تحلیل سازمان هواپیمایی از چرایی سوانح فرودگاه مشهد| کیفیت باند فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مناسب نیست+ عکس جزئیات تازه از ماجرای ۳۰ کانتینر مخفی در گمرک بوشهر| کانتینر‌های بلاتکلیف به گمرک اعلام نشده بودند زمان قطعی واریز یارانه مردادماه ۱۴۰۱ مشخص شد + زمان احتمالی پرداخت معوقات ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزارتومانی چقدر است؟ (۲۰ مردادماه ۱۴۰۱)  ورود سکه بهار آزادی به کانال ۱۳ میلیون تومانی (۲۰ مردادماه ۱۴۰۱) همه کارتخوان‌ها به پرونده مالیاتی متصل شدند گفتگوی کابین نیوز با مدیرعامل شرکت مهدیس آسانبر+ویدیو علت تاخیر ۱۲ ساعته در پرواز تهران - نجف مشخص شد امسال ارز اربعین چقدر و با چه قیمتی داده می‌شود؟ چگونه سهام بورسی را وثیقه وام کنیم؟ فرار از مالیات با کارت به کارت ادعای ایران خودرو در ضرر ۴۵ میلیونی در تولید هر خودروی پژو ۲۰۶ وزیر راه: تا پایان شهریورماه سهم زمین ۴میلیون واحد مسکن تعیین تکلیف می‌شود (۱۹ مردادماه ۱۴۰۱) توضیحات بانک مرکزی درباره ابلاغیه حذف ضامن از وام‌های خرد صادرات گندم اوکراین، قیمت گندم را نصف کرد آخرین وضعیت پرداخت وام فرزندآوری، ازدواج و ودیعه مسکن (۱۹ مردادماه ۱۴۰۱) شرایط دریافت وام «سهام عدالت» اعلام شد + جزئیات در مردادماه، یارانه‌بگیران چه میزان یارانه نقدی دریافت می‌کنند؟
خبر فوری
درباره تشدید برخورد با تخلف در خبازی‌های شهر | نانوایی‌های کم‌فروش نقره‌داغ می‌شوند
افزایش تقاضا برای نان در روز‌های گذشته سبب شد تا مسئولان استانی با افزایش ساعت کار نانوایی‌ها تلاش کنند تا نان را به میزان نیاز شهروندان در اختیار آن‌ها قرار بدهند. با این حال، افزایش تقاضا سبب سودجویی برخی نانوایی‌ها و تخلفاتی مانندکم فروشی و گران فروشی شده است. همین مسئله سبب شده است تا برخورد شدید با آن‌ها در دستورکار قرار بگیرد.

مرتضی محمدپور | شهرآرانیوز؛ شاید بتوان نشست کارگروه بررسی مشکلات نانوایان مشهد در روز جمعه گذشته و سخنان شدیداللحن فرماندار درباره برخورد با نانوایی‌های متخلف را نخستین موضع گیری دل گرم کننده یک مسئول در قبال معضل اخیر شهروندان مشهدی برای تهیه نان دانست؛ سخنانی که با پیگیری دیگر مسئولان همراه شد تا در ادامه با تمرکز سامانه ۱۲۴ بر موضوع ثبت تخلفات نانوایی‌ها و بسیج گسترده کارگروه‌های بازرسی و نظارت، زمینه برای فعالیت سودجویان تا حد زیادی محدود شود.

بازرس اتاق اصناف مشهد در حاشیه بازدید سرزده از نانوایی‌های محدوده بولوار بسیج و مناطقی از محله قاسم آباد مشهد که با حضور نمایندگانی از فرمانداری، سازمان جهاد کشاورزی و دادگستری انجام می‌شد، به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: تا پیش از اجرای مرحله نخست طرح تحول اقتصادی، خانواده‌ها به طور متوسط در هفته پنج نان تهیه می‌کردند، اما اکنون به علت جو روانی حاکم بر جامعه، بسیاری از خانواده‌ها برای قوت هفتگی خود بیشتر از بیست نان تهیه می‌کنند.

سیداحسان مجتهدزاده با اشاره به پلمب چهار واحد عرضه نان در روز گذشته که تخلفشان برای بازرسان جهاد کشاورزی محرز شده بود، می‌افزاید: در جریان بازرسی اخیر کارگروه ویژه نظارت بر نانوایی ها، گران فروشی محور همه پیگیری هاست و پیش از بررسی هرکدام از مستندات و شواهد، اول درباره قیمت نان عرضه شده و میزان پایبندی نانوایی به نرخ نامه تحقیق می‌شود.

