ضرورت نکات بهداشتی در روز عید قربان برای پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان ودام برنامه ۱۰ ساله برای مقابله با ریزگرد‌های مشهد توجه به نوآوری و سامان دهی نوین مشاغل افزایش بیماران سرپایی «کرونا» در مشهد مراکز عرضه و کشتار مجاز دام زنده در مشهد در روز عید قربان (۱۴۰۱) اعلام شد ویدئو | نگاهی به تاریخچه تشکیل شهرداری در ایران و مشهد | از بلدیه تا شهرداری ابلاغ دستورالعمل وآیین‌نامه تفویض اختیار به مناطق در آینده‌ای نزدیک آیت‌الله‌علم‌الهدی: مردم‌داری محور فعالیت‌های شهرداری مشهد است معاون وزیر کشور: نبود اشتغال، دلیل مهاجرت مردم از روستاها است پژمانفر: روستا‌های ما صاحب ندارد | کمتر از ۲۵ درصد ساکن در روستا‌ها داریم فراهم‌سازی بیش از ۵۳۰ نقطه در مشهد برای شارژ من‌کارت نامه معاون دادستان مشهد برای جلوگیری از ورود بانوان بدحجاب به مترو + عکس امام جمعه مشهد خطاب به دهیاران شهرستان مشهد: حافظ فرهنگ گذشته روستا باشید و آن را زنده کنید گفتمان طراحی شهری و شهر مطلوب
خبر فوری
افزایش دو برابری روز‌های ناسالم مشهد در بهار ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل
تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس در بهار ۱۴۰۰ هشت روز بود، اما امسال ۱۵ روز است.

محمد استادی | شهرآرانیوز؛ درحالی‌که عادت کرده بودیم در پاییز و زمستان به علت فعل و انفعالات جوی و وارونگی دما و... شاهد آلودگی هوا و ناسالم بودن آن برای گروه‌های حساس باشیم، در بهار امسال با وجود اینکه روز‌های پاک افزایش محسوس داشت، در مقایسه با سال گذشته روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس نزدیک به سه برابر بیشتر شد.

این یعنی نه تنها از این به بعد به احتمال زیاد آلودگی هوا در فصول گرم بهار و تابستان را نیز تجربه خواهیم کرد، بلکه به خودرو‌ها و سایر منابع آلاینده هوای شهر مشهد باید ریزگرد‌های بیابان قره‌قوم ترکمنستان را هم اضافه کنیم که طبق گفته‌های مدیر مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرداری مشهد، یکی از متهمان اصلی آلوده شدن هوای شهر در بهار سال ۱۴۰۱ ریزگرد‌ها و غبار‌های همین بیابان است.

براساس گزارشی که مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرداری مشهد از کیفیت هوای شهر در بهار ۱۴۰۰ منتشر کرده است، در این فصل مشهد شش روز پاک، ۷۸ روز قابل قبول و هشت روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روزناسالم برای تمام گروه‌ها را تجربه کرده است. در سال ۱۴۰۱ و در همین بازه زمانی، روز‌های پاک مشهد تقریبا ۲/۵ برابر سال گذشته است و چهارده روز پاک برای شهر به ثبت رسیده و روز‌های قابل قبول هم فقط ۶۴ روز بوده است.

اما در کمال تعجب در بهار امسال روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس و روز‌های ناسالم به ترتیب پانزده و پنج روز بوده است که افزایش محسوسی در مقایسه با سال ۱۴۰۰ دارد. روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس حدود دو برابر و روز‌های ناسالم برای تمام گروه‌ها پنج برابر نسبت به سه‌ماهه اول سال پیش افزایش داشته است که قابل تأمل است.

ضریب تغییرات کیفیت هوا زیاد بوده است

اما مدیر مرکز پایش آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرداری مشهد در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، با بیان اینکه افزایش روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس به ضریب تغییرات شاخص کیفیت هوا مربوط است گفت: ما از یک طرف شاهد این هستیم که تعداد روز‌های پاک افزایش پیدا کرده و از طرف دیگر تعداد روز‌های ناسالم برای گروه‌های حساس و هشدار زیاد شده است که این به ضریب تغییرات شاخص کیفیت هوا در امسال مربوط می‌شود.

توده‌های گرد‌و‌غبار، متهم اصلی آلودگی هوای بهاره

رضا اسماعیلی ورود توده‌های گرد‌و‌غبار به مشهد را عامل اصلی این تغییرات معرفی کرد و افزود: نوسانات و جست و‌خیز‌هایی که در این شاخص داشتیم خیلی زیاد بود. یک روز هوای شهر پاک بود و روز دیگر بلافاصله این اعداد بالای صد و ۱۵۰ می‌رفت که یکی از عوامل مهم آن، ورود توده‌های گرد‌و‌غبار به مشهد در بهار امسال بود.

در تابستان و پاییز هم با این پدیده مواجه خواهیم شد

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در منطقه خاورمیانه و آسیای میانه و به‌ویژه خراسان، دو سال پیاپی خشک‌سالی داشته ایم، بستر خیزش گرد‌و‌غبار و طوفان‌های گرد‌و‌غباری فراهم است و بنابر‌این در تابستان و حتی پاییز در شهر مشهد به احتمال زیاد افزایش پدیده گرد‌و‌غبار را خواهیم داشت که دلیل اصلی آن خشکی سطح زمین و فراهم بودن بستر برای بروز پدیده طوفان‌های گرد‌و‌غباری است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}