فروش بلیت پرواز‌های اربعین در آژانس‌ها و اپلیکیشن‌ها ممنوع شد (۲۲ مردادماه ۱۴۰۱) دو شهرک صنفی در خراسان رضوی به بهره‌برداری می‌رسد | بیشتر تخلفات صنفی در واحد‌های بدون پروانه اتفاق می‌افتد تکذیب واردات خودرو با رمز ارز (۲۲ مردادماه ۱۴۰۱) قیمت دلار، قیمت سکه، قیمت طلا و قیمت ارز امروز شنبه (۲۲ مردادماه ۱۴۰۱) تأمین زمین، یکی از چالش‌های توسعه شهرک‌های صنعتی تقاضامحور خراسان رضوی است  برخورد بانک مرکزی با بانک‌هایی که بیش از حد به اشخاص مرتبط با خود وام داده‌اند دستور فوری برای تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده صادر شد مصوبه حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی کارگران هنوز ابلاغ نشده است تبانی برای گرانی رب واردات کالا برای دارندگان رمزارز رسمی، آزاد می‌شود ماجرای نحوه بد بارگیری بسته‌های پستی+ فیلم و عذرخواهی تیپاکس خبر مهم برای جاماندگان یارانه اردیبهشت و خرداد| نام‌نویسی از جاماندگان و معترضان ادامه دارد (۲۱ مردادماه ۱۴۰۱) تحلیل سازمان هواپیمایی از چرایی سوانح فرودگاه مشهد| کیفیت باند فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مناسب نیست+ عکس جزئیات تازه از ماجرای ۳۰ کانتینر مخفی در گمرک بوشهر| کانتینر‌های بلاتکلیف به گمرک اعلام نشده بودند زمان قطعی واریز یارانه مردادماه ۱۴۰۱ مشخص شد + زمان احتمالی پرداخت معوقات ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزارتومانی چقدر است؟ (۲۰ مردادماه ۱۴۰۱)  ورود سکه بهار آزادی به کانال ۱۳ میلیون تومانی (۲۰ مردادماه ۱۴۰۱) همه کارتخوان‌ها به پرونده مالیاتی متصل شدند گفتگوی کابین نیوز با مدیرعامل شرکت مهدیس آسانبر+ویدیو علت تاخیر ۱۲ ساعته در پرواز تهران - نجف مشخص شد
خبر فوری
وضعیت نامطلوب سد دوستی | شناسایی ۱۰هزار فقره انشعاب غیرمجاز در مشهد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: سد دوستی امسال وضعیت خوبی ندارد. از ۱۲۵۰میلیون مترمکعب ظرفیت در سد دوستی اکنون ۲۹۶میلیون مترمکعب آب وجود دارد که این وضع مطلوبی نیست.

گروه اقتصاد | شهرآرانیوز؛ علیرضا طاهری امروز ۵تیرماه در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب استان که به‌مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: مشهد به‌دلیل وجود حرم مطهر رضوی همیشه مورد توجه زائران و مجاوران بوده است. مشهد چهار میلیون جمعیت ثابت و بیست تا سی میلیون جمعیت متغیر از زائران دارد. این موضوع می‌طلبد تا تأمین آب شرب آن از منابع متنوع صورت گیرد. ما این تنوع را در تأمین آب شرب مشهد فراهم کرده‌ایم.