این شدت عمل در حوزه گران فروشی، باعث شده است که متخلفان به جای ارتکاب این تخلف، به کم فروشی روی بیاورند و وزن چانه نان در مواردی کمتر از حد مجاز باشد که به طور مثال، علاوه بر چهار نانوایی متخلفی که دیروز پلمب شدند، دو نانوایی سنگک متخلف هم به علت ارتکاب کم فروشی و توزین چانه کمتر از ۴۲۰ گرم برای هر نان شناسایی و ضمن تنظیم فرم گزارش، برای برخورد قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند. البته اگر در وضعیت عادی بودیم، مجازات قانونی تخلفات این چنینی فقط در جریمه نقدی منحصر بود، اما در اوضاع کنونی و بر مبنای اختیاراتی که از ناحیه نهاد‌های حاکمیتی به مراجع ذی صلاح داده شده، ممکن است جریمه‌هایی در سطح لغو پروانه و واگذاری سهمیه به نانوایی مجاور نیز اعمال شود.

آرد فراوان است

عرضه گسترده و بدون محدودیت آرد در روز‌های گذشته دقیق و حساب شده بوده و تا حد زیادی به حل معضل کاهش عرضه نان به مردم کمک کرده است. این افزایش عرضه آرد به حدی است که رئیس اتحادیه صنف نانوایان در این باره به خبرنگار شهرآرا می‌گوید: تا امروز همه نانوایی‌ها سهمیه کامل خود را چه به صورت ده روزه و چه به صورت ماهانه دریافت کرده اند و هیچ مشکلی نه برای تأمین این سهمیه و نه حتی برای افزایش درخواست سهمیه آرد از سوی مراکز عرضه نان وجود ندارد.

با این حال، اختلالاتی که در عرضه نان به وجود آمده، به دو دلیل است؛ اول اینکه تقاضای خرید نان از سوی مردم به طرز سرسام آوری افزایش پیدا کرده و دوم اینکه حتی تعطیلی مجاز یک نانوایی هم باعث می‌شود تا فشار جمعیتی اهالی آن محله به نانوایی مجاور انتقال یابد و در نتیجه شاهد افزایش مدت انتظار شهروندان و طولانی ترشدن صف‌ها باشیم.

وی می‌افزاید: ریشه بخشی از مشکلات در حوزه عرضه نان به این دلیل است که برخلاف دیگر کلان شهر‌های کشور که در آن‌ها فقط ۳۰ درصد از نانوایی‌ها سهمیه آردشان را به صورت ماهانه دریافت می‌کنند، در مشهدالرضا (ع) بیش از ۶۰ درصد نانوایی‌ها به جای اینکه هر ۱۰ روز یک بار حواله سهمیه شان را دریافت کنند، سهمیه ماهانه دارند و به علت نبود سامانه‌های کنترلی، افزایش پخت چه از نظر ساعت خدمت رسانی واحد عرضه و چه از نظر حجم پخت به سختی اجراشدنی است.

با توجه به وضعیت موجود و تأمین کافی سهمیه آرد برای نانوایی ها، به نظر می‌رسد که طبق پیش بینی کارشناسان، در روز‌های آینده از التهاب بازار کاسته می‌شود و با اشباع نان در جامعه و رفع نیاز مردم، شاهد کاهش مدت انتظار شهروندان در صف‌های تهیه نان باشیم، اما نباید از یاد برد که در همین ایام و برخلاف برخی متخلفان، بسیاری از مراکز متمرکز پخت نان مانند شرکت صنایع غذایی رضوی حتی به قیمت زیان‎دهی، نان را با آرد آزاد پخت می‌کنند، اما آن را با قیمت آرد یارانه‌ای به مشتری می‌رسانند و نهادینه شدن این فرهنگ مساوات، شاه کلید رفع التهاب و آرامش بخشی به بازار است.

بازدید استاندار و فرماندار از نانوایی‌ها

همچنین عصر دیروز استاندار خراسان‌رضوی از چند واحد نانوایی در مرکز و حاشیه شهر مشهد به‌صورت سرزده بازدید کرد. در این بازدید یعقوبعلی نظری پس از بررسی عملکرد این نانوایی‌ها، برای آسان‌سازی ارائه خدمات به مردم دستوراتی داد. استاندار خراسان‌رضوی در جریان این بازدید گفت: با هرگونه تخلفی در زمینه عرضه نان به‌صورت جدی برخورد می‌شود و اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای تأمین نان مردم به وجود بیاید.

