خبر فوری
قالیباف: موضوع محیط‌زیست و دریاچه ارومیه بسیار مهم و حیاتی است| مجلس نسبت به احیای دریاچه ارومیه بی‌توجه نیست
رئیس مجلس در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی درباره لایحه تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها گفت: مجلس و نمایندگان نسبت به موضوع احیای دریاچه ارومیه بی توجه نیستند.

به گزارش شهرآرانیوز، سیدسلمان ذاکر در نشست علنی امروز مجلس در جریان بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مورد لایحه تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی‌ها ۱۹۷۳ در مخالفت با این لایحه گفت: گزارش مذکور بسیار خوب بوده و شاخص اصلی محیط زیست دریا است، اما کمیسیون کشاورزی و مجلس درخصوص از بین رفتن دریاچه ارومیه باید اظهارنظر کنند، چرا که خطرات خشک شدن دریاچه ارومیه با آلودگی دریا‌ها بسیار متفاوت بوده و باید امروز در رابطه با احیای این دریاچه که جان و مال چندین میلیون نفر به آن وابسته است، صحبت کنند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس یازدهم ضمن تشکر از رئیس مجلس درخصوص توجه به دریاچه ارومیه و بررسی طرح تحقیق و تفحص از ستاد احیای این دریاچه گفت: نباید اجازه دهیم دریاچه ارومیه جان بدهد، از شما درخواست دارم کمک کنید سد‌های منتهی به دریاچه ارومیه رهاسازی شود تا این دریاچه جان ندهد، در این صورت از محیط زیست دفاع کرده ایم، لذا بنده از جهت عدم اولویت طرح موضوع مذکور با آن مخالفم.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این نماینده گفت: ما هفته گذشته در صحن علنی موضوع تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه را که بحثی بسیار مهم و حیاتی بود، بررسی کردیم که تصویب شد. در آنجا بنده و سایر نمایندگان به اهمیت موضوع تاکید کردیم و هیچ یک از نمایندگان نسبت به این موضوع بی توجه نیستند. موضوع محیط زیست و دریاچه ارومیه بسیار مهم و حیاتی بوده، اما امروز تصویب یک لایحه که کنوانسیون بین المللی است در دستور کار قرار دارد و باید در این رابطه صحبت کنیم، لذا درخواست دارم شما نیز در دستور صحبت کنید. مطرح شدن این لایحه به معنای بی توجهی مجلس به دریاچه ارومیه نیست.

محمدرضا صباغیان بافقی نیز در موافقت با این لایحه گفت: امروز بیش از ۱۳۶ کشور این معاهده را امضا کرده و بیش از ۹۸ درصد از افرادی که در دریا‌ها کشتیرانی می‌کنند، به این موارد متعهد هستند، لذا ایران نیز باید به این تعهدات پایبند باشد. امروز عبور و مرور در دریا و حمل مواد مختلف از این طریق افزایش پیدا کرده است که در صورت بی توجهی به قوانین مربوطه، احتمال آسیب جدی به محیط زیست وجود دارد.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس یازدهم با بیان اینکه ایران نیز دارای سواحل بسیاری بوده و از دریا برای حمل و نقل کالا استفاده می‌کند و باید به این تعهدات پایبند باشد، ادامه داد: هم اکنون در حال انجام این کار هستیم، اما کار باید از مسیر درست انجام شود لذا نمی‌توانیم از قرارداد‌های بین المللی غافل شویم.

وی ضمن تشکر از رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص موضع گیری پیرامون موضوع ربا در بانک‌ها افزود: این موضوع باید به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرد و مجلس پرچمدار حذف ربا از سیستم بانکی باشد، لذا از جنابعالی با توجه به موضعی که در این خصوص گرفته اید، تشکر می‌کنم و امیدوارم مجلس نیز در این مسیر حرکت کند.

صباغیان بافقی اضافه کرد: امروز شاهدیم به دلایل مختلف برخورد مناسبی با برخی از شهروندان در جامعه صورت نمی‌گیرد، ضمن اینکه از رحمات نیروی انتظامی تشکر می‌کنیم، اقدامات این مجموعه باید به نحوی باشد که حق و حقوق شهروندان تضییع نشود، لذا نیروی انتظامی باید به این مهم توجه داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: نیروی انتظامی باید در مقابله با اراذل و اوباش محکم ایستادگی کند، اما رفتار با بانوان ما به نحوی نباشد که حق آن‌ها ضایع شود. وقتی که به صورت علنی مشاهده می‌کنیم حق شهروندی ضایع می‌شود، این سوال پیش می‌آید که بعدا چه اتفاقی پیش خواهد آمد، از این رو خواهشمندم نیروی انتظامی به این موضوع مهم توجه کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط شهرآرانیوز در سایت منتشر خواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پربازدید
{*Start Google Analytics Code*} {*End Google Analytics Code*}