وی افزود: اکنون چهار سد مهم استان یعنی سد دوستی، طرق، کارده و ارداک و همچنین بیش از ۴۵۷ حلقه چاه آب زیرزمینی، دو قنات و یک چشمه به تأمین آب مشهد کمک می‌کنند. مصرف آب مشهد بیش از ۲۶۰میلیون مترمکعب در سال است که اینک از این منابع تأمین می‌شود. سد دوستی امسال شرایط خوبی ندارد. از ۱۲۵۰میلیون مترمکعب ظرفیت در سد دوستی، اکنون ۲۹۶میلیون مترمکعب آب وجود دارد که این وضعیت مطلوبی نیست. در سد طرق ۸میلیون مترمکعب و سد کارده ۱۰میلیون مترمکعب آب هست. سد ارداک با ۳۰میلیون مترمکعب گنجایش، ۱۲میلیون مترمکعب آب دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی بیان کرد: با تدابیر پیش‌بینی‌شده و با حدود ۱۰ تا ۲۰درصد صرفه‌جویی از سوی زائران و مجاوران، امیدواریم این سال‌های گرم را پشت‌سر بگذاریم. در افق بلندمدت به آب بیشتری نیاز داریم. در افق ۱۴۲۰ مصرف آب به ۴۰۰میلیون مترمکعب در سال در استان خواهد رسید. اکنون مهم‌ترین پروژه‌ای که در حال اجراست، طرح عظیم انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به شرق کشور است که برای کمبود آب صنعت و خدمات استفاده خواهد شد. بر اساس این طرح، قرار است ۱۲۰میلیون مترمکعب آب وارد خراسان رضوی شود که هم‌اکنون نیز پروژه درحال اجراست. ضمن اینکه پروژه جایگزینی پساب با آب کشاورزی در دست اقدام است. بنابراین، اصل اول در تأمین آب مشهد تنوع‌بخشی در زمینه منابع آبی است.

طاهری درباره باغ‌ویلا‌هایی که از منابع غیرمجاز استفاده می‌کنند، بیان کرد: البته بخشی از باغ‌ویلا‌ها از طریق منابع قانونی آب خود را تأمین می‌کنند. باتوجه‌به اینکه طول شبکه تأمین آب شرب به روستا‌ها و شهر‌های اطراف در مشهد ۱۵۰۰کیلومتر است، بخشی از این شبکه از کنار باغ‌ویلا‌ها عبور می‌کند و برخی از این ویلا‌ها آب خود را به‌صورت غیرقانونی از طریق این شبکه‌ها تأمین می‌کنند.

۱۰هزار فقره انشعاب غیرمجاز در مشهد شناسایی و تعیین تکلیف شد

وی ادامه داد: سال گذشته با هماهنگی دستگاه حمایتی، ۱۰هزار فقره در مشهد انشعاب غیرمجاز شناسایی و تعیین تکلیف شد. جرایم سنگینی در بحث انشعاب غیرمجاز آب به باغ‌ویلا‌ها تعیین شده است که حتی جرایم حبس و مشابه را داشتیم و این جرایم نیز می‌تواند بازدارنده باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی تصریح کرد: برخی مالکان باغ‌ویلا‌ها اظهار می‌کنند که از انشعاب غیرمجاز اطلاعی نداشته‌اند. بنابراین، درخواست می‌کنیم خریداران قبل از خرید ملک انشعاب آب را استعلام کنند. ضمن اینکه باید بگویم تقریبا ما انشعاب قانونی در مشهد نداریم و آن دسته از افرادی که به‌تازگی متوجه شدند انشعاب قانونی ندارند، اطلاع دهند تا به مراجع قضایی کشیده نشود.

طاهری با اشاره به طراحی سامانه سوت‌زنی در این راستا گفت: انشعاب غیرمجاز آب از شبکه‌های آب شرب تضییع حقوق بیت‌المال و مصداق حق‌الناس است. بر این اساس، سامانه‌ای طراحی شده که خوشبختانه مورد استقبال هم قرار گرفته است و مردم می‌توانند از چهار درگاه از جمله شماره تلفن ۱۲۲ گزارش تخلف را ارائه کنند که البته پاداش مادی نیز در این خصوص در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: حریررود در محل سد دوستی حدود ۵۰هزار کیلومترمربع وسعت و متوسط سالانه یک میلیارد آورد آب به سد دوستی دارد. این سد بین ایران و ترکمنستان بهره‌برداری می‌شود. درباره آورد سد دوستی قرارداد ما با ترکمنستان است، اما امسال وضعیت خوبی ندارد. گستره این خشک‌سالی در افغانستان و ایران بوده و حجم آب مخزن هم‌اکنون ۲۹۶میلیون مترمکعب است.

