خبر فوری
پایان سال ۱۴۰۱؛ جشن کاداستری برای همه زمین‌های ملی خراسان رضوی
معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: تاکنون برای ۶ میلیون هکتار از مساحت ۸ میلیون هکتاری زمین‌های ملی استان سند کاداستری صادر شده است.

علیرضا ظهیری | شهرآرانیوز؛ «تاکنون برای ۶ میلیون هکتار از مساحت ۸ میلیون هکتاری زمین‌های ملی استان سند کاداستری صادر شده است.» این خبری است که معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی اعلام و بیان کرد: با صدور سند کاداستر، مرز زمین‌های کشاورزی با زمین‌های ملی مشخص می‌شود و این اتفاق سبب خواهد شد که دیگر به زمین‌هایی که متعلق به مردم ایران و ملی است، تعرض نشود.

همه مزایای کاداستر

سیدرضا ابوترابی در گفتگو با شهرآرا افزود: تثبیت نقشه‌های زمین‌های ملی، جلوگیری از تداخل اسناد، تثبیت مالکیت دولتی و جلوگیری از تشکیل دعاوی قضایی و حقوقی در دادگاه‌ها ازجمله مزایای صدور اسناد کاداستر برای زمین‌های دولتی است.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی بیش از ۸ میلیون هکتار زمین‌های ملی وجود دارد، تصریح کرد: براساس قانون حدنگار، اداره کل منابع طبیعی و البته همه دستگاه‌ها موظف اند به گرفتن سند مالکیت زمین‌های ملی و زمین‌های دولتی به صورت کاداستر و تک برگ اقدام کنند.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: این اداره کل در دو سال گذشته برای بخش زیادی از زمین‌های ملی سند کاداستر صادر کرده است که در سال ۱۳۹۹ بیش از ۳ میلیون هکتار و در سال ۱۴۰۰ نیز بیش از ۳ میلیون هکتار از زمین‌های ملی دارای سند تک برگ و کاداستر شده اند.

مناقشه یک میلیون هکتاری

ابوترابی با بیان اینکه درمجموع تا امروز برای ۶ میلیون هکتار از زمین‌های ملی استان سند کاداستر صادر شده است، تصریح کرد: تا پایان شهریور امسال سند کاداستری برای یک میلیون هکتار دیگر از زمین‌های دولتی صادر می‌شود.

او ادامه داد: پس از رفع مشکلات حقوقی و قضایی با آستان قدس رضوی و اداره کل اوقاف استان، موضوع اختلافی برای صدور سند در پانصد هکتار از زمین‌های دیگر نیز حل می‌شود.

ابوترابی این را هم گفت که به احتمال زیاد با حل دیگر مشکلات، سند کاداستری زمین‌های ملی برای پانصد هکتار باقی مانده هم امسال صادر می‌شود تا بتوانیم در پایان سال ۱۴۰۱ به صورت رسمی جشن کاداستر را در استان بگیریم.

اسفند پارسال اعلام شده بود که برای ۷.۵ میلیون هکتار از زمین‌های دولتی استان سند کاداستر صادر شده است و معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان که این عدد را تاکنون ۶ میلیون هکتار اعلام کرد، درباره علت بروز این اختلاف آماری ۱.۵ میلیون هکتاری گفت: آمار ۷.۵ میلیون هکتار مربوط به مساحت اسناد صادرشده در سامانه کاداستر اداره کل ثبت اسناد و املاک استان است و آمار ۶ میلیون هکتار براساس مستندات اسناد مالکیتی است که از ۳۳شهرستان استان به دست ما رسیده است.

ابوترابی با بیان اینکه تاکنون ۱.۵ میلیون هکتار از نقشه‌های منابع طبیعی در لایه اراضی ملی سامانه ثبت به عنوان سند ملی تثبیت شده است، افزود: با اصلاح هندسی نقشه‌ها به تدریج اسناد این ۱.۵ میلیون هکتار نیز صادر می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}