دیگری آغاز می‌شود. ممکن است ادبیات سرانجام به منیت نویسنده منجر شود، ولی اگر قرار است ادامه پیدا کند حتما باید از دیگری نوشت.

دولت آبادی افزود: خرسندم از اینکه شما علاقه‌مندان به ادبیات این‌جا هستید. ادبیات در این کشور همیشه مورد قهر است و در لحظاتی نیز  شاعر، نویسنده  و ادبیات مورد غضب قرار می‌گیرد.

این نویسنده تاکید کرد: هر کسی که می‌خواهد به سمت نوشتن برود باید بداند که راه بسیار سخت است هر چند در آغاز آسان به نظر بیاید؛ چرا که «افتاد مشکل‌ها» یش بعد‌ها آغاز می‌شود.

 

برگزیدگان اولین دوره جایزه ادبی «ما» معرفی شدند

جایزه‌های ادبی چراغی برای مسیر حرکت جریان‌های ادبی است

احمد جلیلی فعال ادبی و شاعر سخنران بعدی مراسم بود که درباره جایزه‌های ادبی صحبت کرد.

دبیر سابق جایزه بیژن جلالی درباره خلاء جایزه‌های ادبی در سال‌های گذشته گفت: جایزه‌های ادبی در هر دوره مانند چراغی، مسیر حرکت ادبی و جریان‌های ادبی را روشن می‌کنند و می‌توانند باعث شکل گیری اتفاقات قابل توجهی در عرصه ادبیات شود.

به گفته او جوایز ادبی در سال‌های اخیر به تدریج فراموش شده‌اند و حالا شاهد برگزاری اولین دوره جایزه ادبی ما هستیم و می‌توان امیدوار بود که این جایزه طی سال‌های آینده رونق بیشتری بگیرد و تاثیر خود را بر جامعه ادبی بگذارد. چرا که هر جایزه مانند چراغ روشنی فراروی شاعران و نویسندگان را روشن کرده و آن‌ها را امیدوارتر کرده و به تکاپو می‌اندازد.

در بخش بعدی برنامه اسدالله امرایی دبیر بخش داستان جایزه ادبی «ما» گزارشی از کتاب‌های رسیده و روند داوری‌ها ارائه کرد.

این مترجم و منتفد ادبی گفت: نزدیک به صد اثر در حوزه رمان و داستان کوتاه که در سال ۱۳۹۹ منتشر شده بودند به دستمان رسید که تعداد اندکی از آن‌ها، چون سال‌های قبل از ۱۳۹۹ منتشر شده‌بودند از گردونه رقابت کنار گذاشته شدند.

امرایی با بیان این موضوع که تمام کتاب‌های رسیده به مرحله نهایی برندگان واقعی جایزه ادبی ما هستند گفت:، اما ناگزیر بودیم  در هر بخش دو نفر را به عنوان برگزیده انتخاب کنیم و این، کار بسیار سختی بود، چون کتاب‌ها نزدیک به هم بودند.

او در ادامه و در باره حمایت از جوایز در کشور‌های دیگر گفت: در تمام نقاط دنیا جایزه‌های ادبی ساز و کار مشخصی دارند و حتی توسط دولت‌ها امتیاز‌هایی هم برای جایزه‌ها در نظر گرفته می‌شود، اما اینجا اینطور نیست و جوایز با مشکلات مختلفی روبه‌رو می‌شوند.

پس از گزارش اسدالله امرایی؛ بیانیه هیات داوران بخش داستان قرائت شد و برگزیدگان معرفی شدند.در بخش داستان کوتاه کتاب «آختامار» نوشته هماجاسمی به عنوان کتاب برگزیده و «کورسرخی» نوشته عالیه عطایی به عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شدند.

در بخش رمان نیز کتاب «وقایع نگاری مرگ یک دیوانه» نوشته مهدی فروتن کتاب برگزیده و «زل آفتاب» نوشته سرش چیت ساز به عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شدند.

 

اسدالله امرایی، محمدهاشم اکبریانی و محمودد قلی پور  داوری بخش داستان جایزه «ما» را برعهده داشتند.

شعرهایی که به دست مخاطبان نمی‌رسد

در بخش بعدی برنامه یاسین نمکچیان دبیر بخش شعر جایزه «ما» نیز گزارشی از کتاب‌های رسیده به بخش شعر ارائه داد و از وضعیت غبار آلود شعر امروز ایران حرف زد.

این شاعر و روزنامه‌نگار گفت: ما کتاب‌هایی را که در سال ۱۳۹۹ منتشر شدند مورد ارزیابی قرار دادیم. در این سال به دلیل شیوع کرونا مجموعه شعر‌های کمتری منتشر شدند، اما ۵۱ کتاب به دبیرخانه جایزه ارسال شد که می‌توانم بگویم استقبال خوبی صورت گرفت.

نمکچیان درباره ضرورت راه اندازی بخش شعر در این جایزه گفت: شعر ایران دوران غبار آلودی را تجربه می‌کند و اگرچه در این سال‌ها ناشران مهمی همچون چشمه، مروارید و نگاه به میدان آمدند و  روی آثار شاعران جوان سرمایه‌گذاری کردند، اما اکثر مجموعه‌ها به دست مخاطبان نمی‌رسند، چون حرکت تاثیرگذاری برای شناسایی و معرفی کتاب‌های استاندارد وجود ندارد.

 

در قسمت بعدی برنامه، بیانیه هیات داوران بخش شعر خوانده شد و مجموعه «سارا» سروده رضا یاوری به عنوان کتاب برگزیده و مجموعه «صدای من را از خواستن می‌شنوید» سروده آرش نصرت اللهی به عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شدند.


ضیاء الدین خالقی، افشین شاهرودی و یاسین نمکچیان دبیری بخش شعر جایزه «ما» را بر عهده داشتند.

در پایان مراسم دو شاعر برگزیده، رضا یاوری و آرش نصرت‌اللهی، به شعرخوانی پرداختند.

منبع: ایلنا

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}