طاهری درباره تکمیل پروژه سد شورچه بیان کرد: این پروژه روی کشف‌رود درحال اجرا بوده که تاکنون ۲۸درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. حجم آب تنظیمی سالانه ۳۰میلیون مترمکعب است که بر اساس محدودیت اعتباری پیشرفت خوبی نداشت، اما اکنون با حمایت دستگاه‌های مرتبط رو به پیشرفت است. اولویت اصلی سد شورچه دشت سرخس است و بخش دیگر برای شرب مشهد پیش‌بینی شده است و حدود دو سال دیگر قابلیت بهره‌برداری دارد.

وی با اشاره به جغرافیای کشف‌رود ادامه داد: کشف‌رود یک مسیر تکاملی را طی کرده تا به اینجا رسیده است. کشف‌رود باید آب را با خود حمل کند، نه فاضلاب را که البته وجود فاضلاب را نمی‌توان کتمان کرد. اینک ما چندین تصفیه‌خانه در کنار کشف‌رود داریم و تصفیه‌خانه طبرسی شمالی در حال ساخت است. بنده این را قاطعانه می‌گویم که در هیچ‌جای کشف‌رود فروش فاضلاب نداریم، اما فروش پساب از فاضلاب تصفیه‌شده انجام می‌شود. کاشت صنوبر به‌جای صیفی‌جات از دیگر اقدامات در مقوله حل کشف‌رود بود که در این راستا برخی تخلف داشتند و بین صنوبر‌ها نیز صیفی‌جات کشت می‌کردند. اکنون بیش از ۱۵۰۰هکتار بستر آزادشده در کشف‌رود وجود دارد که کاشت غیرمجاز در این بستر نداریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه برای مسدودسازی چاه‌های غیرمجاز، حکم قضایی نیاز است، بیان کرد: در این خصوص از سال ۹۲ تا  ۹۹، ۱۳هزارو۴۵۴ حلقه چاه غیرمجاز و امسال نیز ۲۴۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان مسدود شده است. باغ‌ویلا‌ها برای غرب مشهد به‌شدت مضر است.

در ادامه سیدابراهیم علوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی، اظهار کرد: ۹۳ شهر و ۲۸۰۰ روستا در خراسان رضوی زیر پوشش شرکت آبفای استان قرار دارد. اکنون در ۳۰ شهر خراسان رضوی مشکلات آبی داریم که میزان مصرف آب در این شهر‌ها با تولید آب متفاوت است. شهر‌های بزرگ شامل شهر‌های سبزوار، نیشابور، تربت حیدریه و خواف است. خوشبختانه در خواف با توجه به اقداماتی که صورت گرفته و با مدیریت مصرف شهروندان، مشکلات حل شده است. در تربت حیدریه نیز با اعتباراتی که تخصیص یافته است، مشکلات رفع خواهد شد و در شهر‌های سبزوار و نیشابور نیز به‌فراخور پروژه‌ها این مشکل درحال رفع‌شدن است.

وی افزود: رعایت الگوی مصرف توسط شهروندان باعث می‌شود برای توزیع آب مشکلی وجود نداشته باشد. از طرفی مدیریت فشار در چهار تا پنج شهر استان صورت خواهد گرفت که این نیز موقتی خواهد بود. بنابراین، مشکل جدی برای تأمین آب نداریم که این مدیریت فشار برای تأمین بیست‌وچهارساعته آب در مخزن است.

علوی اضافه کرد: مدیریت فشار برای شهر‌های بزرگی از جمله نیشابور، سبزوار، تربت جام، تربت حیدریه و تایباد اعمال خواهد شد. منابع آبی سراسر استان ۲۴ساعته فعال و درحال تولید آب هستند، اما این بیش از مقداری است که پیش‌بینی شده است؛ به‌عنوان مثال در روستا‌های استان ۱۲۰ لیتر آب برای هر نفر در شبانه‌روز تولید می‌شود که بیش از این یعنی حدود ۲۰۰ لیتر توسط روستاییان مصرف می‌شود که این مسئله تأمین آب را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی اضافه کرد: اکنون ۲۲۰۰ منبع تأمین به‌صورت چاه در استان وجود دارد و علاوه بر این نیز همه منابع آبی در مدار هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}