نظری با بیان اینکه واحد‌های نانوایی باید در عرضه نان و اجرای قانون درست عمل کنند، ادامه داد: همه واحد‌ها باید بر اساس سهمیه آرد دریافتی عرضه کامل داشته باشند. ضمن اینکه بازرسان به‌طور مستمر از نانوایی‌ها بازدید می‌کنند و درصورت مشاهده تخلف، بدون چشم‌پوشی، برخورد شدید قانونی صورت می‌گیرد. استاندار خراسان‌رضوی تأکید کرد: هیچ مشکلی برای تأمین نیاز‌های مردم وجود ندارد و همه کالا‌های اساسی به اندازه کافی در استان موجود است. همچنین استاندار خراسان‌رضوی دستور تشویق و نیز لغو پروانه فعالیت و سپردن کار به افراد دارای صلاحیت را برای شماری از واحد‌های بازدیدشده صادر کرد.

بازدید استاندار و فرماندار از نانوایی‌ها

همچنین عصر دیروز استاندار خراسان‌رضوی از چند واحد نانوایی در مرکز و حاشیه شهر مشهد به‌صورت سرزده بازدید کرد. در این بازدید یعقوبعلی نظری پس از بررسی عملکرد این نانوایی‌ها، برای آسان‌سازی ارائه خدمات به مردم دستوراتی داد. استاندار خراسان‌رضوی در جریان این بازدید گفت: با هرگونه تخلفی در زمینه عرضه نان به‌صورت جدی برخورد می‌شود و اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای تأمین نان مردم به وجود بیاید. نظری با بیان اینکه واحد‌های نانوایی باید در عرضه نان و اجرای قانون درست عمل کنند، ادامه داد: همه واحد‌ها باید بر اساس سهمیه آرد دریافتی عرضه کامل داشته باشند.

ضمن اینکه بازرسان به‌طور مستمر از نانوایی‌ها بازدید می‌کنند و درصورت مشاهده تخلف، بدون چشم‌پوشی، برخورد شدید قانونی صورت می‌گیرد. استاندار خراسان‌رضوی تأکید کرد: هیچ مشکلی برای تأمین نیاز‌های مردم وجود ندارد و همه کالا‌های اساسی به اندازه کافی در استان موجود است. همچنین استاندار خراسان‌رضوی دستور تشویق و نیز لغو پروانه فعالیت و سپردن کار به افراد دارای صلاحیت را برای شماری از واحد‌های بازدیدشده صادر کرد.

در حاشیه این بازدید، فرماندار مشهد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه صف‌های نانوایی تا حدودی شکسته شده است، گفت: علت شلوغی نانوایی‌ها در چند روز گذشته این بود که بعضی همشهریان بیشتر مراجعه کرده بودند و نان بیشتری تهیه کرده بودند و از طرف دیگر، تخلف برخی نانوایی‌ها به این موضوع دامن زده بود.

محسن داوری ادامه داد: ما به نانوایی‌ها در روز‌های گذشته سهمیه آرد بیشتری دادیم تا نسبت به روز‌های قبل پخت بیشتری داشته باشند و مردم با آرامش بیشتری نان تهیه کنند. طرح «برکت ۲» با صد کارگروه بازرسی هم‌زمان آغاز شد که هم‌اکنون مشغول ارزیابی نانوایی‌ها هستند. تا امروز ۵۷۰ نانوایی در شهر مشهد ارزیابی شده‌اند و مشخص شد که برخی‌شان تخلفاتی داشته‌اند. بعد از پایان بازرسی‌ها، در تعزیرات برای آن‌ها تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی با تأکید بر برخورد شدید با متخلفان، افزود: مشکل آرد در مشهد وجود ندارد و به اندازه کافی آرد موجود است. مردم مطمئن باشند با متخلفان و به‌ویژه نانوایی‌هایی که تعطیلی غیرمجاز داشته باشند و نان به مردم عرضه نکنند یا خارج از شبکه آردفروشی کنند، به‌شدت برخورد می‌شود و مجوزشان لغو خواهد شد و به‌جای آن‌ها برای افراد متعهد و کارآمد پروانه صادر خواهد شد. همچنین نانوایی‌هایی که میزان رضایتمندی از آن‌ها زیاد باشد، تشویق می‌شوند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}