رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر رشت: لزوم پیگیری راه‌های کسب درآمد‌های پایدار شهر‌ها از سوی مجلس هستیم اهمیت نقش حقوقی شورای اسلامی و شهرداری در توسعه مدیریت شهری گلایه شهروندان ساکن محله مهرگان مشهد از رواج انباشت بازیافت در منازل نزدیک به ۵ میلیون مترمربع از زمین‌های دولتی خراسان رضوی رفع تصرف شد چند پرسش‌مهم درباره برنامه‌ریزی فرهنگی پیش‌بینی هواشناسی از احتمال بارندگی در نواحی جنوبی خراسان رضوی جانباز «عباس معروفی» آسمانی شد ۲۳۱ بیمار جدید مبتلا و یا مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان خراسان رضوی بستری شدند اردوی آموزشی‌تشکیلاتی یاوران ولایت به کار خود پایان داد ضرورت توجه به حقوق عمومی و خصوصی اشخاص در اراضی و املاک برگزاری یازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی در مشهد شوراها یکی از مصادیق بارز عدم تمرکز اداری هستند شورای شهر؛ جایگاهی برای تحقق اهداف مدیریت واحد شهری وصول مطالبات شهرداری از ادارات نیازمند اهرم اجرایی قوی‌تر | بدهکاران اجباری برای پرداخت بدهی خود ندارند رئیس شورای اسلامی شهر مشهد: باید قدردان بازنشستگان باشیم
خبر فوری
کمیسیون حقوقی شورای شهر ایلام: ضرورت توجه به منافع جمعی در اداره امور شهر
رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر ایلام اظهار کرد: شوراهای اسلامی شهر به عنوان حکومت‌های محلی هستند که با شناخت موانع و مشکلات و همچنین ارائه راهکار برای آن‌ها به فعالیت می‌پردازند. ضمن اینکه با در نظر داشتن رکن دموکراسی و مشارکت مردم در سرنوشتشان، نقش حکومت‌های محلی را نیز ایفا می‌کنند.

به گزارش شهرآرانیوز، علی کریمی افزود: از ویژگی‌های مثبت تشکیل شورا‌ها می‌توان به اداره امور شهر به وسیله وکلای خود در شورا‌های شهر اشاره کرد. این موضوع زمانی تحقق می‌یابد که اعضای شورا منافع جمعی و شهروندان را به منافع شخصی، حزبی و ایلی خود ترجیح داده و به سوگندی که در زمان انتخاب شدن ادا کرده‌اند، وفادار باشند.

کریمی با اشاره به جایگاه حقوقی شورا‌های اسلامی توضیح داد: شورا‌ها با شناخت از خواسته، نیازمندی‌ها، شناخت مشکلات، ارائه راهکار‌ها در شورای استان و شورای عالی استان‌ها و همچنین مجلس شورای اسلامی به شرط وفاداری به اراده مردم در اداره شهر در جایگاه بسیار مهمی قرار گرفته‌اند.

به گفته او، چاره جلوگیری از تخلفات در کمیسیون‌های شهرداری‌ها از جمله ماده ۱۰۰، ۷۷، کمیسیون ماده ۵، صرفا برنامه‌ریزی در قالب نرم‌افزار است تا اینگونه از اراده شخصی اعضا (رانت) جلوگیری شود و اطلاعات در بستر خدمات دولت الکترونیکی بارگذاری شود.

رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر ایلام خاطرنشان کرد: براساس قانون شورای اسلامی شهر و ساختار حقوقی و اداری شهرداری‌ها که از جمله نهاد‌های عمومی غیرانتفاعی به شمار می‌آیند، شهرداری موظف است مطابق لایحه بودجه و نرخ عوارض سالانه، درآمد‌های محلی و ردیف هزینه‌های آن را به شورا اعلام کند و سپس به اطلاع شهروندان برسد.

کریمی ادامه داد: همچنین شورا‌های شهری باید بر نحوه اخذ درآمد‌ها و هزینه‌کرد آن نظارت داشته باشند تا بدانند عوارض اخذ شده در کجا و به چه منظور هزینه شده است.

او بیان کرد: علاوه بر این در چند سال گذشته نماینده حاکمیت یعنی دیوان محاسبات کشور در شهرداری‌ها بر درآمد و هزینه‌های شهرداری نظارت دارند؛ بنابراین یکی از مشکلات شهرداری‌ها را می‌توان نبود تناسب بین درآمد و هزینه به علت عدم شفافیت در این حوزه نام برد.

به باور کریمی، نواقصی در نحوه اجرا، نظارت و شفافیت وجود دارد. تهیه و کاربردی کردن سیستم‌های نرم‌افزاری در بستر دیتابیس و ارائه خدمات دولت الکترونیک و هوشمند می‌تواند به عنوان راهکاری برای خروج از محاسبات شخصی کارمند به کار رود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}